21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  25.07.2010  באדיבות ה 

טרשת עורקים - מידע רפואי

Arteriosclerosis
מעודכן לתאריך  25.07.2010  באדיבות ה 

גורמים לטרשת עורקים

אין לנו שליטה על גורמים תורשתיים או על כך שככל שעולה הגיל כך עולה הסיכון הטבעי להקשחת דפנות העורקים ולהיצרות העורקים, אך יש לנו שליטה על מספר גורמים אשר קשורים לאורח חיינו שעלולים להאיץ את התהליך.

תזונה עתירת שומנים רוויים וכולסטרול

כולסטרול הוא חומר שומני המיוצר באופן טבעי בגוף, בעיקר בכבד, וכן מגיע ממזונות מן החי. מזונות אלו כוללים בשר כבש ובקר, ביצים, חמאה, גבינה וחלב מלא. הגוף זקוק לכולסטרול בהיותו חומר גלם ליצירת הורמונים, ויטמין D וחומרים המסייעים בעיכול המזון (מלחי מרה). בנוסף מהווה הכולסטרול מרכיב חיוני בקרום התא של כל תאי הגוף.
כדי שהכולסטרול השומני יוכל לנוע בזרם הדם המימי אל רקמות הגוף יש צורך לקשור אותו לנשאים מיוחדים המכונים ליפופרוטאינים. שני הסוגים העיקריים של ליפופרוטאינים הם אלו בעלי הצפיפות הנמוכה(LDL) ואלו בעלי הצפיפות הגבוהה (HDL) ולכול אחד מהם תפקיד שונה.
ה-LDL מוביל כולסטרול מהכבד אל רקמות הגוף מקום שם ינוצל ואילו ה-HDL מוביל כולסטרול מרקמות הגוף בחזרה אל הכבד, לשם פירוקו או הפרשתו מהגוף.
כאשר יש עודף של LDL הנושא כולסטרול, הוא עלול לשקוע בדפנות העורקים, לגרום להיצרותם ועל כן מכונה "הכולסטרול הרע". מאידך, HDL מרחיק כולסטרול מדפנות העורקים ולכן רמות גבוהות של HDL בדם אינן מהוות גורם סיכון. למעלה מזאת, ככול שרמת ה- HDL גבוהה יותר כך פוחת הסיכון למחלת לב כלילית ועל כן הוא מכונה "הכולסטרול הטוב". רמה נמוכה של HDL מהווה גורם סיכון לטרשת עורקים.
צריכה בלתי מבוקרת של מזונות עתירים בשומנים רוויים ובכולסטרול תוביל לרמה גבוהה מדי של כולסטרול בדם ותעלה את הסיכון לטרשת עורקים ובעקבותיה להתקף לב ולשבץ מוחי.
בין המזונות המכילים רמה גבוהה של שומנים רווים וכולסטרול נזכיר בשר בקר אדום שאינו מנתח דל שומן, בשר כבש, בשר חזיר, בשר אווז, נקניקיות, גבינות קשות וחצי קשות ושאר מוצרי חלב עתירי שומן. כולסטרול נמצא גם בכבד ובאיברים פנימיים אחרים וכן בחלמון של ביצים. יש לציין שצריכת ביצים מתונה, כאשר המצב הבריאותי תקין, אינה מסוכנת. נהפוך הוא, ביצים מהוות מקור טוב לוויטמין E המהווה נוגד חמצון טבעי.

אלכוהול

צריכה מתונה של משקאות אלכוהוליים, ובעיקר יין אדום, בריאה ללב (לגברים שתי מנות ליום ולנשים אחת) בשל הסיוע לעלייה ברמת כולסטרול הHDL-. יחד עם זאת צריכה מופרזת של אלכוהול עלולה להביא לעלייה ברמת כולסטרול ה-LDL וברמת הטריגליצרידים בדם.

פעילות גופנית

היעדר פעילות גופנית, ובעיקר היעדר פעילות אירובית, מעלה את רמת כולסטרול ה-LDL והטריגליצרידים ומוריד את רמת כולסטרול ה-HDL.

עודף משקל

עודף משקל הנובע מכול סיבה שהיא גורם לעליה ברמת כולסטרול ה-LDL והטריגליצרידים ולירידה ברמת כולסטרול ה-HDL.

עישון

העישון עלול לפגוע בדפנות העורקים. במקום הפגיעה תצטברנה טסיות דם, דבר המוביל להיצרות העורק. העישון גם מפחית את כושרו של הדם לשאת חמצן.

סוכרת ויתר לחץ דם

סוכרת מסוג 1 או מסוג 2 שאינה נשלטת כראוי, תביא לכך שעודף הגלוקוז בדם יפגע בדפנות העורקים. גם יתר לחץ דם עלול לגרום לנזק ישיר לדפנות העורקים ובסופו של תהליך לטרשת עורקים.

היסטוריה משפחתית

כאשר במשפחתכם יש קרובים מדרגה ראשונה הלוקים בטרשת עורקים, הסיכון שלכם ללקות במחלה כפול בהשוואה לכלל האוכלוסייה.