16 אוגוסט 2022 י"ט אב תשפ"ב
עדכון אחרון:  24.03.2019 

סטרפטוליזין - נוגדנים (בדם)

.Streptolysin O (ASLT) Ab (קוד בדיקה: 6063)

עדכון אחרון:  24.03.2019 

נושאים:

מיקרוביולוגיה | סרולוגיה (נוגדנים)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

זיהוי הדבקה בחיידק הסטרפטוקוקוס מסוג A.

סקירה

בבדיקה זו נמדדת רמת הנוגדנים המתפתחים נגד האנזים סטרפטוליזין O, המיוצר על ידי החיידק סטרפטוקוק מסוג A. חיידק זה הוא הגורם החיידקי השכיח ביותר לדלקת גרון. בנוסף עלול לגרום החיידק לזיהום בעור.
רוב הזיהומים בגרון נגרמים על ידי נגיפים (וירוסים) ולא חיידקים ולכן לא מגיבים לטיפול אנטיביוטי.
נוגדנים נגד האנזים סטרפטוליזין O מיוצרים בין שבוע לחודש אחרי ההדבקה בסטרפטוקוק מסוג A. הם מגיעים לשיא כעבור כשישה שבועות ולאחר מכן רמתם בדם מתחילה לרדת. הנוגדנים ניתנים עדיין לזיהוי בדם מספר חודשים לאחר החשיפה לחיידק.
הדבקה בחיידק הסטרפטוקוק מסוג A עלולה לגרום לסיבוכים כמו קדחת השיגרון ודלקת של הכליות. במסגרת הטיפול במחלות אלו נבדקת האפשרות כי המטופל נדבק בחיידק זה, אך לא התלונן על הסימפטומים הראשוניים המלווים את ההדבקה ולכן לא קיבל טיפול אנטיביוטי.
בשלב הופעת הסיבוכים החיידק כבר לא נמצא בגרון ולכן לא ניתן לזהותו בתרבית ויש לזהותו באמצעות בדיקת הימצאות הנוגדנים בדם. זיהוי ההדבקה בחיידק חיוני על מנת להתחיל בטיפול אנטיביוטי בהקדם.
בדיקת הנוגדנים אינה יעילה באבחון זיהום חד בחיידק בגלל משך הזמן שלוקח לנוגדנים להתפתח. זיהום חד נבדק באמצעות תרבית גרון.
הבדיקה משמשת למדידת תנודות ברמות הנוגדן בדם לאורך זמן ולא למדידה בודדת. שתי מדידות נפרדות בהפרש של שבועיים תראה האם קיימת עליה ברמת הנוגדנים, ירידה או שרמת הנוגדנים הינה ללא שינוי.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.