10 אוגוסט 2022 י"ג אב תשפ"ב
עדכון אחרון:  25.07.2010 

אימונוגלובולין G (בדם)

Immunoglobulin G (קוד בדיקה: 27843)

עדכון אחרון:  25.07.2010 

נושאים:

סרולוגיה (נוגדנים)

מבט כללי

סקירה

IgG הוא חלבון השייך למשפחת הנוגדנים אשר מהווה חלק ממערכת החיסון. הנוגדנים מספקים הגנה מפני חדירת מזהמים כגון חיידקים, פטריות וטפילים. קיימים חמישה סוגים של נוגדנים: IgM, IgG, IgE, IgA, IgD. 
כאשר הגוף נחשף למזהם מסוים, תחילה מתפתחים נגדו נוגדנים מסוגIgM . לפיכך זהו הנוגדן הראשון שניתן לאתרו בדם בעקבות חדירת המזהם. מעט יותר מאוחר מתפתחים נוגדנים מסוג IgG, על פי רוב כעבור מספר שבועות. אלו נשארים בגוף פרק זמן ממושך. הנוגדנים משני הסוגים הם ייחודיים למזהם מסויים.
כדי לדעת האם אדם נחשף בעברו למזהם כלשהו, ניתן לבדוק בדמו נוכחות נוגדנים ייחודיים מסוג IgG נגד אותו מזהם. כאשר רוצים לבדוק אם נבדק נחשף בעבר לנגיף ה-CMV, תיבדק רמת הנוגדנים מסוג IgG נגד CMV.

נוגדני IgG והריון

בעת ההריון, נוגדנים מסוג IgG חוצים את השליה, כלומר עוברים ממחזור הדם של האם אל זה של העובר. נוגדנים אלו עוברים לעובר בשליש האחרון להיריון ומספקים לו הגנה מפני זיהומים בחצי השנה הראשונה לחייו.

מה בודקים בבדיקה זו?

בבדיקה זו בודקים את רמתם הכללית של הנוגדנים מסוג IgG בדמו של הנבדק. לא נבדקת נוכחות נוגדנים ייחודיים נגד מזהם מסוים.
במצבים של מחסור מולד או נרכש בנוגדנים מסוג IgG תהיה רמתם הכללית בדם נמוכה מהמקובל. רמה גבוהה מהתקינה יכולה להחשיד קיום מחלה הגורמת לשיבוש בבקרת הייצור של נוגדנים. תוצאות הבדיקה יכולות להעיד על סיבות נוספות לעליה או ירידה ברמת הנוגדנים בדם.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לבדיקה

לא נדרשת הכנה מיוחדת.