01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  24.03.2019 

אדמת - נוגדנים מסוג IgG (בדם)

Rubella IgG (קוד בדיקה: 6763)

עדכון אחרון:  24.03.2019 

נושאים:

סרולוגיה (נוגדנים) | וירולוגיה (מחלות נגיפיות)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

  • לקבוע האם קיים חיסון נגד נגיף האדמת, במיוחד אצל נשים לפני או בתחילת היריון.
  • זיהוי הדבקה בנגיף האדמת בעבר.
 

סקירה

בדיקה זו מודדת את רמת הנוגדנים מסוג IgG לנגיף האדמת. נוגדנים אלו נוצרים בתגובה לקבלת חיסון נגד הנגיף או בתגובה לזיהום בנגיף. 
נגיף האדמת מועבר מאדם למשנהו באמצעות הפרשות של מערכת הנשימה. ההדבקה מלווה בהופעת סימפטומים קלים כמו פריחה אדמדמה המופיעה על גבי הפנים והצוואר, חום, הגדלת קשריות לימפה, נזלת, עיניים אדומות וכאבי פרקים. לעיתים הדבקה בנגיף אינה גורמת כלל להופעת סימפטומים. 
קיימים שני סוגי נוגדנים לנגיף: נוגדן מסוג IgM ונוגדן מסוג IgG. 
נוגדן מסוג IgM הוא הנוגדן הראשון המופיע בגוף לאחר חשיפה לנגיף. ניתן לאתרו בדם ימים ספורים לאחר ההדבקה וכעבור מספר שבועות רמתו יורדת. זיהוי של הנוגדן בדם הוא סימן לזיהום חד בנגיף שעודנו פעיל או שהתרחש לאחרונה. 
נוגדן מסוג IgG מופיע בשלב מאוחר יותר, נשאר בדם לתקופה ממושכת ומהווה הגנה מפני הדבקה חוזרת בנגיף. זיהוי הנוגדן בדם מעיד על כך שהגוף מחוסן מפני הנגיף, אם בעקבות מחלה בעבר או בעקבות קבלת זריקת חיסון. 
כיום ניתן חיסון נגד אדמת פעם ראשונה לכל יילוד בגיל שנה ופעם שנייה בכיתה א', במסגרת בית הספר. בנות נזקקות לעיתים למנה שלישית של החיסון, הניתנת בכיתה ו'. החיסון השלישי ניתן על מנת להעלות את רמת הנוגדנים בדם. 

אדמת והריון

הבדיקה מבוצעת בקרב נשים לפני או בתחילת היריון שמצבן החיסוני אינו ידוע, לפי המלצת הרופא המטפל. 
זיהום באדמת במחצית הראשונה של ההיריון עלול לגרום למומים מולדים, בעיקר במערכת העצבים, בראייה, בשמיעה וכן בלב העובר. אישה המחוסנת נגד הנגיף, כלומר נושאת נוגדנים מסוג IgG, לא נמצאת בסיכון להידבק בנגיף בעצמה או להעבירו לעובר. 
מומלץ כי נשים המתכננות היריון ולא חוסנו בעבר יתחסנו בשתי מנות טרם הכניסה להיריון. במהלך ההיריון לא מחסנים נגד אדמת. 

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.