13 יולי 2020 כ"א תמוז תש"פ

חוזרים לבית הספר

עודכן בתאריך  25.08.2019 

חזרה לשגרה

הילדים מתקשים לחזור לשגרת הלימודים אחרי חופשת הקיץ הממושכת? הנה כמה טיפים שיסייעו להם ולכם
לעשות זאת בצורה קלה יותר.

עודכן בתאריך  25.08.2019 
במהלך הקיץ, ילדים נוטים לצאת משליטה. הם רובצים על הספה וקמים בשעת צהריים מאוחרת. ארוחות הבוקר והצהריים שלהם אינן מאוזנות ומכילות מתוקים לרוב, הקריאה מוחלפת בצפייה בטלוויזיה ובפרופילים של החברים בפייסבוק.
כיצד בכל זאת חוזרים לשגרת הלימודים?
לדברי פרופ' עמוס רולידר, מומחה לניתוח וטיפול התנהגותי, וראש המכון לחקר קשיי התנהגות של ילדים במכללת עמק יזרעאל, לפני שאנו כהורים נחזיר את הילדים לתלם, כדאי שניכנס אליו בעצמנו כמבוגרים אחראיים. הנה כמה פעולות פשוטות שיסייעו לנו בכך.  

סדרו את התיק

היערכו יחד עם הילדים לתחילת השנה: סדרו, ואם צריך, קנו יחד איתם תיק בית ספר, ספרי לימוד, מחברות או עטיפות. אל תסתפקו בקנייה, אלא ארגנו וסדרו, כך שיהיה לילד קל למצוא, לשמור ולחבב את הדברים הקשורים לבית הספר. עטפו מחברות בצבע שונה לכל מקצוע, סדרו וארגנו את הקלמר, הדביקו מדבקות מזהות על הציוד כדי שהילד יוכל לשמור על דבריו ביתר קלות.

הצטיידו בשעון מעורר

בעיות בהשכמה גוררות התחלה לא נעימה של היום, איחורים ועימותים. נצלו את תחילת השנה כדי להעביר לילדים את האחריות לקום. קנו שעון מעורר, ואם הילד לא קם, הפעילו שנית את צלצול השעון ופתחו חלון. ביום שבו הילד לא קם בזמן, שללו ממנו אחת מההנאות ושלחו אותו למיטה מוקדם יותר.

הכינו שיעורים

הגדירו פינה למקום הכנת השיעורים. דאגו שזה יהיה מקום קבוע ושקט, שאפשר יהיה לעבוד בו בלי הפרעה. תרגלו את הילדים לכתוב ביומן מהם שיעורי הבית. בימים הראשונים אפשר לעזור להם להתארגן, לשאול מה היו השיעורים ולהזכיר להם להכין אותם.

תרגלו שגרת שינה 

הרגילו את הילדים לשגרת השינה, עשרה ימים לפני תחילת הלימודים. שינה לא מספקת גורמת לעייפות, חוסר ריכוז, ירידה במצב הרוח ועוד. קבעו מהו זמן השינה והחליטו גם על שגרת השינה (אמבטיה, סיפור, נשיקת לילה טוב או כל דבר אחר). הקפידו לכבות טלוויזיה, מחשב ושאר מכשירי תקשורת מדירי שינה, זמן מה לפני שעת ההרדמה. גם את הכנת הבגדים לבוקר - מומלץ להכניס לשגרת השינה. 

הגדירו ציפיות

הגדירו לעצמכם מראש מהן הציפיות שלכם מהילדים לשנה החדשה. החליטו מתי הם צריכים לקום, מהי שעת השינה, מתי עליהם לחזור הביתה מבילויים ומהו דפוס הכנת השיעורים (למשל: לא לדחות את הכנת השיעורים שניתנו היום למחר, גם אם השיעור הבא במקצוע הזה יתקיים רק מחרתיים). לאחר מכן, כנסו את הילדים לפגישה ופרטו בפניהם מהן הציפיות שלכם מהם. 

דברו עם הילדים

הנהיגו שיחה שבועית שבמהלכה תתעדכנו בתוכניות שלהם. כך תוכלו לתכנן איתם את השבוע הצפוי להם, לתת משוב להתנהגותם בשבוע שחלף, לעזור להם להתארגן או לשוחח עמם.

אל תישברו

הילדים אינם צפויים להתלהב מהעובדה שאתם מגדירים להם גבולות ומחייבים אותם לסדר. הם עשויים להביע התנגדות ותרעומת. אל תתפרצו או תתווכחו; הגיבו בקור רוח והיצמדו לעמדותיכם מבלי לסגת.