28 מרץ 2020 ג' ניסן תש"פ

חוזרים לבית הספר

עודכן בתאריך  13.08.2019 

שלום כיתה א'

עלייה לכיתה א' היא שלב משמעותי ומרגש בחיי ילדיכם וגם עבורכם, וחשוב להכין אותם לקראת הצפוי להם. הנה כמה טיפים שיעזרו להוריד את סף המתח והחרדה ולהביא אותם מוכנים יותר לבית הספר.

צוות אתר מכבי

עודכן בתאריך  13.08.2019 

הסירו את הערפל מהלא נודע

המעבר לבית הספר כולל שינויים רבים ממה שילדכם התרגל אליו בגן חובה. במקום משחקים, יתמקדו מעתה ברכישת מיומנויות קריאה וכתיבה, הם ייחוו פחות פעילות קבוצתית ויותר עבודה עצמאית, פחות ריצות בחצר ויותר ישיבה במקום. כל השינויים הללו יחד עם ילדים חדשים ומורה חדשה, עלולים לעורר אצל חלקם בלבול ופחד ולעיתים אף לגרום לנסיגה התנהגותית.
ככל שתפחיתו אצל ילדכם את אי הודאות, תורידו גם את סף החששות ותאפשרו לו להסתגל מהר יותר למסגרת החדשה.
 • כדי להשיג זאת, שוחחו עם צוות המורים והנהלת בית הספר והיוועצו עם הורים שילדיהם לומדים שם. תוכלו לקבל מהם מידע על הכיתות, החצר, הפעילות בהפסקות, סדר היום, המנהגים והתרבות הבית ספרית. בצורה זו תוכלו להכין את ילדכם בצורה טובה יותר לקראת המעבר ואף תהיו מוכנים לענות על כל השאלות שהוא עשוי לשאול אתכם.
 • דברו איתם על סדר היום בבית הספר ועל השוני בין שגרת בית הספר לשגרת הגן. הסבירו להם מתי מתחילים הלימודים ומתי מסתיימים, מתי יש הפסקות ומתי אפשר לאכול.
 • בררו אודות ילדים אחרים שיהיו עם ילדכם בכיתה וצרו הזדמנויות לבילוי משותף עם ילדים אלו, עוד לפני תחילת שנת הלימודים.
 

תרגול שטח לפני פתיחת שנת הלימודים

כדי להוריד את החשש מהלא מוכר, לא מספיק להבין את הדברים, כדאי גם לראות אותם בעיניים.
 • מומלץ לערוך לילד סיור מקדים בבית הספר, לבדוק היכן תהיה הכיתה שלו ולפגוש את המורה. חשוב להראות לו היכן ממוקמים השירותים ואיפה אפשר לשתות מים.
 • הדרך לבית הספר וחזרה, חשובים לא פחות מבית הספר עצמו. תרגלו עם ילדכם הגעה לבית הספר או לתחנת ההסעה וחזרה הביתה והראו להם היכן מחכים להסעה או למי שמגיע לאסוף אותם. אל תשכחו לשנן איתם שוב ושוב את כללי הזהירות בדרכים. 
 
ילד שמח עם ילקוט על הגב

הסתגלות הדרגתית

לאחר סיום גן החובה ולפני תחילת הלימודים, הילדים נמצאים בחופש ויוצאים לחלוטין מהמסגרת. כדאי להחזיר אותם לשגרה ואף ללמד אותם את השגרה החדשה בהדרגה.
 • בצעו הסתגלות הדרגתית לשעת השינה ושעת הקימה. לדוגמה, כל יומיים- שלושה הקדימו את שעת השינה ממה שהילדים רגילים בחופש למה שיידרש מהם בשנת הלימודים.
 • אם ילדיכם פעלתנים מאוד, הרגילו אותם לשבת בסבלנות ליד שולחן ולעסוק בפעילות כמו צביעה או גזירה. בכל פעם האריכו בכמה דקות את זמן הפעילות. הזכירו לילדיכם שהם צריכים לשמור על שקט בזמן השיעור ולהצביע אם הם רוצים לומר משהו. תוכלו לתרגל זאת בבית כמשחק.
 

רכישת ציוד

הילדים מתרגשים מאוד מהקלמר והתיק החדש, ואפשר ואף רצוי לשתף אותם בקנייתם. בכך – תגבירו אצלם את ההתלהבות מהמעבר לבית הספר ותשדרו להם שהם גדולים, עצמאיים ואחראים.
בשל עודף ההיצע והמחירים, אפשר בשלב זה כבר לדבר איתם על קנייה נבונה, חיסכון, מה חשוב יותר, במה רוצים להשקיע ועל מה אפשר לוותר. אלו מיומנויות חשובות שכדאי שירכשו בשלב מוקדם.
 

אווירה משפחתית וחיזוקים

לאווירה בתוך המשפחה יש השפעה מהותית על ההצלחה בבית הספר. השתדלו להתמודד בצורה חיובית עם הבעת חרדה או חששות של ילדיכם, גישה חיובית תסייע להפחתת מתחים וחרדות.
 • עודדו את הסקרנות של ילדיכם והשתדלו להיות מעורבים במה שהם לומדים. ספרו להם כמה אתם סקרנים לשמוע מה למדו היום ומה היה בבית הספר. ילדים הסבורים שלימוד זה כיף, מתמודדים טוב יותר עם האתגרים של כיתה א'.
 • אל תשוו את בנכם או את בתכם לילדים אחרים וגם לא לאחיהם או לבני משפחה אחרים. ההשוואה עלולה להיות מתסכלת עבורכם ומשפילה עבורם. אם הילדים הם אלה שמשווים את עצמם לחבריהם, היו מוכנים להתמודד עם אמירות כמו: "אוהד יכול לקרוא ואני עדיין לא", "מיכל הולכת לישון בעשר בערב, למה אני לא?" או "ההורים של מיה מרשים לה לשחק במחשב כל הערב". הכללים שלכם הם הכללים שלכם והיו מוכנים להיצמד להם.
 • הישגים נמוכים במקצועות הבסיסיים כמו קריאה וחשבון עלולים להשפיע על הדרך בה הילד תופס את עצמו, הן במסגרת הלימודית והן במסגרת החברתית. אל תחסכו שבחים מילדיכם, העידוד שלכם יעזור להם. פרגנו להם על הדרך שעשו והמאמץ שהשקיעו ולא על הציון עצמו.
 • כדי לחזק אותם בחשבון וקריאה לא חייבים לשבת עם מחברת, תוכלו לשלב תרגילי חיבור או חיסור פשוטים בפעילויות יומיומיות כמו קניות בסופר או בישול, תוכלו לקרוא יחד איתם שלטים שעוברים בדרך ועוד. היו סבלניים ושמרו על גישה חיובית.
 • מצאו את הדברים שילדכם חזק בהם – זה יכול להיות כישרון כלשהו, יצירתיות, ספורט, יכולות חברתיות ועוד ותנו להם מחמאות וחיזוקים, גם בפני סבא וסבתא ודודים. 
 • היו ערים לסימנים של עייפות, עצבנות, נדנודים, סרבנות מעבר לרמה האופיינית, חיפוש אחר תשומת לב, בעיות שינה ואפילו התקפי זעם. נסו לברר מה גורם לילדיכם להרגיש כפי שהם מרגישים ואל תהססו לפנות לעזרה מקצועית אם אתם מזהים קושי מיוחד. הדברים תקפים גם לגבי ילדים שמפגינים חרדה או ביישנות משמעותיות.
 

אורח חיים בריא אינה רק סיסמה

תזונה בריאה, שינה מספקת וסדר יום מובנה יעזרו לילדיכם להתמודד טוב יותר עם המסגרת החדשה.
 • בגיל זה מומלץ לישון 10-11 שעות ולהימנע מצפייה במסכים סמוך לשעת השינה.
 • לפני השינה מומלץ להימנע מפעילות ספורטיבית שתכניס לגופם אדרנלין ותמנע מהם יכולת להירדם.
 • הקפידו על ארוחת בוקר מזינה, גם במחיר קימה מוקדמת יותר. דילוג על ארוחת הבוקר או הסתפקות בממתק עם שוקו יגרמו לירידה ברמות הסוכר בגוף בסביבות השעות 9:00-10:00 ויפגעו בריכוז, בכושר הלמידה ובהתנהגות.
 

טיפ אחרון

תיהנו מהתהליך וגם ילדכם ייהנו, ואל תשכחו לקחת מצלמה כדי להנציח את הרגעים המרגשים של היום הראשון בבית הספר, זה קורה רק פעם בחיים.