28 מרץ 2020 ג' ניסן תש"פ

חוזרים לבית הספר

עודכן בתאריך  13.08.2019 

כיצד לבחור ילקוט לבית הספר

מה אתם רוצים מילקוט בית הספר של ילדכם? שיהיה נוח, יציב, קל משקל, עשוי מחומרים חזקים, מתאים למימדיו של הילד, ניתן לארגון בצורה קלה וזול כמובן.

צוות אתר מכבי

עודכן בתאריך  13.08.2019 

איך למצוא תיק שיתאים לכולם?

כדי למצוא תיק שיתאים גם לדרישותיכם (הלגיטימיות)  וגם לטעמו של הילד, חשוב לקחת אותו איתכם לבחירת הילקוט, אך לפני הרכישה כדאי להסביר לו את החשיבות בבחירת תיק איכותי ובריאותי שימנע כאבי כתפיים וגב וייתן לו את כל היתרונות של סידור נוח וקל של הציוד.  

על מה להקפיד בעת בחירת ילקוט?

באופן כללי רצוי להעדיף תיק אורתופדי, שמספק תמיכה מלאה לגב הילד. תיק אורתופדי הוא בעל גב קשיח, כתפיות רחבות ומרופדות וחגורת בטן הנקשרת על המותניים ומספקת תמיכה נוספת, בנוסף לרשת אחורית לספיגת זיעה ומחזירי אור על גב הילקוט לבטיחות. הנה עוד כמה דברים שחושב לשים אליהם לב:
  • גודל - התאימו את גודל התיק לגודל הילד, זו עוד סיבה טובה לקחת את הילד איתכם לקניית התיק. מדדו את התיק בפועל על גבו. מעבר לבדיקה אם התיק נוח, ודאו כי גובה הקצה העליון של הילקוט לא עולה על גובה הכתפיים של ילדכם וכן שהקצה התחתון נמצא מעל הטוסיק שלו.
  • משקל - תיק איכותי צריך להיות עשוי מחומרים חזקים אך קלים במשקל. כדאי לצמצם את ההתלבטות לתיקים הנושאים תו תקן של מכון התקנים הישראלי.
  • גב התיק - תיק טוב צריך להיות בעל גב מרופד וקשיח. הגב הקשיח והמרופד מחלק את עומס המשקל על פני שטח גדול יותר ומונע לחץ נקודתי של חפצים קשים.
  • רצועות הכתף - על רצועות הכתפיים להיות רחבות ומרופדות. הרצועות צריכות להיות ברוחב 3 ס"מ לפחות וניתנות לקיצור והארכה. רצועות כאלו יבטיחו חלוקת עומס וימנעו לחץ מיותר על הכתפיים.
  • תאים - הילקוט צריך להכיל תאים נפרדים כדי לאפשר חלוקת משקל טובה של החפצים המאוחסנים בו. תאים נפרדים מסייעים בחלוקת הספרים לפי גודל ומשקל, ולארגון הציוד והאביזרים ביתר נוחות. כדאי לרכוש תיק הכולל תא חיצוני לבקבוק מים ותאים לאחסון כלי כתיבה, יומן ומפתחות.
  • כיסוי גשם – כדאי שהתיק יהיה אטום לחדירת מים או בעל כיסוי נגד גשם, כדי להגן על תכולתו. .
בחירה נכונה של ילקוט

טרולי – חסרונות ויתרונות

לכאורה השימוש בטרולי, הלא הוא תיק עם גלגלים, חוסך את המשקל על גב הילד ועשוי להוות פתרון טוב כאשר מרחק ההליכה לבית הספר גדול.
מצד שני, שימוש בתיק בעל גלגלים יוצר אסימטריה בגב, מאחר והילד מושך אותו ביד אחת. כמו כן, הוא עלול להיות פתרון לא מתאים אם יש צורך לעלות במדרגות או אם תנאיי הדרך לבית הספר כוללים כברת דרך שאינה סלולה.
יש לזכור שרוב בתי הספר אינם בנויים על מפלס אחד וכאשר הכיתה ממוקמת בקומה שנייה, יש צורך להרים את העגלה במדרגות. משקלו של תיק בעל גלגלים גבוה ממשקלו של תיק הנישא על הגב, כך שאם יש צורך להרים אותו, המשקל שהילד סוחב הוא גבוה מאוד.
ילקוט על גלגלים נוטה להתלכלך ביתר קלות, בעיקר בימים גשומים ובוציים ולא תמיד ניתן לכבס אותו.
בעיה נוספת עלולה להיווצר אם הילד משתמש בהסעה לבית הספר ואז עליו להעלות את התיק במדרגות האוטובוס ולאחסן אותו במעבר (מפריע) או על כיסא לידו (מלכלך ושוב – להרים).
למה לשים לב? שני הסוגים הנפוצים של ילקוטים על גלגלים הם תיק בעל גלגלים, הכולל ידית נשיאה טלסקופית הנשלפת מתוכו, או עגלה עם ידית נשיאה, אליה ניתן לחבר את התיק. רוב הילקוטים הנמכרים בחנויות מתאימים להרכבה על עגלה זו באמצעות רצועות קשירה.
בכל מקרה של שימוש בילקוט על גלגלים מומלץ להקפיד על שימוש בשתי הידיים לסירוגין לשם משיכתו, כדי למנוע עומס יתר על המפרקים ושחיקתם. כמו כן, יש גם לשים לב שהידית מתאימה לגובהו של הילד. 

משקל עודף? לא בבית ספרנו

לפי המלצות ארגון האורתופדים האמריקאי(AAOS), המשקל שילד נושא על גבו לא יעלה על 10-15% ממשקל גופו. הנחיית משרד החינוך בישראל היא שמשקל הילקוט (כולל התכולה) לא יעלה על 10% ממשקל גוף התלמיד. ילד בכיתה א' שוקל בסביבות 20 ק"ג ולכן על משקל התיק ותכולתו להיות 2-2.5 ק"ג.
כדי להפחית ממשקלו הכולל של התיק, חשוב להקפיד לסדר את התיק מדי יום ולהכניס לתוכו רק פריטים הנחוצים לאותו היום.
מערכת השעות בבית הספר לא תמיד לוקחת בחשבון את משקל הספרים הנחוצים, לכן, עליכם, ההורים, להיות עירניים לתופעת "ימים כבדים" ובמקרה של יום בו כמות הספרים הכבדים גדולה במיוחד, כדאי לפנות לצוות בית הספר ולבדוק אפשרויות לפתרון. אפשרות אחת היא פיזור המקצועות "הכבדים" על פני ימים שונים וכך לפזר את העומס על מספר ימים. אפשרות נוספת היא שימוש בארונות אישיים (לוקרים) לצורך אחסון ספרים בבית הספר. 

סידור הילקוט

את התיק יש לסדר כשהוא מונח על השולחן ולא על הרצפה. מומלץ לסיים משימה זו בערב ולא בבוקר, בשעה שכולם לחוצים. בגלל חשיבות השמירה על משקלו של התיק, כולל התכולה, רצוי לבדוק את תכולת הילקוט יחד עם הילד ולוודא שהילקוט מכיל רק את מה שבאמת נחוץ לו ללימודים ליום המחרת.
דרך נוספת להפחית את משקל הילקוט היא בחירת אביזרי לימוד קלים, דוגמת קלמרים מבד, מחברות בעלות כריכה רכה וחבילות קטנות של טושים וצבעים.
כדאי לנצל את מבנה הילקוט ולחלק את הספרים והחפצים על פני כל תאי התיק על מנת לקבל חלוקת משקל טובה. סדרו את הספרים הגדולים יותר בתאים הקרובים לגב. 

נשיאת התיק

כדי להרים את התיק על הגב, למדו את ילדכם לעמוד עם הגב לתיק ולכופף את הברכיים. את רצועות הכתפיים שמים על הכתפיים אחת אחרי השנייה ולא בבת אחת את שתיהן. כאשר מרימים את התיק יש ליישר את הברכיים.
בעת נשיאת התיק, מומלץ לשאת אות ועל שתי הכתפיים כדי ליצור לחץ שווה על שתי הכתפיים. נשיאת התיק על כתף אחת בלבד גורמת להטיית הגוף לצד אחד והגדלת הסיכון לשינויים ביציבה ויוצרת לחץ על עמוד השדרה.
התאימו את רצועות התיק והדקו אותן כך שיצמידו את התיק לגב הילד ויסייעו בשמירה על משקל התיק קרוב לגוף. נשיאה של תיק במרחק מהגוף יוצרת עומס יתר על שרירי הגב.
מעבר לשימוש בילקוט מתאים ובהקפדה על דרכי נשיאה ראויות, מומלץ לדאוג לכך שהילד יבצע פעילות גופנית סדירה, שתטפח שרירים חזקים באזור הכתפיים, הבטן והגב. אלו יסייעו לו לשאת את משקל התיק בפחות מאמץ. הפעילות הגופנית בגיל צעיר חשובה לא רק לשם נשיאת התיק אלא גם מעודדת צמיחת עצם, מגבירה את חילוף החומרים ומסייעת בבניית תשתית גופנית נאותה. 

רגע לפני הקנייה - מה עושים עם התיק הישן?

אל תשאירו את התיק הישן לצבור אבק בארון, תרמו אותו לילד שזקוק לו. אפשר למסור את התיק לתרומה באמצעות בית הספר, עמותות שונות או באתר אגורה >