01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  07.02.2017 

בדיקת כולסטרול (בדם)

Cholesterol (קוד בדיקה: 2465)

עדכון אחרון:  07.02.2017 

תחומים:

שומנים בדם

נושאים:

כימיה בדם

מבט כללי

מטרת הבדיקה

הערכת גורמי הסיכון לטרשת העורקים, למחלת לב כלילית (תעוקת החזה, אוטם שריר הלב) ולמחלות כלי דם.

כולסטרול ושומנים בדם - סקירה

בבדיקה זו נמדדת רמת הכולסטרול הכללי בדם, כחלק מבדיקת שומנים בדם, הכוללת גם בדיקת LDL, בדיקת HDL, בדיקת Non-HDL ובדיקת טריגליצרידים.
הכולסטרול הוא חומר שומני המיוצר בכל תאי הגוף ובעיקר בכבד. יש לו תפקיד חשוב בבניית התאים, בריפודם ובהגנתם. מלבד אלה משמש הכולסטרול כחומר גלם להורמונים רבים ולחומצות מרה.
כ-75 אחוזים מהכולסטרול בגוף מיוצרים בכבד ו-25 האחוזים הנותרים נספגים במעי באופן ישיר מהמזון שמקורו מן החי שאנו אוכלים. כל אספקה חיצונית נוספת של כולסטרול היא מיותרת, שכן היא מגבירה את ספיגת השומנים מעבר לתכנון המקורי שהגוף ערוך לו, וגורמת לעליית רמת הכולסטרול בדם.
הכולסטרול אינו מסיס במים ומשום כך נזקק לנשאים שיעזרו לו לנוע בזרם הדם. נשאים אלו הם הליפופרוטאינים.
הליפופרוטאינים השכיחים ביותר הם: LDL - ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (Low Density Lipoprotein) הידוע בכינויו "הכולסטרול הרע"; ו-HDL - ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (High Density Lipoprotein) הידוע כ"הכולסטרול הטוב". שני אלו נמדדים בבדיקת כולסטרול. רמת LDL משמשת מדד להערכת הסיכון למחלות לב וכלי דם.
בבדיקת שומנים בדם נמדדת גם רמת הטריגליצרידים. זהו סוג השומן הנפוץ ביותר בגוף. רמה גבוהה של טריגליצרידים קשורה קשר הדוק למשקל עודף, להשמנה ולסוכרת. עם זאת, במקרים רבים היא נובעת מליקוי תורשתי בגנים האחראים לאחסון השומנים ולפירוקם בגוף. מדידת ערכי הטריגליצרידים משמשת גם לבירור הפרעות בחילוף החומרים בגוף.
במקרים שבהם רמת הטריגליצרידים גבוהה, קיימת בעיה טכנית שאינה מאפשרת למדוד את רמת LDL. ניתן "לעקוף" בעיה זו על ידי מדידת רמת הכולסטרול שאינו כולל אתHDL בבדיקה הקרויה Non-HDL Cholesterol. נמצא כי מדד ה-Non-HDL Cholesterol הוא מצביע על רמת הסיכון ללקות במחלות הלב וכלי הדם לפחות כמו LDL, ובמקרים רבים אף יותר.

למי מומלץ לעבור את הבדיקה ובאיזו תדירות? 

הבדיקה מומלצת לגברים מגיל 35 ולנשים מגיל 45, אחת לחמש שנים.
נבדקים בעלי סיכון למחלות לב, או כאלו שבמשפחתם היסטוריה של היפרליפידמיה (רמה גבוהה של שומנים בדם), מומלץ לבצע את הבדיקה אחת לשנה מגיל 20.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לבדיקה

  • נדרש צום של 12 שעות.
  • מותר לשתות מים בלבד. 
  • אין לבצע את הבדיקה במהלך 24 שעות לאחר נטילת אופטלגין (דיפירון).