04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  12.01.2014 

מחסור בוויטמין D - מידע רפואי

(Vitamin D Deficiency)
מעודכן לתאריך  12.01.2014 

האישה ההרה ומחסור בוויטמין D

במהלך שנת 2007 התפרסמו מספר מחקרים (ארה"ב) שבדקו רמות של ויטמין D בדמן של נשים הרות שמרביתן נטלו תוספים של ויטמינים ומינרלים המיועדים לנשים הרות. התברר של-92.5% מהנשים היו רמות ויטמין D הנמוכות מ-40 נ"ג/מ"ל, ואצל רובן הרמות היו נמוכות מ-20 נ"ג/מ"ל. המסקנה הייתה שנטילת התוספים שהכילו 400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D (פי 2 יותר מהקצובה היומית המומלצת) אינה מספקת וכנראה נדרש מינון יומי גבוה יותר.
מחקר אמריקאי אחר שעסק במשקל היילוד הסיק אף הוא ש-400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D אינן מספיקות. לנשים שצרכו בסביבות 600 יחידות בינלאומיות של ויטמין D נולדו יותר תינוקות במשקל תקין בהשוואה לנשים שצריכת ויטמין D אצלן הייתה פחותה מ-300 יחידות בינלאומיות ליום.

השמנה

נמצא גם שיש קשר בין השמנה לבין רמות ויטמין D בדם. הסיכון להתפתחות מחסור בוויטמין D באמצע תקופת ההריון היה גבוה פי כמה אצל נשים שסבלו מהשמנה (בעלות אינדקס מסת הגוף 34), בהשוואה לנשים בעלות משקל תקין (אינדקס מסת הגוף 22 בלבד).

ניתוח קיסרי

הליך רפואי זה הפך להיות נפוץ מאד בעולם המערבי. מעריכים שמספר הניתוחים הקיסריים הכפיל את עצמו פי 6 ב-40 השנים האחרונות. חוקרים שבדקו את הקשר בין מחסור בוויטמין D לבין שכיחות הניתוחים הקיסריים, הופתעו לגלות שקיים יחס הפוך ביניהם. מספר הנשים שנאלצו לעבור ניתוח קיסרי ושהיו להן רמות ויטמין D נמוכות (מתחת ל-15 נ"ג/מ"ל) היה גבוה פי 4 בהשוואה לנשים עם רמות גבוהות יותר (מעל 37 נ"ג/מ"ל).

רעלת הריון (Preeclampsia)

רעלת הריון הוא אחד הסיבוכים השכיחים של הריון אשר מאופיין על ידי עלייה בלחץ הדם ועודף חלבון בשתן. רעלת הריון מעלה בצורה משמעותית את הסיכון לעווית הריון (eclampsia) ולתמותה של היולדת משבץ. עולה שנשים אשר רמת ויטמין D בדמן הייתה נמוכה מ-15 נ"ג/מ"ל היו בעלות סיכון ללקות ברעלת הריון פי 5 מאלו בעלות רמה תקינה.
העלייה ברמות ויטמין D בדם תרמה לירידה משמעותית בשכיחות רעלת הריון.

סוכרת הריון (Gestational Diabetes)

כ-5% מכלל הנשים ההרות עלולות לפתח סוכרת הריון ולסכן בכך את בריאות העובר. מחקרים מצאו שנשים בעלות רמות נמוכות של ויטמין D בדם היו בסיכון גבוה פי 3 ללקות בסוכרת הריון.

דלקת נרתיק חיידקית (Bacterial Vaginitis)

נשים הרות שהיו בעלות הרמות הנמוכות ביותר של ויטמין D בדמן נטו ללקות בזיהום חיידקי בנרתיק (כבר בטרימסטר הראשון) כמעט פי 2 יותר מאשר אלו בעלות רמות תקינות.

הנזק מתחיל ברחם

מאמרים מדעיים רבים שהתפרסמו בעשור האחרון טוענים שמחסור בוויטמין D אצל האישה ההרה "מטביע חותם" אצל העובר והופך את התינוקות מועדים להתפתחות מחלות האופייניות למבוגרים. רמות גבוהות של ויטמין D במהלך הטרימסטר האחרון עשויות להוות גורם שמגן מפני התפתחות טרשת נפוצה בגיל מבוגר יותר אצל הילוד.
מתברר שתינוקות שנולדו לנשים עם רמות נמוכות של ויטמין D בדם היו בסיכון גבוה יותר "לתפוס" דלקת ראות נגיפית שמצריכה אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ.

סוכרת נעורים

מחקר שוודי שפורסם בשנת 2000 מצא שנטילת שמן כבד דגים המהווה מקור עשיר לוויטמין D במהלך ההריון, הפחית פי 3 את הסיכון של הילדים ללקות בסוכרת מסוג 1 בטרם מלאו להם 15.

התקפי עוויתות

תינוקות שנולדו לנשים בעלות מחסור בוויטמין D או סידן (או של שניהם) נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מחסור ברכיבים תזונתיים אלו וללקות בהתקפי עוויתות בשל כך, וזאת בנוסף לסיכון הנוגע להתפתחות רככת עצמות.

חולשת עצמות

מחסור חריף של ויטמין D אצל האישה ההרה עלול לגרום לרככת אצל העובר המתפתח.
לחשיפה לשמש (קרינת UVB) בתקופת ההריון יש השפעה מרחיקת לכת על בניית העצמות אצל הילדים, הן על גודלן והן על תכולת המינרלים שבהן. מחקר בריטי שעקב במשך 9 שנים אחר התפתחות ילדים גילה שעצמות הילדים שאמהותיהם לקו במחסור בוויטמין D במהלך ההריון, נטו להיות חלשות יותר.
מחסור בוויטמין D בתקופת ההריון עלול לגרום להתרככות עצמות הגולגולת של הילוד. זו תופעה שמופיעה אצל כ-22% מהתינוקות. שכיחותה גבוהה יותר באביב (אחרי חודשי החורף) ונמוכה יותר בנובמבר.

בריאות השיניים

מחקר קנדי בדק רמות של ויטמין D בקרב נשים הרות בטרימסטר השני, כי זו התקופה שבה מתחילה התפתחות השיניים. המחקר מצא שרמות ויטמין D אצל אמהות של ילדים שפיתחו עששת בגיל צעיר, היו משמעותית נמוכות מאלו של אימהות שאצל ילדיהן לא התפתחה עששת.

אסתמה, צפצופים בנשימה ואקזמה

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים על כך שצריכה גבוהה יותר של ויטמין D בתקופת ההריון, במיוחד בקרב נשים עירוניות בעלות גוון עור כהה, מפחיתה את הסיכון לאסתמה אצל היילוד בצורה משמעותית – עד 40% בקרב ילדים בגילאים 3-5.
נמצא שוויטמין D קשור להתפתחות מערכת החיסון והריאות אצל העובר בעודו ברחם ולכן השלמה של ויטמין D עשויה להפחית את השכיחות של אסתמה אצל ילדים.
מחקר יפני מצא שנשים הרות שצרכו מעל 4.3 מיקרוגרם (172 יחידות בינלאומיות) ויטמין D הפחיתו בצורה משמעותית את השכיחות של 'צפצופים' ושל אקזמה אצל תינוקותיהן.המחקר מצא גם שצריכה גבוהה יותר של חלב, מוצרי חלב וסידן במהלך ההריון הייתה קשורה לירידה בסיכון להתפתחות 'צפצופים' אצל תינוקות.