27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
עדכון אחרון:  17.08.2010 

קורטיזול - איסוף שתן במשך 24 שעות

Cortisol Free (U)/24h (קוד בדיקה: 2536)

עדכון אחרון:  17.08.2010 

נושאים:

אנדוקרינולוגיה | בדיקות שתן

מבט כללי

מטרת הבדיקה

  • סיוע באבחון מחלות יותֶרֶת הכליה (אדרנל).
  • סיוע באבחון מחלות יותרת המוח.
 

סקירה

קורטיזול הוא הורמון שמייצרות בלוטות יותרת הכליה. ייצור והפרשה של קורטיזול נמצאים תחת בקרת הורמון נוסף שנקרא ACTH, אשר מופרש מבלוטת יותרת המוח (היפופיזה). 
קורטיזול אחראי בעיקר לחילוף החומרים בגוף (מטבוליזם). הוא משוחרר בתגובה למצבי לחץ ומפקח על פעילויות מסוימות של מערכת החיסון
על פי רוב, הפרשת הקורטיזול מגיעה לשיאה בשעות הבוקר המוקדמות ויורדת למינימום בשעות הערב. בשל שינויים טבעיים ברמת הקורטיזול בדם לאורך שעות היום ובגלל השפעת מצבי לחץ שונים על הפרשת הקורטיזול, לא ניתן להסיק מבדיקה אקראית של קורטיזול בדם על רמתו הכללית. 
הקורטיזול מופרש בשתן, ואיסוף שתן של 24 שעות מהווה מדד טוב לייצור היומי של קורטיזול. 

הפרעות בייצור קורטיזול

תסמונת על שם אדיסון היא הפרעה בייצורו של הקורטיזול בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל), אשר תביא למדידת רמה נמוכה של הורמון זה. הסימפטומים של התסמונת הם חולשת שרירים, עייפות, לחץ דם נמוך וכאבי בטן. רמה נמוכה של קורטיזול בשעת דחק עלולה להיות מצב חירום רפואי היות שהגוף אינו יכול לשמור על לחץ דם תקין. 
תסמונת על שם קושינג היא הפרעה הגורמת לייצור מוגבר של קורטיזול בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל), אשר תביא למדידת רמה גבוהה של ההורמון. הסימפטומים של מצב זה הם לחץ דם גבוה, השמנה בציר הגוף המרכזי, רמות גבוהות של סוכר בדם, חולשת שרירים, עור שביר ונטייה לבריחת סידן מהעצמות (אוסטיאופורוזיס). אצל נשים יכולים להופיע אי-סדירות בהופעת המחזור החודשי ושיעור יתר. אצל ילדים מצב זה עלול לגרום לעצירת הגדילה. 

אודות הבדיקה

בבדיקה זו יש לאסוף את כל כמות השתן שמופרשת במשך 24 שעות.