13 אוגוסט 2022 ט"ז אב תשפ"ב
עדכון אחרון:  18.08.2010 

הפטיטיס B - נוגדנים כנגד אנטיגן הליבה (בדם)

Hepatitis B Core Ab (קוד בדיקה: 6289)

עדכון אחרון:  18.08.2010 

תחומים:

כבד

נושאים:

סרולוגיה (נוגדנים)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

אבחון חשיפה לצהבת נגיפית B בעבר.

סקירה

צהבת נגיפית מסוג B, או הפטיטיס B, היא מחלה נגיפית התוקפת את הכבד. הנגיף מועבר דרך נוזלי הגוף, במצבים דוגמת קיום יחסי מין, עירוי דם, דקירת מחט נגועה בנגיף, שימוש משותף במזרקי סמים, קעקועים, השתלת איברים ומעבר של יילוד בתעלת הלידה של אם נגועה בנגיף. עובדי מערכת הבריאות חשופים יותר מאחרים להידבקות בנגיף. צהבת נגיפית מסוג B עלולה להיות קטלנית, אף כי רוב המבוגרים הלוקים בה מחלימים ממנה.
המחלה יכולה להתבטא הן כמחלה חריפה (אקוטית) והן כמחלה מתמשכת (כרונית), והיא עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכבד או אף להביא להתפתחות סרטן הכבד. במרבית המקרים ההידבקות בנגיף אינה מלווה בתלונות כלשהן מצד הנדבק, או שהיא גורמת למחלה קלה הנמשכת שבועות מספר. במצב זה ייתכנו סימפטומים כחום, חולשה, חוסר תיאבון ודלקת הכבד.
בבדיקה זו נבדקת נוכחות נוגדנים מסוג Hepatitis B Core Ab. הנוגדנים הללו מהווים חלק מהמערכת החיסונית של הגוף, ומתפתחים בתגובה לחדירת הנגיף לגוף.
נוגדנים אלו מכוונים נגד אנטיגן (חלבון) הליבה של הנגיף. חלבון הליבה מסומן באות C, קיצור של המילה Core (ליבה). רמת הנוגדנים בדם עולה שבועות מספר לאחר ההדבקה. הנוגדנים נשארים בדם לפרק זמן ממושך ואף לכל החיים, ולפיכך משמשים כסמן לחשיפה לנגיף.
תוצאת בדיקת נוגדנים מסוג זה תהיה חיובית הן בעת מחלה חדה והן בעת מחלה כרונית. קיום הנוגדנים בדם יחד עם נוגדנים מסוג נוגדנים מסוג Hepatitis B Surface Ab מעיד על החלמה.
בדיקה זו כוללת נוגדנים מסוג IgM ו-IgG יחד. נוגדנים מסוג IgM Hepatitis B Core מופיעים בדם בסמוך לזמן ההדבקה נעלמים לאחר מספר חודשים. נוגדנים מסוג IgG Hepatitis B Core נוצרים בשלב מאוחר יותר של המחלה ונשארים בדם לתקופה ממושכת או אף לכל החיים. ניתן לסייע בבירור זמן ההדבקה באמצעות בדיקת נוכחותם של נוגדנים מסוג Hepatitis B Core IgM.

חיסון לצהבת נגיפית מסוג B

משנת 1992 כל התינוקות בארץ מחוסנים נגד צהבת מסוג B. החיסון מספק הגנה לפרק זמן ממושך. מלבד זאת, למי שנכלל באוכלוסיות המוגדרות בסיכון ובבדיקת הסקר קיבל תוצאה שלילית כדאי לשקול חיסון מפני הנגיף.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לבדיקה

לא נדרשת הכנה מיוחדת.