08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
עדכון אחרון:  18.08.2010 

אנטיגן e - נוגדנים (בדם)

Hepatitis Be Ab (קוד בדיקה: 6295)

עדכון אחרון:  18.08.2010 

תחומים:

כבד

נושאים:

סרולוגיה (נוגדנים) | וירולוגיה (מחלות נגיפיות)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

אבחון מצב הדבקה בצהבת נגיפית B.

סקירה

צהבת נגיפית מסוג B, או הפטיטיס B, היא מחלה נגיפית התוקפת את הכבד. הנגיף מועבר דרך נוזלי הגוף, במצבים דוגמת קיום יחסי מין, עירוי דם, דקירת מחט נגועה בנגיף, שימוש משותף במזרקי סמים, קעקועים, השתלת איברים ומעבר של יילוד בתעלת הלידה של אם נגועה בנגיף. עובדי מערכת הבריאות חשופים יותר מאחרים להידבקות בנגיף. צהבת נגיפית מסוג B עלולה להיות קטלנית, אף כי רוב המבוגרים הלוקים בה מחלימים ממנה.
המחלה יכולה להתבטא הן כמחלה חריפה (אקוטית) והן כמחלה מתמשכת (כרונית), והיא עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכבד או אף להביא להתפתחות סרטן הכבד. במרבית המקרים ההידבקות בנגיף אינה מלווה בתלונות כלשהן מצד הנדבק, או שהיא גורמת למחלה קלה הנמשכת שבועות מספר. במצב זה ייתכנו סימפטומים כחום, חולשה, חוסר תיאבון ודלקת הכבד.
בבדיקה זו נבדקת נוכחותם בדם של נוגדנים לאנטיגן (חלבון) e, שהוא חלק ממבנה נגיף צהבת B.
נוגדנים מסוג זה מתפתחים בתגובה לאנטיגן e. ניתן לאתרם בדם גם כאשר האנטיגן עצמו אינו קיים עוד בדם. הופעת הנוגדנים מעידה שהמחלה איננה פּעילה עוד או שהיא קרובה לסיומה. במצב זה הסיכוי להדבקת אחרים במחלה הוא נמוך.
לא כל זני צהבת נגיפית B כוללים את חלבון הזה. בדיקת הנוגדנים לאנטיגן e רלוונטית רק בזנים של הנגיף שבהם קיים האנטיגן.

חיסון לצהבת נגיפית מסוג B

משנת 1992 כל התינוקות בארץ מחוסנים נגד צהבת מסוג B. החיסון מספק הגנה לפרק זמן ממושך. מלבד זאת, למי שנכלל באוכלוסיות המוגדרות בסיכון ובבדיקת הסקר קיבל תוצאה שלילית כדאי לשקול חיסון מפני הנגיף.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.