29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
עדכון אחרון:  19.08.2010 

הפטיטיס B - נוגדנים לאנטיגן פני השטח (בדם)

.Hepatitis B Surface Ab (קוד בדיקה: 6291)

עדכון אחרון:  19.08.2010 

תחומים:

כבד

נושאים:

סרולוגיה (נוגדנים)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

  • בירור מצב החיסון מפני נגיף הצהבת מסוג B.
  • מעקב אחר הידבקות בנגיף הצהבת מסוג B.
 

סקירה

צהבת נגיפית מסוג B, או הפטיטיס B, היא מחלה נגיפית התוקפת את הכבד. הנגיף מועבר דרך נוזלי הגוף, במצבים דוגמת קיום יחסי מין, עירוי דם, דקירת מחט נגועה בנגיף, שימוש משותף במזרקי סמים, קעקועים, השתלת איברים ומעבר של יילוד בתעלת הלידה של אם נגועה בנגיף. עובדי מערכת הבריאות חשופים יותר מאחרים להידבקות בנגיף. צהבת נגיפית מסוג B עלולה להיות קטלנית, אף כי רוב המבוגרים הלוקים בה מחלימים ממנה.
המחלה יכולה להתבטא הן כמחלה חריפה (אקוטית) והן כמחלה מתמשכת (כרונית), והיא עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכבד או אף להביא להתפתחות סרטן הכבד. במרבית המקרים ההידבקות בנגיף אינה מלווה בתלונות כלשהן מצד הנדבק, או שהיא גורמת למחלה קלה הנמשכת שבועות מספר. במצב זה ייתכנו סימפטומים כחום, חולשה, חוסר תיאבון ודלקת הכבד.
נוגדנים לאנטיגן פני השטח של נגיף הצהבת מסוג B מכוונים נגד חלקיק חלבוני הנמצא על מעטפת הנגיף ונקרא s, כקיצור ל-surface. נוגדנים אלו מתפתחים בשני המצבים הבאים:
  1. לאחר קבלת חיסון לצהבת נגיפית מסוג B.
  2. בתהליך ההחלמה מהידבקות בצהבת נגיפית B. במקרה זה, יתפתחו הנוגדנים כאשר חלקיק s עצמו נעלם. דבר המעיד על החלמה. במצב זה הנבדק אינו יכול להדביק אחרים במחלה.
 
קיומם של הנוגדנים בדם, אם עקב קבלת חיסון מפני הנגיף ואם עקב החלמה מהידבקות בו, מהווה הגנה לגוף מפני הדבקה חוזרת.

חיסון לצהבת נגיפית מסוג B

משנת 1992 כל התינוקות בארץ מחוסנים נגד צהבת מסוג B. החיסון מספק הגנה לפרק זמן ממושך. מלבד זאת, למי שנכלל באוכלוסיות המוגדרות בסיכון ובבדיקת הסקר קיבל תוצאה שלילית כדאי לשקול חיסון מפני הנגיף.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות הבדיקה

לא נדרשת הכנה מיוחדת.