30 יוני 2022 א' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  19.08.2010 

הפטיטיס B - אנטיגן פני שטח (בדם)

.Hepatitis B Surface Ag (קוד בדיקה: 6287)

עדכון אחרון:  19.08.2010 

תחומים:

כבד

נושאים:

וירולוגיה (מחלות נגיפיות)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

אבחון הידבקות בנגיף צהבת מסוג B.

סקירה

צהבת נגיפית מסוג B, או הפטיטיס B, היא מחלה נגיפית התוקפת את הכבד. הנגיף מועבר דרך נוזלי הגוף, במצבים דוגמת קיום יחסי מין, עירוי דם, דקירת מחט נגועה בנגיף, שימוש משותף במזרקי סמים, קעקועים, השתלת איברים ומעבר של יילוד בתעלת הלידה של אם נגועה בנגיף. עובדי מערכת הבריאות חשופים יותר מאחרים להידבקות בנגיף. צהבת נגיפית מסוג B עלולה להיות קטלנית, אף כי רוב המבוגרים הלוקים בה מחלימים ממנה.
המחלה יכולה להתבטא הן כמחלה חריפה (אקוטית) והן כמחלה מתמשכת (כרונית), והיא עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכבד או אף להביא להתפתחות סרטן הכבד. במרבית המקרים ההידבקות בנגיף אינה מלווה בתלונות כלשהן מצד הנדבק, או שהיא גורמת למחלה קלה הנמשכת שבועות מספר. במצב זה ייתכנו סימפטומים כחום, חולשה, חוסר תיאבון ודלקת הכבד.
אנטיגן שטח פני הנגיף (HBs Ag) הוא חלקיק חלבוני (אנטיגן) המהווה חלק ממבנה נגיף הצהבת מסוג B ונמצא על פני השטח של הנגיף.
אנטיגן זה הוא הסמן המוקדם ביותר להידבקות בנגיף. ניתן לאתר נוכחות של HBs Ag בדם כעבור ארבעה עד עשרה שבועות מזמן החשיפה לנגיף.
כאשר הגוף נלחם בנגיף בהצלחה והמחלה חולפת, נעלם אנטיגן זה מהדם ונוגדנים המכוונים נגדו יופיעו במקומו (Hepatitis B Surface Ab). זוהי עדות להחלמה ולהתחסנות הגוף מפני הנגיף. אם הזיהום הופך לכרוני, HBs Ag נשאר חיובי.

צהבת מסוג B והריון

הידבקות של אישה הרה במחלה עלולה לגרום למחלת כבד של היילוד. בדיקה לאבחון הידבקות בנגיף הצהבת מסוג B לפני או בתחילת היריון נעשית בהמלצת הרופא, בהתאם להיסטוריה רפואית ולקיומם של גורמי סיכון.

חיסון לצהבת נגיפית מסוג B

משנת 1992 כל התינוקות בארץ מחוסנים נגד צהבת מסוג B. החיסון מספק הגנה לפרק זמן ממושך. מלבד זאת, למי שנכלל באוכלוסיות המוגדרות בסיכון ובבדיקת הסקר קיבל תוצאה שלילית כדאי לשקול חיסון מפני הנגיף.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לבדיקה

  • לא נדרשת הכנה מיוחדת.
  • מבוצע לנשים הרות ובחשד למחלה עכשווית.