08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
עדכון אחרון:  24.08.2010 

הפטיטיס מסוג B- בדיקת החומר הגנטי (בדם)

Hepatitis B PCR (קוד בדיקה: 6292)

עדכון אחרון:  24.08.2010 

תחומים:

כבד

נושאים:

וירולוגיה (מחלות נגיפיות)

מבט כללי

מטרת הבדיקה

זיהוי כמותי של נגיף הצהבת מסוג B בדם.

סקירה

צהבת נגיפית מסוג B, או הפטיטיס B, היא מחלה נגיפית התוקפת את הכבד. הנגיף מועבר דרך נוזלי הגוף, במצבים דוגמת קיום יחסי מין, עירוי דם, דקירת מחט נגועה בנגיף, שימוש משותף במזרקי סמים, קעקועים, השתלת איברים ומעבר של יילוד בתעלת הלידה של אם נגועה בנגיף. עובדי מערכת הבריאות חשופים יותר מאחרים להידבקות בנגיף. צהבת נגיפית מסוג B עלולה להיות קטלנית, אף כי רוב המבוגרים הלוקים בה מחלימים ממנה.
המחלה יכולה להתבטא הן כמחלה חריפה (אקוטית) והן כמחלה מתמשכת (כרונית), והיא עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לכבד או אף להביא להתפתחות סרטן הכבד. במרבית המקרים ההידבקות בנגיף אינה מלווה בתלונות כלשהן מצד הנדבק, או שהיא גורמת למחלה קלה הנמשכת שבועות מספר. במצב זה ייתכנו סימפטומים כחום, חולשה, חוסר תיאבון ודלקת הכבד.
בדיקת החומר הגנטי של נגיף הצהבת מס HBV PCR) B) היא בדיקה לזיהוי כמות הנגיפים בדם. הבדיקה מאפשרת לזהות את החומר הגנטי של הנגיף (DNA).
זוהי הבדיקה הרגישה ביותר לזיהוי הנגיף. ניתן לאתר באמצעותה גם כמות קטנה ביותר שלו בדם.
הבדיקה נעשית בשילוב בדיקות נוספות לאבחון צהבת נגיפית B ומשמשת מדד ליעילות הטיפול במחלה. טיפול יעיל יביא לירידה בכמות החומר הגנטי של הנגיף בדם.

חיסון לצהבת נגיפית מסוג B

משנת 1992 כל התינוקות בארץ מחוסנים נגד צהבת מסוג B. החיסון מספק הגנה לפרק זמן ממושך. מלבד זאת, למי שנכלל באוכלוסיות המוגדרות בסיכון ובבדיקת הסקר קיבל תוצאה שלילית כדאי לשקול חיסון מפני הנגיף.

אודות הבדיקה

בדיקה זו מתבצעת על ידי לקיחת דם מהווריד.

הנחיות לבדיקה

לא נדרשת הכנה מיוחדת.