01 יולי 2022 ב' תמוז תשפ"ב
עדכון אחרון:  29.04.2021 

דם סמוי (בצואה)

Occult Blood Fecal = Fecal Occult Blood (קוד בדיקה: 22731)

בדיקת צואה לזיהוי נוכחות של דם סמוי, שלא ניתן לראותו בעין. בדיקה זו משמשת לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ושל נגעים קדם-סרטניים (פוליפים).
עדכון אחרון:  29.04.2021 

תחומים:

מחלות גידוליות

נושאים:

בדיקות צואה

מבט כללי

מטרת הבדיקה

  • בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.
  • זיהוי דימום סמוי במערכת העיכול כסיבה לאנמיה.
 


סקירה

זוהי בדיקת צואה לזיהוי נוכחות של דם סמוי, שלא ניתן לראותו בעין. בדיקה זו משמשת לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ושל נגעים קדם-סרטניים (פוליפים).
לעתים קרובות דימום סמוי ממערכת העיכול הוא הסימן הראשון או אף היחיד לשלבים ראשונים של סרטן המעי הגס.
זיהוי נגעים קדם-סרטניים (פוליפים) במעי מאפשר לכרות את הנגע בשלמותו ולמנוע את התפתחותו לכדי סרטן. חשיבות הגילוי של סרטן המעי הגס בשלביו הראשונים נובעת מכך שהוא מעלה באופן ניכר את סיכויי הריפוי של המחלה.
סרטן המעי הגס הוא סוג הסרטן השני בשכיחותו בקרב גברים ונשים בישראל, אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים. הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס גדל באופן משמעותי לאחר גיל 50. גורמי סיכון נוספים הם מחלות דלקתיות של המעי, פוליפים מרובים במעי והיסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס.
ניתן להפחית את הסיכון לחלות במחלה זו באמצעות הקפדה על פעילות גופנית סדירה, תזונה מאוזנת הכוללת ירקות ופירות, שמירה על משקל נאות והימנעות מעישון.

מתי עושים קולונוסקופיה?

קיימות שתי שיטות עיקריות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. האחת היא בדיקת דם סמוי בצואה, בדיקה שהוגדרה על ידי משרד הבריאות כמדד הלאומי לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. מדובר בבדיקה פשוטה שאינה מצריכה מכשור מיוחד ואשר כל אדם יכול לעשותה בביתו. בדיקה אחרת, הסתכלות ישירה במעי (סיגמואידוסקופיה או קולונוסקופיה), נעשית במרפאה בידי רופא מומחה.
בדיקה זו מתבצעת לצורך אימות כאשר תוצאת בדיקת דם סמוי בצואה נמצאה חיובית. קולונוסקופיה מאפשרת דגימת ביופסיה (חתיכת רקמה) מהממצא, אם קיים, וכן כריתת פוליפ בעת הצורך.

בדיקות בשגרה

מומלץ לבצע בדיקת דם סמוי בצואה אחת לשנה מגיל 50 עד 74.

אודות הבדיקה

שיטה ישנה

בבדיקה זו יתבקש הנבדק למרוח שכבה דקה של צואה על גבי כרטיסים המיועדים לכך ובהתאם להנחיות, במשך שלושה ימים עוקבים.

שיטה חדשה

במכבי שירותי בריאות עברו לשיטת בדיקה חדשה לזיהוי דם סמוי בצואה. בבדיקה זו יתבקש הנבדק להביא דגימת צואה במבחנה בודדת שתינתן בתחנת האיסוף. למבחנה יצורפו דף הסבר המתאר כיצד לאסוף בבית את דגימת הצואה ודף נייר גדול המשמש לאיסוף הצואה באסלה.