29 יוני 2022 ל' סיון תשפ"ב
עדכון אחרון:  24.03.2019 

משטח נרתיק לתרבית

Vaginal routine Analysis (קוד הבדיקה: 7052)

עדכון אחרון:  24.03.2019 

תחומים:

נשים | מחלות המועברות במגע מיני

נושאים:

מיקרוביולוגיה

מבט כללי

מטרת הבדיקה

סיוע באבחון זיהומים בנרתיק.

סקירה

בדיקה זו מסייעת לזהות שלושה סוגי מזהמים ברירית הנרתיק: שמרים (הכוונה לפטריות דוגמת קנדידה), זיהום חיידקי וזיהום בטפיל הטריכומונס. בנוסף נבדקת נוכחותם של תאי דם לבנים המעידים על קיומו של תהליך דלקתי.
חיידק הוא הגורם המזהם השכיח ביותר בנרתיק. המזהם השני בשכיחותו היא הקנדידה ואחריה טפיל הטריכומונס.
הסימפטומים של זיהום בנרתיק, המופיעים יחד או לחוד, הם גרד, הפרשות בכמות ובצבע שונים מהרגיל, תחושת צריבה באזור הנרתיק והוולווה (Vulva - איברי המין החיצוניים של האישה) וריח לא נעים. ייתכן כאב בזמן קיום יחסי מין או בעת מתן שתן.
הבדיקה חשובה לצורך בירור מקרים חוזרים ונשנים של זיהומים בנרתיק, כחלק מהחלטה על טיפול קבוע. במקרה של זיהום בטריכומונס מומלץ לדווח ולטפל גם בבן הזוג.

מאפייני הזיהומים

זיהום בחיידק (Bacterial Vaginosis)

מאופיין בריח לא נעים ובהפרשה לבנה מהנרתיק. מקורות ההידבקות האפשריים בזיהום חיידקי הם יחסי מין ומעבר חיידקים מפי הטבעת.

קנדידה (Candida)

הסימפטום העיקרי הוא גרד המלווה לרוב באודם באזור הוולווה ובהפרשות לבנות ודביקות. זיהומים חוזרים או כרוניים בקנדידה ייתכנו אצל נשים הלוקות במחלות רב-מערכתיות כגון סוכרת או מחלות הפוגעות במערכת החיסון.
תיתכן הדבקה בקנדידה בעת קיום יחסי מין, אך לרוב הזיהום הפטרייתי מתפתח על רקע גורמי סביבה הקשורים בחומציות, מזון, נטילת אנטיביוטיקה, מעבר מפי הטבעת ועוד.

טריכומונס (Trichomonas Vaginalis)

זיהום בטפיל הטריכומונס גורם להפרשה צהובה ומוגלתית, ובגרד בנרתיק ובוולווה. מרבית הנדבקים (גברים ונשים) אינם חשים בשום סימפטום. הזיהום מועבר בקיום יחסי מין.

אודות הבדיקה

בבדיקה זו נלקחת דגימה מרירית הנרתיק.