25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  14.07.2016 

פטרת

(Candida, Candidiosis, Thrush)

מעודכן לתאריך  14.07.2016 

הגורמים לפטרת

קנדידה אלביקנס

פטרת נגרמת על ידי פטריית השמר קנדידה אלביקנס. אנשים רבים נושאים את הפטרייה ללא כל תופעות ייחודיות, מאחר שרמת השגשוג של הפטריה מבוקרת על ידי מערכת החיסון של הגוף והחיידקים הטובים שבמערכת העיכול (ה'פלורה' של מערכת העיכול).
במידה שאדם נחשף לגורמים הפוגעים בפלורה של מערכת העיכול ומכחידים את אוכלוסיית החיידקים הטובים, יתכן שגשוג של הפטרייה שיתבטא במגוון תופעות אופייניות. נטילה ממושכת של תרופות אנטיביוטיות הורסת את הפלורה ועלולה לגרום לשגשוג של הפטרייה. כך גם מחלה ממושכת והחלשות של מערכת החיסון.

היגיינה אישית

פטריית הקנדידה גדלה בעיקר באזורי גוף חמימים ולחים ולכן חשוב להקפיד על ייבוש אברי המין לאחר הרחצה. גירויי עור באזור אברי המין מעודדים אף הם שגשוג של קנדידה ולכן מומלץ להימנע משימוש בסבונים ותמרוקים שמגרים את העור.

איידס, סוכרת ומצבים אחרים

חולי איידס, סוכרת ומחלות אחרות שמחלישות את מערכת החיסון נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בפטרת, מאחר שבמצבים אלו נוטה הפטרייה לשגשג ומערכת החיסון אינה מסוגלת לרסן את גדילתה. בעיקר גברים נפגעים מפטרת במצבים אלו.
הסובלים מסוכרת שאינה מאוזנת, או הלוקים בסוכרת ואינם מודעים לכך, נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בפטרת. סימנים שכיחים של סוכרת כוללים:
  • תחושת צימאון.
  • צורך מוגבר להשתין.
  • ירידה בלתי מוסברת במשקל הגוף.
 
אם אתם סובלים מסימנים אלו, או מפטרת חוזרת, פנו בהקדם לברור אצל רופא המשפחה.

שימוש ממושך בתרופות מסוימות

  • אנטיביוטיקה. מרבית התרופות האנטיביוטיות אינן מבחינות בין חיידקים 'טובים' לחיידקים מחוללי מחלה. לפיכך נטילה של תרופות אנטיביוטיות לאורך זמן פוגעת בפלורת המעיים (חיידקי המעיים הטובים). בעקבות שימוש ממושך באנטיביוטיקה עלולים להיגרם קשיי עיכול (לרבות שלשול) וכן שגשוג יתר של פטריות בחלל הפה או בנרתיק. על מנת למנוע את הפגיעה בפלורה מומלץ ליטול תוסף פרוביוטי שמכיל חיידקי אצידופילוס וביפידוס, או לאכול יוגורט טבעי.
  • גלולות למניעת הריון מגבירות את שכיחות הקנדידה בגוף האישה.
  • סטרואידים. בדומה לאנטיביוטיקה, גם שימוש ממושך בסטרואידים פוגע בפלורה הטבעית במעיים ומאפשר שגשוג יתר של פטריות.
 

תזונה עשירה בסוכרים, פחמימות ושמרים

קנדידה ניזונה מתוצרי הפירוק של מזונות אלו. הם מהווים עבורה מצע גידול מיטבי שמאפשר שגשוג יתר. שגשוג של קנדידה עלול לגרום לתשוקה, צורך ורצון עז לאכול מזונות עשירים בפחמימות או בשמרים.

מתח

תקופות ממושכות של מתח וחרדה עלולות לגרום להיחלשות מערכת החיסון של הגוף ולפגיעה בפלורת המעיים, באופן שמאפשר שגשוג יתר של הפטרייה.