21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  07.09.2010  באדיבות ה 

מחלת עורקים היקפית - מידע רפואי

(Periperal Arterial Disease)
מעודכן לתאריך  07.09.2010  באדיבות ה 

אבחון של מחלת עורקים היקפית

ככל שהאבחון מתבצע מוקדם יותר כך הטיפול פשוט ויעיל יותר. ייתכן שבשלבים ראשונים של המחלה יהיה די בשינויים באורח החיים כדי לעצור את החמרת הטרשת והתפתחות מחלות לב וכלי דם. גם במצב מתקדם יותר של טרשת יידרשו שינויים באורח החיים וזאת בנוסף לטיפול תרופתי ולעיתים ניתוחי.
השינויים המומלצים באורח החיים מפורטים בפרק "מניעה".
האבחון של מחלת עורקים היקפית מבוסס על:
  • ההיסטוריה הרפואית של החולה ומשפחתו וגורמי סיכון.
  • בדיקה רפואית גופנית.
  • תוצאות בדיקות דם.
  • תוצאות מבחני אבחון.
 

היסטוריה הרפואית של החולה ומשפחתו

היסטוריה של כאב עקבי, הנובע מהתכווצויות שרירים לאחר דרגת מאמץ מסויימת, אשר חולף בעת מנוחה, עלולה להעיד על 'צליעה לסירוגין' כתוצאה ממחלת עורקים היקפית.
בעקבות התלונות על הכאב יתחקר הרופא את המטופל אודות הרגלי התזונה שלו, התרופות שהוא נוטל וההיסטוריה הרפואית של משפחתו, בדגש על מחלות לב וכלי דם.

בדיקה רפואית גופנית

הרופא יערוך למטופל בדיקה גופנית על מנת לזהות סימנים של מחלת עורקים היקפית.
במסגרת הבדיקה הגופנית ייבדק הדופק ברגליים ובכפות הרגליים. תינתן התייחסות לשינויים בגוון העור ברגליים ולפצעים על הרגליים שאינם מגלידים.
כאשר קיימת הפרעה כלשהי בזרימת הדם ברגליים נוצרים 'צלילים' לא תקינים המכונים אוושות. ניתן לזהות אוושות אלו באמצעות סטטוסקופ שהרופא מניח על העורקים ברגליים. אוושות עלולות להעיד על ירידה בזרימת הדם בעורקים כתוצאה מטרשת.

מבחני אבחון

מבחן Ankle Brachial Index

באמצעות מד לחץ דם המכונה מכשיר דופלר ניתן למדוד את לחץ הדם בזרוע ובקרסול ולחשב את היחס ביניהם. יחס זה המכונה Ankle Brachial Index או ABI נחשב מדד אמין להערכת החומרה של מחלת עורקים היקפית.
במצב תקין הלחץ בקרסול יהיה דומה מאוד או זהה לזה שנמדד בזרוע, כך שערך ה- ABI יהיה קרוב ל-1. במצב של מחלת עורקים היקפית לחץ הדם בקרסול יהיה נמוך מלחץ הדם הנמדד בזרוע ויעיד על אי ספיקה בעורקים המובילים דם לרגליים, הגורמת לכך שזרימת הדם בגפיים התחתונות אינה תקינה. יחס ABI מתחת ל-0.9 מעיד על כך שהחולה לוקה במחלת עורקים היקפית בחומרה בינונית ומעלה.
מבחן הABI- מתבצע לפני ואחרי צעידה על מסלול הליכה, ובעזרתו ניתן לאמוד את דרגת המאמץ המובילה לסימפטומים.

צנתור (אנגיוגרפיה)

צנתור הוא הליך שבו מחדירים צנתר (צינורית דקה, ארוכה וגמישה) לתוך כלי הדם, דרך עורק המפשעה או דרך היד. חומר ניגוד שניתן לראותו בעזרת קרן רנטגן מוזרק לתוך הצנתר ועובר לזרם הדם. צילום הרנטגן מאפשר הדגמה של זרימת הדם בעורקים ואבחון אזורים חסומים.

בדיקת אולטרה-סאונד דופלר

בדיקה זו עשויה לספק מידע חשוב לגבי מידת היצרות העורקים וזרימת הדם דרכם.
בדיקת אולטרה-סאונד עושה שימוש בגלי קול ובמחשב לצורך הדמיית האיברים הפנימיים "הרכים" של הגוף. זוהי בדיקה פשוטה, לא פולשנית, לא כואבת שאיננה כרוכה בחשיפה לקרינה ואינה דורשת הכנה מוקדמת.
בדיקת אולטרה-סאונד דופלר משלבת אולטרה-סאונד רגיל עם אולטרה-סאונד דופלר. באמצעות אולטרה-סאונד רגיל ניתן להדגים את כלי הדם ואילו באמצעות אולטרה-סאונד דופלר ניתן למדוד את מהירות זרימת הדם. הגלאי המוצמד לרגל מעל החסימה העורקית יעיד על דרגת החסימה, על בסיס שאון זרימת הדם.

בדיקות דם

באמצאות בדיקות דם ניתן למדוד את רמות הכולסטרול בדם (כללי, ה-LDL, וה-HDL), טריגליצרידים וסוכר. רמות לא תקינות עלולות להעיד על סיכון מוגבר לממחלת עורקים היקפית.