08 אוגוסט 2022 י"א אב תשפ"ב
תאריך עידכון  18.04.2021  באדיבות 

אבעבועות רוח - מידע רפואי

Chickenpox
תאריך עידכון  18.04.2021  באדיבות 

אבעבועות רוח – מבוא

אבעבועות רוח היא מחלה קלה אך מאוד מדבקת, שנפוצה בעיקר בחודשים מרץ עד מאי. אבעבועות רוח נגרמת על ידי נגיף הווריצלה-זוסטר (Varicella-zoster). בעבר נחשבה מחלה זו לאחת ממחלות הילדות. כיום, נפוצה המחלה במיוחד בקרב ילדים בגילאי 2-8 שנים, אולם תיתכן תחלואה בכל גיל. מבוגרים שנדבקים לראשונה באבעבועות רוח יפתחו בדרך כלל מחלה קשה יותר מאשר ילדים.
הסימפטום האופייני למחלה, פריחה שלפוחיתית, יופיע כ- 10-21 יום לאחר ההדבקה (תקופת הדגירה).
נגיף הווריצלה נמצא בהפרשותיו של אדם חולה (בעיקר ברוק ובנזלת), ולכן עיטוש או שיעול מהווים אמצעי הדבקה מצוין. המחלה מדבקת כיומיים טרם הופעת הפריחה, ועד כ- 5 ימים לאחר מכן. לפיכך מומלץ להישאר בבית עד שהפריחה הופכת לשלפוחיות שהגלידו, תוך כ- 5-7 ימים. לאחר החלמת השלפוחית האחרונה, החולה אינו מדבק עוד.

הקשר בין אבעבועות רוח ושלבקת חוגרת (Shingles)

לאחר הדבקה באבעבועות רוח נותר נגיף הווריצלה בקצות העצבים בגוף, באופן בלתי פעיל (Dormant). מאוחר יותר במהלך החיים, ובדרך כלל בבגרות, עלול הנגיף להתעורר (Reactivated) ולתקוף באופן שגורם למחלה נוספת, שנקראת שלבקת חוגרת.
הסימפטום הראשון של שלבקת חוגרת הוא לרוב כאב עז באזור העצב שנפגע, עקב פעילותו המחודשת של הנגיף. שבוע לאחר מכן תופיע פריחה מקומית בצד אחד של הגוף, שתתפתח לשלפוחיות. חולה בשלבקת חוגרת עלול להעביר את הנגיף לכל אדם שלא חלה בעבר באבעבועות רוח, אך אין אפשרות להידבק בשלבקת חוגרת מאדם החולה באבעבועות רוח.

הדבקה באבעבועות רוח בעת ההיריון

למעלה מ- 90% מהנשים ההרות מחוסנות נגד נגיף הווריצלה, עקב חשיפה לאבעבועות רוח בילדות, ולכן אינן צריכות לחשוש מהדבקה. יחד עם זאת, כ- 0.3% מההריונות יפגעו מאבעבועות רוח באופן שעלול לגרום סיבוכים הן לאם והן לעובר. בכל מקרה של הדבקה יש לפנות לרופא לצורך המשך ברור וקבלת טיפול מתאים. שלבקת חוגרת, לעומת זאת, אינה מסכנת את ההריון או את העובר.

החיסון הפעיל

החל משנת 2008 נכנס החיסון הפעיל נגד אבעבועות רוח לשגרת החיסון במדינת ישראל. החיסון לאבעבועות רוח ניתן כיום בתכשיר משולב עם החיסונים נגד חצבת (Measles), חזרת (Mumps) ואדמת (Rubella). התכשיר שנקרא ( MMRV (mumps, measles, rubella, varicella מכיל נגיפים חיים מוחלשים של כל אחד מהנגיפים.
החיסון ניתן ב- 2 מנות: את המנה הראשונה יקבל התינוק בגיל שנה, במסגרת טיפות החלב, ואילו המנה השנייה ניתנת בכיתה א', במסגרת בתי הספר.

האם ניתן לחלות באבעבועות רוח יותר מפעם אחת?

גופו של אדם שחלה במחלה מפתח נוגדנים נגד הנגיף, ולכן נדיר מאוד שאדם שחלה בעבר יפתח את המחלה פעם נוספת.
יחד עם זאת, קיימות עדויות לפיהן ניתן לחלות באבעבועות רוח יותר מפעם אחת. במחקר שנערך בארה"ב ב- 1999 נמצא שכ- 13% מהאנשים שאובחנו כחולים באבעבועות רוח דיווחו שחלו בה גם בעבר. כמחצית מהם דיווחו שגם אנשים נוספים במשפחה שלהם סבלו מהמחלה יותר מפעם אחת. לכן, קיים כנראה מרכיב גנטי שגורם להישנות המחלה.
סברה אחרת טוענת כי במקרים אלו, אירעה טעות באחת האבחנות, והחולה סבל למעשה ממחלה אחרת בעלת סימנים דומים.
יחד עם זאת יתכן שחלק מהאנשים שחלו לא פיתחו כמות מספקת של נוגדנים, ולכן נפגעו מהדבקה חוזרת. הסבר אחר הוא שקיים יותר מזן אחד של הנגיף שגורם לאבעבועות רוח, ולכן יתכן מצב שאותו אדם יחלה במחלה שוב עקב הדבקה בזן שונה של הנגיף. חשוב לציין שלא קיימים מחקרים מדעיים התומכים בסברות אלו.