18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
תאריך עידכון  18.04.2021  באדיבות 

אבעבועות רוח - מידע רפואי

Chickenpox
תאריך עידכון  18.04.2021  באדיבות 

מניעה של אבעבועות רוח

נגיף הווריצלה עלול לעבור באמצעות מגע עם חפצים מזוהמים בנוזלי גופו של אדם חולה, כגון צעצועים, מצעים ובגדים. על מנת למנוע התפשטות של הנגיף מומלץ לכבס כל בגד או כלי מיטה שבאו במגע עם החולה, ולנגב חפצים או משטחים עם חומר מחטא.

חיסון פעיל נגד אבעבועות רוח

החל משנת 2008 נכנס החיסון הפעיל נגד אבעבועות רוח לשגרת החיסון במדינת ישראל. החיסון לאבעבועות רוח ניתן כיום בתכשיר משולב עם החיסונים נגד חצבת (Measles), חזרת (Mumps) ואדמת (Rubella). התכשיר שנקרא ( MMRV (mumps, measles, rubella, varicella מכיל נגיפים חיים מוחלשים של כל אחד מהנגיפים.
החיסון ניתן ב- 2 מנות: את המנה הראשונה יקבל התינוק בגיל שנה, במסגרת טיפות החלב, ואילו המנה השנייה ניתנת בכיתה א', במסגרת בתי הספר.
  • אין לתת את החיסון אם קיימת פגיעה במערכת החיסון, בזמן מחלת חום, בעת הריון, או אם התרחשה תגובה אלרגית חריפה למנה קודמת של החיסון.
תופעות הלוואי של החיסון הן בדרך כלל קלות, ויכולות לכלול:
  • אדמומיות, נפיחות וכאב באתר ההזרקה שחולפים במרבית המקרים תוך שעות ספורות.
  • עלייה קלה בחום הגוף.
  • פריחה מלווה בשלפוחיות במהלך 3 שבועות לאחר קבלת החיסון. במידה שמופיעה פריחה כזו מומלץ להימנע ממגע הדוק עם אנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון, במשך 6 שבועות לאחר קבלת החיסון.
 

חיסון סביל לאבעבועות רוח

כאשר קיים חשש להדבקה של אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון, ניתן למנוע את התפתחות המחלה באמצעות מתן זריקה של נוגדנים (Immunoglobulins) ספציפיים נגד נגיף הווריצלה. חיסון בנוגדנים ספציפיים נגד הנגיף, לאחר חשיפה לגורם מדביק, מכונה 'חיסון סביל'.
החיסון הסביל לאבעבועות יכול להינתן עד 96 שעות לאחר חשיפה לאדם חולה באבעבועות רוח או בשלבקת חוגרת. חיסון זה יינתן במצבים נדירים בהם קיים סיכון להדבקה ולסיבוכים בקרב אנשים שנמצאים בקבוצת סיכון, ובכלל זה:
  • נשים בהריון או מניקות.
  • אנשים שסובלים מפגיעה במערכת החיסון.
  • תינוקות במהלך ארבעת השבועות הראשונים לחייהם.
 
במידה שקיים חשש שאדם הנמנה על קבוצות הסיכון היה במגע עם אדם חולה באבעבועות רוח, יש לפנות לרופא בדחיפות לצורך התייעצות וקבלת החלטה לגבי מתן החיסון הסביל.