03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
תאריך עידכון  18.04.2021  באדיבות 

אבעבועות רוח - מידע רפואי

Chickenpox
תאריך עידכון  18.04.2021  באדיבות 

הטיפול באבעבועות רוח

במרבית המקרים, מדובר במחלה קלה יחסית שמטרת הטיפול העיקרי בה הקלת הגרד המעיק שנגרם עקב השלפוחיות. אין תרופה כנגד המחלה עצמה וזו תחלוף מאליה ללא כל טיפול.

תרופות נגד כאב ולהורדת חום

במקרה של כאב או חום ניתן להשתמש בתרופות נגד כאב כמו פרצטאמול (Paracetamol) או איבופרופן (Ibuprofen). עבור ילדים, קיימים סירופים וטיפות. לפני מתן תרופות לתינוקות וילדים, מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים.
ניתן ליטול פרצטאמול בכל שלב של ההריון ובמהלך ההנקה, אולם אין להשתמש באיבופרופן לאחר השבוע ה- 30 להריון.
איבופרופן אינו מתאים לאנשים שיש להם אסטמה (Asthma) או שסבלו בעבר מבעיות במערכת העיכול כמו כיב קיבה או כיב בתריסריון (Stomach ulcers).
  • אף אספירין היא תרופה להורדת חום, אולם אין לתת אספירין לילדים מתחת לגיל 16. חשוב במיוחד לא לתת אספירין לילדים שסובלים מזיהום נגיפי, ובפרט נגיף הווריצלה שגורם לאבעבועות רוח.
 
מחקרים מדעיים מצביעים על קשר בין טיפול באספירין בילדים חולים באבעבועות רוח לבין מצבים מסכני חיים כמו תסמונת ריי (Reye's syndrome), שעלולה לגרום נזק חמור למוח, לכבד, ולאברי גוף נוספים. במידה שתסמונת ריי אינה מאובחנת בזמן, היא עלולה לגרום לנכות ואף למוות.
התייעצו עם הרופא או הרוקח כאשר אינכם בטוחים לגבי התרופות שראוי לתת לילדכם.

נוזלים

חשוב לשתות הרבה מים כדי למנוע התייבשות (Dehydration). קרחון ("קרטיב") עשוי לעזור בהורדת החום, לספק נוזלים ולהקל על כאב בפה. מומלץ להימנע מצריכת מזון שמעורר כאב בפה כמו מזון מלוח או חמוץ. במידה שקיים קושי לבלוע, אכלו מזונות רכים ומרקים.

ציפורניים

כדי למנוע גירוד וזיהום, הקפידו שהציפורניים של ילדכם תהיינה נקיות וקצרות. ניתן לעטוף את ידי הילדים בשעות הלילה בגרביים או בכפפות, כדי למנוע מהילד לגרד מתוך שינה. גירוד של הפצעים עלול לגרום לצלקות.

בגדים

אם לילד יש חום, או אם העור שלו רגיש וכואב, הלבישו אותו בבגדים מאווררים, כדי למנוע חימום יתר או רעד. מומלץ להשתמש בבגדים חלקים ורכים מאריגים טבעיים כדי למנוע גירוי נוסף של העור.

תרחיץ קלמין (Calamine lotion)

כאשר העור מאוד מגרד או כואב ניתן לשים על הפצעים תרחיץ קלמין שהוספג בצמר גפן לח. לתרחיץ יש אפקט מרגיע ומקרר. התרחיץ בטוח לשימוש וניתן לרכישה ללא מרשם רופא.
הימנעו מלהניח על השלפוחיות רטיות לחות ופושרות.

אציקלוויר (Aciclovir)

במידה שאישה הרה נדבקת באבעבועות ימליץ הרופא על נטילת תרופה נגד נגיף הווריצלה (תרופה אנטי-ויראלית, anti-viral), שנקראת אציקלוויר. את התרופה יש ליטול תוך 24 שעות מרגע הופעת הפריחה. התרופה אינה מרפאה את המחלה, אלא מקלה על סימניה.
בעת נטילת אציקלוויר חשוב להקפיד על שתייה מרובה. את האציקלוויר יש ליטול 5 פעמים ביום, מדי כל 4 שעות לערך, במשך 7 ימים.
אציקלוויר תינתן לעתים גם לתינוקות או למבוגרים בעלי מערכת חיסון לקויה, מאחר שהם נמצאים בסיכון גבוה לפתח סיבוכים בעקבות המחלה.