20 מאי 2022 י"ט אייר תשפ"ב
תאריך עידכון  18.04.2021  באדיבות 

אבעבועות רוח - מידע רפואי

Chickenpox
תאריך עידכון  18.04.2021  באדיבות 

המומחה משיב

הילד חלה באבעבועות רוח. האם עלי להשאיר אותו בבית?

אם ילדכם חלה באבעבועות רוח, אין לשלוח אותו עד שכל השלפוחיות החלימו וכוסו בגלד. עליכם להודיע לגן או לבית הספר. לאחר שכל השלפוחיות מכוסות בגלד, המחלה אינה מדבקת יותר.

האם הדבקה בנגיף מסוכנת?

הדבקה בנגיף הווריצלה מסוכנת לאנשים שנמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות סיבוכים מהמחלה. אם אתם או ילדכם נחשפתם לאחרונה לנגיף הווריצלה, עליכם להימנע ממגע עם:

  • מאושפזים בבית חולים.
  • נשים בהריון.
  • תינוקות.
  • אנשים עם מערכת חיסון לקויה, כמו חולי סרטן שמקבלים טיפול בכימותרפיה (Chemotherapy), נשאים של איידס (וירוס הכשל החיסוני, Human immunodeficiency virus - HIV), או אנשים לאחר השתלת אברים.
האם אדם שחולה באבעבועות רוח יכול לטוס במטוס?

אם אתם חולים באבעבועות רוח, יתכן שלא תורשו לטוס עד שיעברו 6 ימים ממועד הופעת השלפוחית האחרונה. ניתן לטוס לאחר שכל השלפוחיות כוסו בגלד והמחלה אינה מדבקת עוד.

אם אתם עומדים לטוס, כדאי לברר את המדיניות של חברת התעופה. עליכם ליידע את חברת התעופה מיד לאחר שהרופא אבחן את המחלה. כמו כן, חשוב ליידע את חברת הביטוח ולוודא שהביטוח מכסה את האפשרות של עיכוב או ביטול החופשה, או לחילופין, הארכה שלה עד שתוכלו לטוס חזרה.

איך אני יכול למנוע מהנגיף להתפשט?

לעיתים יכול נגיף הווריצלה לעבור באמצעות מגע עם חפצים דוממים שהזדהמו בנוזלי גוף המכילים אותו, כמו צעצועים, כלי מיטה ובגדים. כדי לעצור את ההתפשטות מומלץ לנגב את החפץ או המשטח עם חומר מחטא ויש לכבס כל בגד או כלי מיטה שבאו במגע עם החולה.

כיצד ניתן להקל על הגרד?

ניתן למרוח תרחיץ קלמין להקלה על הגרד. במידה שהילד או התינוק מגרדים את השלפוחיות מתוך שינה, ניתן לגרוב להם גרביים או כפפות על כפות הידיים במהלך הלילה, כדי שלא יוכלו לגרד את השלפוחיות עם הציפורניים. בכל מקרה, חשוב להקפיד על ציפורניים גזוזות ונקיות, כדי למנוע זיהום.