21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב

מכבי בראי ההיסטוריה

70 שנה של מצוינות ואיכות שירות

דמויות מפתח 1981-2000

 מר רפאל רוטר - מנכ"ל מכבי 1983-1996
מר רפאל רוטר - מנכ"ל מכבי בשנים 1983-1996
מר רפאל רוטר - מנכ"ל מכבי 1983-1996
רפי רוטר שימש כמנכ"ל מכבי בשנות הצמיחה המשמעותיות ביותר שלה. על פי חזונו הפכה מכבי מקופת חולים קטנה ושמרנית למערכת שירותי בריאות רחבת היקף,השנייה בגודלה בארץ, שיכלה להתמודד גם עם משבר חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הוא ניחן בראייה רחבה וארוכת טווח, אך הקפיד גם להיות מעורב בפרטים מעשיים כמו מיקום ועיצוב של כל סניף חדש, והציב את מכבי בחזית הטכנולוגיה.
רוטר, צבר יליד 1934, בן להורים חלוצים יוצאי פולין ממתיישבי המושבה חדרה, יוצא יחידת המחקר של חיל המודיעין, מוסמך האוניברסיטה העברית בירושלים בכלכלה וסטטיסטיקה, הגיע למכבי לאחר ששימש כמנכ"ל הביטוח הלאומי בשנות ה70. הוא נחשב כבר סמכא, אוטוריטה מקצועית ושופר של שכבות המצוקה. עם מוניטין זה הגיע למכבי והצדיק אותו במלואו.
גב' שרה דורון ז"ל - יו"ר מכבי משנת 1988 ועד מועד פטירתה ב3.11.2010.
גב' שרה דורון ז"ל- יו"ר מכבי בשנים 1988 - 2010
גב' שרה דורון ז"ל- יו"ר מכבי משנת 1988 - 2010.
שרה דורון, אישיות ציבורית מוכרת ובעלת ניסיון עשיר, כיהנה כיושבת ראש הנהלת מכבי שירותי בריאות מאז שנת 1988. בתפקידיה הקודמים כיהנה כחברת מועצת עיריית תל אביב ובהמשך כחברת כנסת מטעם הליכוד וכשרה בשתי ממשלות. תחת שרביטה הפכה מכבי לארגון הבריאות המוביל בישראל עם למעלה ממיליון ושבע מאות וחמישים אלף חברים. לפי גישתה של גב' דורון, חייב השרות הניתן לחברי מכבי להיות מקצועי, לבבי ואנושי.
דורון נולדה ב-20 במאי 1922 בקובנה שבליטא ובשנת 1933 עלתה ארצה. פעילותה הציבורית החלה כיו"ר ועד ההורים העירוני בתל אביב, ניסיון בעקבותיו נבחרה למועצת העיר. כחברת מועצת העיר תל אביב כיהנה שבע שנים ושימשה יו"ר ועדת החינוך העירונית.
פרופ' ברכה רמות - המנהלת הרפואית של מכבי בשנים-1991-1996.
פרופ' ברכה רמות ז"ל, כלת פרס ישראל ברפואה, הצטרפה לקופת חולים מכבי בשנת 1990, כשהייתה בשיא הקריירה הרפואית שלה. ברזומה שלה כבר נרשמו הקמת המכון ההמטולוגי בתל השומר בהיותה בת 32, ותרומה מכרעת לתחום ההמוטולוגיה בארץ- בטיפול, במחקר ובהכשרת דור של מומחים בתחום. כמו כן נמנתה עם המקימים של בית הספר לרפואה בתל אביב.
פרופ' ברכה רמות
פרופ' ברכה רמות
לארץ הגיעה פרופ' רמות, שנולדה בשנת 1927, כמעפילה, צעירה בת 20, ומיד התגייסה לשורות הפלמ"ח כחובשת. מאז היו חייה מופת של עשייה למען מקצוע הרפואה ולמען מדינת ישראל. על כך זכתה בשנת 2001 בפרס ישראל. לאחר פרישתה מתפקיד המנהלת הרפואית של מכבי, המשיכה לכהן כסגן יו"ר הנהלת הקופה, וכן המשיכה בפעילות ציבורית-התנדבותית בנושאי בריאות הציבור, חוק זכויות החולה וקידום הדור הצעיר ברפואה.
תפקידה האחרון היה בוועדת סל התרופות. הייתה נשואה לד"ר יהושע רמות, שהקים את השירות הפסיכולוגי בצה"ל. בשנת 1971 נפטר בעלה. רמות נפטרה בשנת 2006 בגיל 79.
פרופ' ממתיהו זלצר - מנהל מחוז צפון של מכבי, ויו"ר מועצת מכבי- 1988-1996.
פרופ' ממתיהו זלצר
פרופ' ממתיהו זלצר
פרופ' זלצר היה מהדמויות הבולטות של עולם הרפואה בארץ, מומחה בעל שם עולמי בתחום רפואת ילדים ופגים, ופרופ' חבר באוניברסיטת סטנפורד. הקים את חדרי התינוקות הראשונים בבית חולים רמב"ם, שימש מנהל מחלקה לכירורגיית ילדים, וסגן מנהל בית החולים, ממקימי בית הספר לרפואה בטכניון. בתקופה כהונתו תרם רבות להתפתחותה של מכבי בצפון הארץ, הצליח לגייס לשורותיה רופאים רבים ואיכותיים.
מר שבתאי שביט - מנכ"ל מכבי שירותי בריאות 1996-2001
הגיע למכבי שירותי בריאות לאחר ששימש כראש המוסד בתקופה בה נרשמו לזכות הארגון פעולות נועזות רבות. שביט, בעל תואר ראשון במזרחנות ובעל תואר שני במינהל ציבורי מאוניברסיטת הרווארד, הטמיע במכבי את הגישה השירותית וההתמקדות בלקוח. מדיניות זו באה לידי ביטוי בהחלפת שם הקופה בתקופתו ל'מכבי שירותי בריאות'. לאחר פרישתו ממכבי, המשיך שביט בתפקידי ניהול בכירים בסקטור העסקי.
מר שבתאי שביט
מר שבתאי שביט
 
שבתאי שביט נולד בחיפה בשנת 1939 לאב מנהל בית-ספר ולאם שהייתה גננת. למד ב'בית הספר לילדי עובדים ליד מפעל המלט נשר' בשכונת הפועלים נשר. סיים את לימודי התיכון בבית הספר הריאלי בחיפה ולאחר מכן התגייס לצה"ל. שרת בממשל הצבאי, נמנה עם ראשוני סיירת מטכ"ל, והשתחרר בדרגת סמל. סיים תואר ראשון במזרחנות ושפה ולשון ערבית באוניברסיטה העברית בירושלים.
פרופ' אלכסנדר אבירם - מנהל רפואי 1996-2002.
פרופ' אלכסנדר אבירם
פרופ' אלכסנדר אבירם
בוגר ביה"ס לרפואה בירושלים. מומחה ברפואה פנימית, נפרולוגיה ומינהל רפואי. שימש בעבר כמנהל המחלקה הנפרולוגית במרכז הרפואי תל אביב, וכמנהל בית החולים רוקח בתל אביב. משנה למנכ"ל ה.מ.הדסה, ומנכ"ל בית החולים אסותא. כיום משמש פרופ' אבירם המנהל המדעי של המכון הלאומי לחקר מדינות הבריאות.
אבירם נולד בתל אביב ב-1935. בוגר בתי הספר הכרמל ותיכון עירוני א'. למד רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים בשנים 1954-1961. עם סיום ההתמחות ניהל את צוות השדה של המחקר הקליני הראשון על מחלות לב בקרב הבדואים בנגב ואחר כך התקבל להתמחות במחלקה פנימית א' בבית חולים הדסה בירושלים.
ב-1980 התמנה כחבר הוראה בדרגת פרופסור-חבר בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. ב-1983 סיים את הקורס הראשון במינהל מערכות בריאות (אוניברסיטת חיפה) והיה בין ה'אבות המייסדים' של מקצוע הניהול הרפואי כמקצוע התמחות קליני מוכר. ב-1985 העביר אבירם את המחלקה לידי תלמידיו והתרכז מאז בתפקידי ניהול בלבד.
ב-2002 פרש ממכבי ומאז הוא משמש כמנהל המדעי של המכון הלאומי לחקר שרותי הבריאות ומדיניות הבריאות.