24 מאי 2022 כ"ג אייר תשפ"ב

מכבי בראי ההיסטוריה

70 שנה של מצוינות ואיכות שירות

רקע 2001-היום

אף על פי שהוא אכן נגמר, עדיין חסרה לנו נקודת המבט הרחבה הנדרשת על מנת לסכם את העשור הראשון של שנות ה2000 כיאות. למרות זאת, ניתן לסמן כמה אירועי מפתח.
ב28 בספטמבר בשנת 2000 פרצה האינתיפאדה השנייה, אינתיפאדת אל-אקצה, כינוי שניתן על ידי הפלסטינים להתקוממותם נגד מדינת ישראל. התקוממות אלימה זו כללה בתחילתה פעולות מחאה עממיות, אך במהרה הפכו פעולות טרור וגרילה להיות ביטויה המרכזי.
העשור החל כשבראש הממשלה עמד אהוד ברק, שבתקופתו יצאו כוחות צה"ל מדרום לבנון, שם היו מאז סוף מבצע שלום הגליל(מלחמת לבנון הראשונה). ברק התפטר בסוף שנת 2000, ואת מקומו תפס ב2001 אריאל שרון.
במהלך כהונתו היה שרון אחראי על מבצע 'חומת מגן', שמטרתו חיסול תשתית הטרור ואת גל הפיגועים שהלך והתעצם. לאחר שנבחר בשנית לראשות הממשלה, חל מפנה בעמדותיו של שרון: הוא הכריז על תכנית ההתנתקות החד צדדית, ובאוגוסט 2005 פינה את ההתיישבות היהודית כולה מרצועת עזה. שרון נשאר בתפקידו עד שב 2006 עבר אירוע מוחי שהביא להעברת סמכויותיו כראש ממשלה וכיו"ר תנועת "קדימה" לאהוד אולמרט. מאז הוא שרוי בתרדמת.
מפלגת קדימה, בראשותו של אהוד אולמרט, ניצחה בבחירות בשנת 2006. אולמרט כיהן בתפקיד ראש הממשלה כשלוש שנים, במהלכן פרצה מלחמת לבנון השנייה בעקבות חטיפתם של שלושה חיילים, בנוסף למבצע עופרת יצוקה, שמטרתו הייתה להפסיק את ירי הרקטות מרצועת עזה על ישובי הדרום. אולמרט התפטר בשנת 2009, ובבחירות שנערכו לאחר מכן נבחר בנימין נתניהו לראש הממשלה, בתפקיד זה הוא מכהן עד היום.
יום בריאות בכנסת
יום בריאות בכנסת.

מכבי שירותי בריאות

מעבר לשינוי בשמה, מכבי נהנית בעשור זה מעלייה מתמדת במספר המבוטחים ומשדרוג נמשך של כל מתקניה הרפואיים.
בשנת 2000 התקיימה הועידה העשירית, שסיכמה את אירועי שנות התשעים והצביעה על המגמות החיוביות במצבה של הקופה המונה כבר 1.46 מיליון חברים, וזוכה לשביעות הרצון הגבוהה ביותר על פי סקרים שנערכו בקרב לקוחות כלל הקופות. בנוסף חלקה באוכלוסייה גדל מ19.9% ל22.6%- הגידול הגדול ביותר ביחס לשאר הקופות.
בשנים שאחרי הועידה סבלה הקופה, כמו כל מערכת הבריאות אז, משחיקה תקציבית שנבעה בין השאר מהלאמה גוברת והולכת של קופות החולים. שינויים בחוק אפשרו למשרד האוצר להכריז על קופות החולים כגופים נתמכים ולהטיל עליהן את כל המגבלות החלות על גופים ממשלתיים, כמו הכפפת תנאי העבודה של העובדים לממונה על השכר, ומגבלות אחרות על ההתנהלות הפיננסית של הארגון.
המהלכים שביצעה הקופה, ברמה אסטרטגית וניהולית, הביאו להישג הגדול של שמירת איזון תקציבי, הישג שאף קופה אחרת לא הגיעה אליו. מאידך הביאו מהלכים אלו גם לתוצאות פחות ברוכות של גידול בביורוקרטיה הפנים-ארגונית וכלפי המבוטחים , והאטה בגידול במספר המבוטחים.
אחת התשובות להקלת העומס הביורוקרטי הייתה המשך ההתמחשבות ופיתוח מערכות הידע, המידע והשירות הניתנות באופן ממוחשב. מערך הדימות ממשיך לפתח את שירות הטלה-רדיולוגיה, היכולות של "מכבי online" (הזמנת שירותים באינטרנט, נגישות מטופל לממצאים ולתוצאות בתיקו הרפואי) מתרחבות, תחנות האיסוף הופכות ל- one stop shop ופוטרות מהצורך לעבור דרך המזכירה, וכבר בשנת 2001 נפתחת המגה-לאב, מעבדת העל של מכבי.
בשנת 2005, בוועידה ה11, מציגה מכבי מספרים משופרים בכל המישורים, למרות הנסיבות. בשנה זו מונה הקופה 1.6 מיליון חברים, לעומת 1.4 בשנת 2000. לעומת קופות אחרות, מציגה מכבי בשנים אלה איזון תקציבי ואף עודפים בשנים מסוימות. אלה מופנים ליישום טכנולוגיות רפואיות ותרופות לטובת חבריה, מעבר לאלו הנמצאות בסל הציבורי, והיא ממשיכה להיות מובילה בהכנסת תרופות חדשות המוכרות כמצילות או כמאריכות חיים.
טיפול בדיקור
דיקור ב'מכבי'.

מכבי 2012 – פנים לעתיד

בשנת 2007 מציגה מכבי את תכנית החומש "מכבי 2012", שעיקריה הם הידוק הקשר עם רופאים עצמאיים, הקמת מרכז הדרכה ותמיכה לרופאים וצעדים נוספים לשמירה על איכות המשאב העיקרי של מכבי- הרופא העצמאי. תכנית 2012 מצהירה גם על המחויבות לתת לחבר את מירב השירותים תחת קורת גג אחת, ככל שניתן, בביתו של החבר ובמרפאת הרופא.
שנת 2007 תיזכר במכבי כשנת המאבק על סל הבריאות. קברניטי מכבי, ובראשם פרופ' קוקיה ועמיתיו, ממלאים תפקיד חשוב במאבק הציבורי להרחבה מירבית של הסל. בהתאם לתכולת הסל החדשה, עושה הקופה שינויים במערך הביטוחים שלה, תוך שהיא מנסה לשלב בין מגבלות חוק ההסדרים 2008, לשמירה על רמת השירותים אליה היו רגילים עד כה חבריה והמבוטחים בביטוחים המשלימים.
בתכנית "מכבי 2012", מכבי, שהוקמה כקופה קטנה ומגזרית, כבר אינה מהססת להגיד כי הגידול הוא יעד, הגודל הוא כוח.