26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב

מכבי בראי ההיסטוריה

70 שנה של מצוינות ואיכות שירות

אבני דרך 2001-היום

2001

ב2001 נפתחה ה'מגה-לאב'- מעבדת-העל של הקופה, הממוקמת באזור פארק המדע ברחובות, ובה מבוצעות כל בדיקות המעבדה של הקופה בתהליך שכולו ממוחשב- החל מהפניית הרופא ועד לתוצאות המשודרות למרפאת הרופא המפנה ולמכבי online. בנוסף הוקם בית החולים אסותא אשדוד.
מנכ"ל הקופה, שבתי שביט, עוזב את תפקידו. את מקומו תופס פרופסור יהושע שמר.

2002

גובשה תכנית 'מכבי 2007'- תכנית עבודה חמש שנתית שאלה עיקריה:
  • קונספט רופא אישי- רופא אחד, שאותו בוחר המטופל, שמלווה ועוקב אחר מצבו של המטופל , עוזר בבחירת השירותים הרפואיים השונים ורואה עצמו אחראי לבריאותו השלמה של המטופל. השיטה החלה לפעול לתקופת ניסיון ב2004 ולאור הצלחתה הוחלט להרחיב אותה.
  • רפורמה אירגונית- במטה הקופה התבצע אירגון מחדש במסגרתו מוקמת חטיבת בריאות, האחראית לקביעת המדיניות הרפואית על כל חלקיה.

2003

בית החולים רמת מרפא אוחד תחת המותג 'אסותא'.
חדר ניתוח במרכז רפואי 'אסותא'
חדר ניתוח במרכז רפואי 'אסותא'

2004

בשנת 2004 הוחלט על הקמת המכון לחקר שירותי הבריאות, שיעדו קידום הפעילות המחקרית של מכבי תוך שיתוף פעולה עם חוקרים וארגוני מחקר בארץ ובעולם. המכון מסונף לביה"ס לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל-אביב ומנהלת אותו ד"ר קיי. פרופ' יהושע שמר משמש כיו"ר המכון.
פרויקט 'תיק רפואי מרכזי', עליו עובדת הקופה מספר שנים, יצא לדרך ב2004. הדגמה ליעילותו של התיק הרפואי ניתן למצוא ב'פורטל רופא'- זהו כלי מחשובי לשיפור עבודת הרופא, המאפשר לרופא גישה לכל הנתונים של מטופליו, כמו גם גישה לספרות מקצועית אלקטרונית, פורומים וירטואליים ועוד.

2005

בשנה זו הוקמה חברת מכבי אחזקות, חברה שמרכזת את פעילות על חברות הבת של מכבי- בית בלב, נרקיס ערד, וחברה חדשה שמוקמת באותה העת- 'מכבי CARE'- חברה המייצרת תרופות , ויטמינים ותוספי מזון. תוצרי החברה נמכרים בכל בתי המרקחת.
חברת אסותא מרכזים רפואיים בע"מ, חברה בת של קופת חולים מכבי, תפסה תאוצה, וכשמינית מהניתוחים בארץ בוצעו בבתי חולים אסותא.
בוועידה ה-11 המתקיימת בשנת 2005 מציגה מכבי מספרים משופרים בכל המישורים- לעומת קופות אחרות הציגה מכבי בשנים שלפני הועידה איזון תקציבי ואף עודפים בשנים מסוימות. את הכספים ניצלה הקופה ליישום טכנולוגיות רפואיות ותרופות לטובת חבריה מעבר לסל הציבורי. מכבי המשיכה להוביל בהכנסת תרופות חדשות המצילות או מאריכות חיים. במכבי אחוז העוזבים הנמוך ביותר מבין כל הקופות.
פרופ' מנחם פיינרו, מנהל חטיבת הבריאות, פרש. את מקומו תפס פרופ' אהוד קוקיה.
דרי בית בלב משחקים כדורגל שולחן
'בית בלב'

2006

הוקם אגף הביטוח, שמרכז את כל פעילות הביטוח במכבי, כולל השב"ן (שירותי בריאות נוספים - מגן כסף ומגן זהב, הנקראים היום  'מכבי כסף' ו'מכבי זהב') ביטוח חו"ל וביטוח סיעודי.
נפתחה מעבדה לציטולוגיה. ציטולוגיה משמעה מדע התא. במעבדות ציטולוגיות נעשות בדיקות מיוחדות כמו בדיקה לסרטן צוואר הרחם ואחרות.

2007

נפתח בית החולים 'אסותא השלום'.
הנהלת הקופה הצהירה על "אחריותיות" כוללת של הקופה לבריאותם השלמה של חבריה תוך שמירה על מסגרת המשאבים העומדים לרשות הארגון. תפיסה זו מנוסחת בחזון מכבי עליו מצהירה ההנהלה בשנה זו: "מכבי ארגון שירותי הבריאות המוביל והמתקדם בישראל, תקדם את הבריאות השלמה של חבריה, תעניק רפואה אינטגרטיבית ומותאמת אישית לכל חבר ותטפח מצוינות באיכות הרפואה, בידע ובשירות.".
בשנה זו פורש פרופ' יהושע שמר מכס המנכ"ל ואת מקומו תופס פרופ' אהוד קוקיה. פרופ' קוקיה, שניהל עד כה את חטיבת הבריאות, מוביל כמנכ"ל מהלכים להעצמת החבר והקטנת אי השוויון במערכת הבריאות בישראל. שנת 2007 הינה שנת המאבק על סל הבריאות, קברניטי מכבי ובראשם ד"ר אהוד קוקיה ממלאים תפקיד חשוב במאבק הציבורי להרחבה מירבית של סל הבריאות.

2008

חוק ההסדרים של 2008 הטיל גזירות כלכליות וחברתיות קשות, והערים קשיים על הקופה והמבוטחים. הקופה עשתה רוויזיות במערך הביטוחים שלה כדי להטמיע את מגבלות החוק מבלי לפגוע ברמת השירותים אליה היו רגילים המבוטחים.

2009

נפתח בית החולים "אסותא רמת החייל".