25 פברואר 2018 י' אדר תשע"ח

רפואה משלימה וטיפוח בהריון

איך אפשר להיעזר ברפואה משלימה בעת הריון? האם דיקור סיני מסוכן ליילוד ועל מה חשוב להקפיד? מתי כדאי להמנע מעיסוי? ואיך אפשר לטפח את עצמך ולהתפנק במהלך ההריון?

טיפולי רפואה משלימה בעת ההריון

יש להיוועץ ברופא הנשים (גניקולוג) טרם הסתייעות ברפואה משלימה.
מקובלות מספר מגבלות הנוגעות לטיפולי רפואה משלימה עבור נשים הרות.

דיקור סיני

בסין של שנות השישים של המאה שעברה, אסר מנהיגה מאו טסה-טונג ללדת יותר מילד אחד. עקב רצונם של הסינים בבן זכר, כאשר היה ידוע שהעובר הוא ממין נקבה פנה חלק ניכר מהאוכלוסייה לביצוע הפלה יזומה.
הפלות רבות באותן שנים בוצעו באמצעות דיקור סיני. ידוע שדיקור של הנקודות (San Yin Chiao (SP6 ו- (He Gu (LI4 יכול לגרום להפלה תוך 24 שעות, אך גם דיקור בנקודות נוספות יכול לגרום להתכווצויות של הרחם ולפגיעה בהריון.
מאחר שחלק מהנשים ההרות פונות לדיקור סיני על מנת לטפל בתופעות שונות של ההריון (למשל בחילה והקאה), חשוב שכל אישה הרה הפונה לקבלת טיפול מסוג זה, תוודא שהמטפל מיומן וער לנקודות הבעייתיות שאסורות לדיקור בעת הריון.

מסאז' וטיפולים מפנקים אחרים בהריון

במרבית המקרים, מטעמי בטיחות, עיסוי לנשים הרות ניתן רק מהשבוע ה- 16 להריון ואילך.
מאחר שחלק מהטיפולים המשלימים, כמו רפלקסולוגיה, עלולים דוקא להשרות צירים ולגרום ללידה מוקדמת, חושב שבמידה שתחליטי על מסאז'ים דוקא במהלך ההריון, תפני אל מומחים בטיפול בנשים בהריון. ככלל, רוב הטיפולים והמסאז'ים מומלצים לאחר שבוע 24 להריון.
כדאי להימנע מקבלת עיסוי גם בשבועות 26-28 להריון, בהם קיימת שכיחות מוגברת של צירים מוקדמים.
יש להקפיד שהעיסוי לאשה ההרה יבוצע בידי מי שהוסמך לעסות נשים בהריון.

טיפוח ופינוק במהלך הריון

אמבטיות חמות ושהיה בג'קוזי בהריון

טרם הוכח שחום גבוה גורם נזק לעובר, אבל מומלץ להימנע מאמבטיות חמות, מרחצאות מים חמים, ושהיה בג'קוזי במהלך ההריון, ובפרט בשליש הראשון, מאחר שנמצא קשר בין אמבטיות חמות (מים בטמפרטורה של 39 מעלות צלזיוס) והופעת מומים במערכת העצבים המרכזית של העובר. לכן, במהלך ההריון מומלץ להסתפק במקלחות.

צבע בשיער, לק בציפורניים, שעווה ברגליים – אסור או מותר?

אף מחקר רפואי אינו אוסר על טיפוח גופך במהלך ההריון.
טרם נמצא כי לצבע לשיער השפעות שליליות על העובר, מאחר שממילא רק כמויות מועטות מהצבע מגיעות לקרקפת האם עצמה. הבעיה העיקרית בנושא צבע לשיער הוא הריח. במהלך ההריון את עלולה לחוש רגישות מוגברת לריחות, וריחם החריף של החומרים הכימיים בצבעי השיער עלול להפריע לך במיוחד. לכן מומלץ אוורור מרבי של החדר.
זהו הדין גם לגבי מריחת לק לציפורניים, או התקנת ציפורניים מלאכותיות. כדאי להדגיש כי במהלך ההריון ציפורניים עשויות לגדול בקצב מהיר מהרגיל, ולכן יתכן שלא תצטרכי כלל בניה מלאכותית במהלך חודשי ההריון.
לגבי הסרת שיער בגוף, מאחר שהתכשירים הכימיים להסרת שיער עלולים להכיל כימיקלים שונים, מומלץ שלא להשתמש בהם במהלך חודשי ההריון, אלא בשעווה. ההסתייגות היחידה במקרה זה היא לגבי נשים הסובלות מדליות ברגליים, אצלן הסרת שיער בשעווה אינה מומלצת. בטיחותם של טיפולי לייזר להסרת שיער במהלך ההריון אינה ידועה. טיפולי אלקטרוליזה ('מחט חשמלית') אינם רצויים מאחר שהם כרוכים בהעברת זרם חשמלי ועלולים לסכן את העובר.
 

תשובות לשאלות נפוצות

אני סובלת מכאב גב בהריון, איך אני יכולה להקל את הכאב?

כאב גב הוא תופעה שכיחה בהריון. הורמוני ההריון מגבירים את גמישות המפרקים, משקל הבטן גורם להגברת הקשת המותנית, והלחץ על המותן והאגן מגבירים את תחושת האי נוחות בגב התחתון, עד כדי כאב שמגביל את הפעילות היומיומית, הרגילה.

חשוב שתקפידי על עמידה בתנוחה נכונה במשך היום. הימנעי מפעילויות הכרוכות בכפיפה יתרה של הגב והימנעי מעמידה ממושכת. במהלך הלילה מומלץ לישון על הצד עם כרית מתחת לבטן (באזור המותן) ועם כרית או שתיים בין הרגליים, כדי להקל מעט מהעומס על הגב. קיימות כריות מיוחדות לתמיכה בהריון, בצורת בננה גדולה, אשר יכולות לסייע לך לישון בתקופה זו. ככל שניתן, השתדלי לנוח.

ניתן לטפל במצבי כאב בגב ובאגן באמצעות חגורות תומכות, שמייצבות את מפרק האגן, אך מומלץ להתייעץ בנושא עם אורתופד מומחה.

אני סובלת מנימול באצבעות הרגליים בעת ההריון. מדוע?

תחושת נימול (דהיינו, עקצוצים, או הרדמות של האיבר) נגרמת עקב האטה בזרימת הדם לאותו איבר, ושכיחה מאד בשבועות ההריון המתקדמים, אך גם בכלל האוכלוסייה. במהלך ההריון, זרימת הדם בגוף עוברת שינויים, שלעתים גורמים לתחושת נימול או עקצוץ.

כדי למנוע נימול, נסי לשנות תנוחה לעתים תכופות והקפידי על תנוחות ישיבה ושכיבה נוחות, כאלה שמאפשרות תמיכה מרבית לבטן (העזרי בכרית בננה או במספר כריות קטנות). אם את חשה נימול באברייך, עסי את האיבר בעדינות, על מנת לעודד את זרימת הדם.

אני מתקשה לישון בלילה בהריון. מדוע? מה אני יכולה לעשות?

בתחילת ההריון, הקושי לישון נגרם בעיקר עקב חרדות, חששות, ופחדים לתקינות ההריון, המשכו, ומהלכו, ואילו בחלוף השבועות, הקושי לישון נגרם לרוב עקב הבטן שהולכת וגדלה.

החל מהשבוע ה- 32 להריון, ממדי הבטן מגיעים בדרך כלל לשיאם, ומקשים מאד בשכיבה על הגב. בשבועות מתקדמים, מומלץ לשכב לישון על הצד (על אף הדעה הרווחת, אין משמעות לשכיבה דווקא על צד שמאל). בשכיבה על הצד לא מופעל לחץ על עמוד השדרה, ומשקל הבטן נתמך על ידי המזרון.

כמו כן, ניתן להעזר בכרית בצורת בננה (או בכרית הנקה). תוך כדי השכיבה על הצד, חבקי את הכרית כך שבטנך תמוקם במרכז הבננה, קצה אחד יהיה מתחת לראשך, ואילו את הקצה השני, השעיני בין ברכייך. באופן חליפי, תוכלי להעזר בשלוש כריות קטנות: אחת מתחת לצוואר, שניה מתחת לבטן, ושלישית בין ברכייך.

אני אוהבת לישון על הבטן. האם זה מסוכן לעובר?

כל עוד את מסוגלת, אין מניעה לשכב או לישון על הבטן. יחד עם זאת, ככל שההריון מתקדם והבטן גדלה, אין אפשרות מעשית לשכב על הבטן. מבחינת העובר, שכיבה על הבטן אינה מהווה כל סכנה.

אני סובלת מפיגמנטציה - מדוע?

במהלך ההריון עולה כמת ההורמון מלנוטונין, האחראי לפיגמנטציה בגוף. לכן, את עשויה להבחין בכתמים כהים של פיגמנטציה על שפתך העליונה, בלחייך, ובמצחך. כתמים אלו אופייניים להריון. גם הפטמות, נקודות חן או ג'ינג'ים, צלקות, ואזור הערווה עשויים להתכהות במהלך ההריון. בשלב בשל העליה ברמות ההורמון אסטרוגן בדם, כפות ידיהן של חלק מהנשים ההרות מאדימות.
אצל חלק מהנשים עשויה להופיע 'מסכת ההריון', שבה מתפשט אזור של פיגמנטציה כהה מהאף אל הלחיים, ולעתים עד למצח, בצורת כנפי פרפר. תופעה זו שכיחה יותר בקרב נשים הנחשפות לשמש.
את בטנך התופחת עשוי לחצות קו של פיגמנטציה כהה, המכונה 'הפס השחור'. קו זה יתפוגג במהלך השבועות שלאחר הלידה, וכך גם כתמי הפיגמנטציה ומסכת ההריון. כדי להמעיט בהופעת הכתמים, כדאי להימנע מחשיפה ממושכת לשמש, להשתמש בכובע ובמשקפי שמש, ולהקפיד על מריחת קרם הגנה.

אני סובלת מדליות. האם ניתן להוריד שערות מהרגלים עם שעווה?

הסרת שיער בשעווה אינה מומלצת לנשים שסובלות מדליות מאחר והמשיכה עלולה לגרום להחמרה. רצוי שתבחרי בשיטות אחרות להסרת שיער הרגליים במהלך ההריון, כגון גילוח או תלישה, אך המנעי מהסרת שיער באמצעות תכשירים כימיים, שעלולים להכיל כימיקלים שאינם רצויים לעובר.

הוזמנתי ליום כיף בספא. האם פעילויות הספא מותרות בהריון?

קיים קשר בין שהיה במים חמים (בטמפרטורה שגבוהה מ- 39 מעלות צלזיוס) לבין התפתחות מומים במערכת העצבים המרכזית של העובר, ולכן מומלץ להימנע מאמבטיות חמות, מרחצאות מים חמים, ושהיה בג'קוזי במהלך ההריון, ולהעדיף מקלחות.
לאחר השבוע ה- 24 להריון, ניתן לבצע את מרבית המסאז'ים והטיפולים, אך חשוב ליידע את המטפל כי את בהריון, ורצוי לבחור מטפל שמוסמך לטיפול בנשים הרות, מאחר וחלק מהטיפולים המשלימים עלולים להשרות צירים ולגרום ללידה מוקדמת.