10 אוגוסט 2022 י"ג אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

HIV (איידס) - מידע רפואי

Human Immunodeficiency Virus
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

HIV - רקע כללי

נגיף ה- HIV Human Immunodeficiency Virus הוא נגיף התוקף את תאי מערכת החיסון
, אשר מספקת הגנה טבעית נגד מחלות וזיהומים שונים. הנגיף תוקף משפחת תאים המכונה CD4 (המהווה חלק מתאי הדם הלבנים), שתפקידה להילחם בזיהומים ובתאי גידול
. המספר התקין של תאי CD4 באדם, שאינו נושא את נגיף ה- HIV, נע בין 500-1500 תאים לממ"כ דם. בהיעדר טיפול ,גורם הנגיף למוות מוקדם של תאים אלה ומספרם הולך ופוחת בהדרגה, למרות שהגוף מנסה לייצר תאים נוספים.
כאשר מספר תאי ה CD4 יורד אל מתחת 500 תאים לממ"כ, מתחיל דיכוי מסוים של מערכת החיסון, וכאשר מספרם יורד מתחת ל- 200 תאים לממ"כ דם, מערכת החיסון כבר מדוכאת, כך שיש סיכון לפתח מחלות זיהומיות או גידוליות רציניות – מצב המכונה: תסמונת הכשל החיסוני הנרכש (AIDS – Acquired Immunodeficiency Syndrome).
כל עוד ספירת תאי CD4 גבוהה מ- 200 תאים לממ"כ וללא כל מחלות אופורטוניסטיות (מחלות המתרחשות כאשר מערכת החיסון חלשה), מכונה המצב: נשאות HIV. כאשר הספירה יורדת מתחת 200 תאי CD4 לממ"כ, או כשיש מחלה אופורטוניסטית, מדובר למעשה באיידס.

טיפול באיידס ומניעת הדבקה

עדיין לא קיימת תרופה לריפוי נשאי HIV או חולי איידס, אולם קיים טיפול יעיל ובטוח שמאפשר לאנשים הנגועים בנגיף להגיע למצב בו רמת הנגיף בדם כה נמוכה, עד שהיא אינה מזוהה בבדיקות מעבדה. מצב זה מכונה: עומס נגיפי בלתי מדיד (undetectable), הגורם לכך שתוחלת ואיכות החיים של נשאי HIV עשויה להגיע לזאת של אלה שאינם נשאי הנגיף, ובנוסף, להפחית את סכנת ההדבקה בעת קיום יחסי מין לאפס.
כיום אין חיסון שיכול למנוע הדבקה, אולם גילוי מוקדם וטיפול בנשאים מונעים מצד אחד, מונעים מצד אחד טרום חשיפה (PreP) לאנשים בסיכון גבוה, ומצד שני עשויים במידה רבה למנוע הדבקה.
על פי ארגון הבריאות העולמי, אם 90% מהנשאים יתגלו בזמן, 90% מהם ייטלו את הטיפול בהיצמדות מלאה, ו- 90% יגיעו למצב של נגיף בלתי מדיד. אם אוכלוסייה בסיכון גבוה תשתמש בטיפול מונע, עשוי הדבר להפחית את מגפת ה- HIV/AIDS, עד כדי עצירתה עד 2030.
אנו, במכבי, עושים הכל כדי לסייע בפרויקט חשוב זה.

דרכי ההדבקה

נגיף ה- HIV מועבר באמצעות מעבר של נוזלי גוף מאדם הנושא את הנגיף לאדם בריא. הדרך הנפוצה ביותר היא קיום יחסי מין בלתי מוגנים עם נשא/ית של הנגיף שאינו מטופל תרופתית, בעיקר במין וגינאלי או אנאלי
. הסיכון להידבקות במין אוראלי אפסי. הדבקה בנגיף עלולה להתרחש גם על ידי שימוש משותף במחטים, בעת הזרקת סמים או הדבקה מאישה הרה לעוברה.
הנגיף אינו מועבר בנשיקה, בהתעטשות, באמבטיה, על ידי שימוש במגבות או בכלי אוכל של נשא HIV. הנגיף אינו מועבר אגב שחייה בבריכה, או על ידי שימוש באסלה בה משתמש נשא HIV. כמו כן, הנגיף אינו מועבר על ידי בעלי חיים ואף לא כתוצאה מעקיצות יתושים. 

שכיחות HIV בישראל ובעולם

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מעריך שכ-37 מיליון בני אדם ברחבי העולם הם נשאי HIV (נכון לשנת 2017). ההערכות הן כי 25 מיליון איש מתו כתוצאה מהמחלה מאז 1981. הנגיף נפוץ בעיקר במדינות אפריקה מדרום לסהרה, דוגמת זימבבואה, מוזמביק ודרום אפריקה.
בין השנים 1981-2017 התגלו בישראל 9,953 מקרים חדשים של נשאי HIV וחולי איידס. על פי הערכת משרד הבריאות, חיים כיום בארץ כ- 8,874 אנשים עם הנגיף.