19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

HIV (איידס) - מידע רפואי

Human Immunodeficiency Virus
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

אבחון הידבקות בנגיף ה- HIV

אבחון HIV מתבצע באמצעות בדיקת דם. החשיפה לנגיף ה-HIV גורמת למערכת החיסון לייצר נוגדנים נגד הנגיף. במקביל, משחרר הנגיף בזמן שכפולו אנטיגנים לדם. בדיקת הדם המודרנית (בדיקת combo) מזהה נוכחותם של נוגדנים ואנטיגנים אלה בדם.
מאחר ומחד גיסא לוקחים לנגיף לפחות 10-14 ימים עד שהוא מתחיל לשחרר אנטיגן לדם, ולמערכת החיסון לוקחים לפחות שבועיים-שלושה עד שהיא מפתחת מספיק נוגדנים כדי שהבדיקה תזהה אותם, קיימת תקופת חלון של לפחות שלושה שבועות מזמן החשיפה האפשרי, שבמהלכו לא ניתן לדעת בוודאות אם אכן התרחשה הדבקה. ברוב המקרים, ניתן לזהות הדבקה כבר לאחר שבעה שבועות מרגע החשיפה לנגיף. עם זאת, על מנת לשלול הדבקה ב- 100%, יש לבצע בדיקה גם לאחר שלושה חודשים מרגע החשיפה. הבדיקה נותנת לכם תוצאה מהימנה לגבי כל מה שקרה לכם מיום לידתכם עד שלושה חדשים טרם ביצוע הבדיקה.
בדיקת ה- COMBO היא למעשה בדיקה מסוג ELISA (בדיקה נפוצה לאיתור אנטיגנים ונוגדנים), אולם לעתים, היא רגישה מדי ועשויה לתת תשובות כוזבות חיוביות (false positive). לכן כל תשובה חיובית נשלחת גם לבדיקה מאשרת (בדיקה המכונה: western blot), ורק אם שתי הבדיקות הללו חיוביות, נחשבת הבדיקה לחיובית אמיתית.
כמו כן, קיימת בדיקה מהירה המספקת תשובה מהימנה יחסית תוך חצי שעה. בבדיקה זו, ניתן לגלות נוגדנים לנגיף בדגימת דם או רוק. כיוון שבדיקת ה COMBO רגישה וספציפית יותר בזמנים המוקדמים שלאחר ההדבקה, נשלחת כל בדיקה לבדיקת דם נוספת לאימות. הבדיקה אינה מבוצעת עדיין בכל המעבדות בישראל, אולם היא זמינה במרפאת הוועד למלחמה באיידס, שהחל בביצועה כבר בשנת 2005.

תקפות הבדיקה במקרה של חשש להדבקה

כיוון שלעיתים האנטיגן של הנגיף או הנוגדנים ל- HIV יכול להופיע בדם רק מספר שבועות לאחר החשיפה לנגיף, כאשר יש חשש משמעותי, יש להיבדק פעם נוספת כעבור 3 חודשים, גם אם התקבלה תוצאה שלילית.
על אף החשש להיבדק, חשוב לדעת שאבחון מוקדם מאפשר קבלת טיפול שעשוי להאט בצורה ניכרת את התקדמות המחלה, ולכן אם קיים חשש להידבקות, יש להיבדק בהקדם. הכלל החשוב ביותר הוא מניעה

היכן נבדקים ומהו חיסיון הבדיקה?

תוצאות הבדיקה חסויות ותימסרנה אך ורק לנבדק, ובמקרים מסוימים, גם לרופא המשפחה.
ניתן להיבדק באופן אנונימי (מבלי צורך להזדהות) בוועד למלחמה באיידס בתל אביב ובבאר שבע ובמרכזי משרד הבריאות בתל אביב או בירושלים. הבדיקות המבוצעות במרכזי הוועד למלחמה באיידס כרוכות בתשלום של 100 ש"ח למבוגרים ו- 60 ש"ח לחיילים או צעירים מתחת לגיל 18. התשובות תימסרנה כנגד הצגת קבלה עם מספר הנבדק, תוך שלושה ימים.
כמו כן, ניתן לקבל הפניה מרופא המשפחה לביצוע בדיקת דם לגילוי הנגיף, במסגרת קופת החולים וללא תשלום. ניתן גם להיבדק במרכזים רפואיים ובבתי חולים. בדיקות אלה אינן אנונימיות וכרוכות בהזדהות.
מרכזים בהם ניתן להיבדק, מופיעים באתר הוועד למלחמה באיידס.
במידה והתשובה חיובית, יופנה הנבדק למרפאת איידס להמשך טיפול וייעוץ.
קביעת תור לרופא משפחה