27 יוני 2019 כ"ד סיון תשע"ט
מעודכן לתאריך  01.12.2016  באדיבות ה 

HIV (איידס) - מידע רפואי

Human Immunodeficiency Virus
מעודכן לתאריך  01.12.2016  באדיבות ה 

אבחון הידבקות בנגיף ה- HIV

אבחון HIV מתבצע באמצעות בדיקת דם. החשיפה לנגיף ה-HIV גורמת למערכת החיסון לייצר נוגדנים נגד הנגיף במטרה להרוס אותו. בדיקת הדם מזהה נוכחותם של נוגדנים אלה בדם. 
שתי השיטות הנפוצות לבחינת הדם שניטל מהנבדק הן ELISA ו-Western blot. לרוב מבצעים קודם בחינת ELISA ובמידה שהתוצאה המתקבלת היא חיובית (חיובית משמעותו שזוהו בדם נוגדנים נגד HIV) בשתי דגימות דם שונות שניטלו מהנבדק, מבצעים בחינה נוספת של דגימה שלישית בשיטת Western blot. רק תוצאה חיובית בשלושת הבדיקות יש בה כדי לקבוע הדבקה.
בדיקת ELISA מגלה נוגדנים לנגיף בדגימת דם ואילו בדיקת Western blot בודקת את הימצאותם של חלבוני נגיף ה-HIV בדם. הרגישות של בדיקת ELISA נמוכה יותר. יחלפו כחודשיים מרגע ההדבקה ועד שרמת הנוגדנים בדם תאפשר זיהוי באמצעות ELISA.
לאחרונה הוכנסה לשימוש בדיקה מהירה המספקת תשובה מהימנה יחסית תוך חצי שעה. בבדיקה זו ניתן לגלות נוגדנים לנגיף בדגימת דם או בדגימה מפני החניכיים. במידה שהתקבלה תוצאה חיובית תתבצע בדיקת דם נוספת לאימות. הבדיקה אינה מבוצעת עדיין בכל המעבדות בישראל.
קביעת תור לרופא משפחה

תקפות הבדיקה במקרה של חשש להדבקה

כיוון שלעיתים הנוגדנים ל –HIV יכולים להופיע בדם רק חודשיים לאחר החשיפה לנגיף, אף אם התקבלה תוצאה שלילית (לא זוהו בבדיקת הדם נוגדנים) יש להיבדק פעם נוספת כעבור 6 חודשים.
על אף החשש להיבדק חשוב לדעת שאבחון מוקדם מאפשר קבלת טיפול שעשוי להאט בצורה ניכרת את התקדמות המחלה ולכן אם קיים חשש להדבקות יש להבדק בהקדם. 

היכן נבדקים ומהו חיסיון הבדיקה?

תוצאות הבדיקה חסויות ותימסרנה אך ורק לנבדק, ובמקרים מסוימים גם לרופא המשפחה.
ניתן להיבדק באופן אנונימי (מבלי צורך להזדהות) בוועד למלחמה באיידס בתל אביב ובבאר שבע ובמרכזי משרד הבריאות בתל אביב או בירושלים. הבדיקות המבוצעות במרכזי הוועד למלחמה באיידס כרוכות בתשלום של 100 ש"ח למבוגרים ו- 60 ש"ח לחיילים או צעירים מתחת לגיל 18. התשובות תימסרנה כנגד הצגת קבלה עם מספר הנבדק תוך שלושה ימים.
כמו כן ניתן לקבל הפנייה מרופא המשפחה לביצוע בדיקת דם לגילוי הנגיף, במסגרת קופת החולים, ללא תשלום. ניתן גם להיבדק במרכזים רפואיים ובבתי חולים. בדיקות אלה אינן אנונימיות וכרוכות בהזדהות.
מרכזים בהם ניתן להיבדק מופיעים באתר הוועד למלחמה באיידס>> (יפתח בדפדפן נפרד)
במידה שהתשובה חיובית יופנה הנבדק למרפאה אימונולוגית להמשך טיפול ויעוץ.