28 יוני 2022 כ"ט סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

HIV (איידס) - מידע רפואי

Human Immunodeficiency Virus
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

סיבוכים הנובעים מהדבקה בנגיף ה- HIV

זיהומים מנצלי חולשה של מערכת החיסון (זיהומים אופורטוניסטים)

כאשר תוצאת הספירה של תאי CD4 יורדת מתחת ל- 200 תאים לממ"ק, נחשף המטופל לזיהומים המנצלים את חולשתה של מערכת החיסון , המכונים: 'זיהומים אופורטוניסטים'. אם הטיפול התרופתי הקיים ניטל באופן עקבי וסדיר, פוחת הסיכון להדבקה בזיהומים אלו באופן משמעותי.
זיהומים אופורטוניסטים הנפוצים בקרב נשאי HIV:
• זיהומים חיידקיים דוגמת דלקת ריאות  או שחפת
• זיהומים נגיפיים דוגמת CMV
• זיהומים פטרייתיים דוגמת קנדידה
• זיהומים טפיליים דוגמת טוקסופלסמה

דלקת ריאות

מדובר בזיהום חיידקי של הריאות. ללא טיפול, דלקת ריאות יכולה להיות קטלנית, משום שהזיהום עלול להתפשט לדם ולגרום לאלח-דם (ספסיס). ניתן לטפל בדלקת ריאות באמצעות אנטיביוטיקה, וכן קיים חיסון המספק הגנה מפני מרבית זני החיידקים העלולים לגרום לדלקת ריאות. החיסון מורכב משלוש זריקות (האחת נקראת פרבנאר והשניים האחרים פנוימובאקס) ונותן חסינות טובה לכל החיים. חיסון זה מומלץ לכל נשאי HIV.

פנאומוציסטיס גירובנז'י פנאומוניה (PJP) - בעבר נקרא PCP

זיהום פטרייתי של הריאות, שעלול לסכן חיים אם אינו מטופל כראוי. מחלה זאת הייתה גורם המוות המוביל בקרב חולי איידס בעולם המערבי לפני שהוכנסו לשימוש התרופות המתקדמות לטיפול ב-HIV.
הסימפטומים של PCP כוללים: חום, קוצר נשימה ושיעול ממושך
במידה ומופיעים אחד או יותר מהסימפטומים של PCP, יש לדווח מיידית לרופא, משום שהמצב עלול להתדרדר במהירות ללא אזהרה. הטיפול ב- PCP הוא באמצעות מתן אנטיביוטיקה. חולי HIV, שאצלם ספירת תאי CD4 יורדת מתחת ל-200, יקבלו טיפול אנטיביוטי מניעתי נגד PCP.

שחפת

חיידק השחפת שכיח מאוד באפריקה ובמזרח אירופה. באזורים אלה, הוא גורם התמותה העיקרי בחולי איידס. החיידק גורם באופן טיפוסי לדלקת ראות, אולם עלול לגרום לפגיעה בכל אחד מאיברי הגוף. ניתן להשתמש באנטיביוטיקה לטיפול במחלה, אם כי מספר זנים של החיידק פיתחו עמידות לחלק מהטיפולים האנטיביוטיים הקיימים.

מיקובקטריה לא טיפוסית (MAC)

חיידק זה בדרך כלל אינו גורם למחלות אצל אנשים בריאים, אולם עלול לגרום לאנשים עם דיכוי חיסוני קשה למחלת חום  אופיינית המלווה בהזעות, ירידה במשקל ושלשול. ניתן לאבחן חיידק  זה בתרבית דם. החיידק עמיד לחלק גדול מהתכשירים האנטיביוטיים, אולם שילוב של אנטיביוטיקה ספציפית יחד עם שיפור מערכת החיסון  באמצעות דיכוי הנגיף - גורם לשיפור ניכר במצב החולים.

קנדידה

זיהום בפטריית הקנדידה נפוץ בקרב נשאי HIV. הפטרייה גורמת להופעת שכבה לבנה עבה בחלק הפנימי של הפה, הלשון הגרון  או הנרתיק (אצל נשים).
הזיהום בקנדידה עלול להיות מביך וכואב, אך רק לעתים נדירות הוא מסוכן. הטיפול הניתן כולל טיפול נוגד פטריות בכדורים או במשחה. חשוב לדווח לצוות המטפל במרפאת ה-HIV על זיהום בקנדידה, מפני שזיהום כזה יכול להוות סימן לדיכוי חיסוני.

טוקסופלסמה

טפיל חד תאי הנפוץ במעיים של חתולים נגועים ובעלי חיים אחרים. זיהום בטפיל זה עלול להיגרם בעקבות מגע ישיר עם צואת חתולים או אכילת בשר שלא בושל כראוי.
רוב הנדבקים בטפיל אינם חשים בתופעות כלשהן כתוצאה מההדבקה. אצל חלק מהנדבקים יופיעו תופעות דומות להצטננות או כאב  ראש.
חולי איידס, כמו גם אנשים בעלי מערכת חיסון מוחלשת מסיבות אחרות, כגון: חולי סרטן  המקבלים טיפול כימותרפי, נמצאים בסיכון מוגבר להיפגע בצורה קשה מהטפיל. אצל בעלי מערכת חיסון מוחלשת, עלולה להיגרם פגיעה חמורה במערכת העצבים, בעיניים, בלב ובריאות.

הפטיטיס

זיהום נגיפי, אשר עלול לגרום נזק לכבד ולהעלות את הסיכון לפתח סרטן כבד . קיימים שלושה סוגים עיקריים של נגיף ההפטיטיס: הפטיטיס A , הפטיטיס B והפטיטיס C. ישנם חיסונים נגד הפטיטיס A ו-B אך לא נגד C. הדרך הטובה ביותר להימנע מהדבקה בהפטיטיס היא להימנע משיתוף מחטים להזרקת סמים ולהשתמש בקונדום בעת קיום יחסי מין.

מניעת סיבוכים זיהומיים ושמירה על בריאות כללית

נשאי HIV יכולים לנקוט בצעדים המפחיתים את הסיכון להידבקות בזיהומים ומחזקים את מערכת החיסון:
  • לקיחה קבועה של טיפול נגד נגיף ה- HIV תשמור על מערכת חיסון חזקה ומתפקדת לאורך שנים רבות
  • הימנעות מעישון – עישון עלול להגביר את הסיכון לסרטן ריאות בכלל ובנשאי HIV בפרט
  • הימנעות משימוש בסמים באמצעות הזרקה - שימוש במזרקים משותפים עשוי להחדיר חיידקים ופטריות לזרם הדם ולהגביר את הסיכון להדבקה בהפטיטיס C
  • להקפיד לקבל בזמן את החיסונים הדרושים
  • להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת
  • להתעמל בקביעות – פעילות גופנית, בעיקר אירובית, חשובה לחיזוק מערכת החיסון ולשיפור מצב הרוח

סרטן

בשלבים מתקדמים של HIV, חלה עלייה בסיכון ללקות בסרטן מסוגים מסוימים, כאשר שני סוגי הסרטן הנפוצים ביותר בקרב נשאי HIV הם: לימפומה וסרקומה על שם קפוסי. אצל נשאים הנוטלים טיפול נוגד HIV כהלכה - הסיכון פוחת במידה ניכרת.

חרדה ודיכאון

אבחון אדם כנשא HIV יכול להיות חוויה קשה שתלווה בחרדה ובדיכאון. הצוות הטיפולי במרפאות לטיפול ב-HIV כולל גם בעלי מקצוע בתחום בריאות הנפש, הערוכים לספק ייעוץ ותמיכה נפשית נדרשת. בנוסף, קיימות קבוצות תמיכה, בהן ניתן לשוחח עם אנשים אחרים במצב דומה.
הוועד למלחמה באיידס מקיים פעילות תמיכה חברתית לאנשים החיים עם נגיף ה-HIV. במסגרת זו, מאורגנים חוגים, אירועים חברתיים, מסיבות, הרצאות וכנסים.