23 מאי 2022 כ"ב אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

HIV (איידס) - מידע רפואי

Human Immunodeficiency Virus
מעודכן לתאריך  11.11.2020  באדיבות ה 

היריון של נשאית HIV

מדי שנה נולדים בישראל כמה עשרות ילדים לאימהות נשאיות של HIV, כשמתוכם פחות מחמישה תינוקות נדבקים בנגיף; כל אלה לאימהות שלא ידעו שהן נושאות את הנגיף ואינן מטופלות. כבר כמה שנים שלא דווח על תינוק שנדבק מאם נשאית שטופלה תרופתית כהלכה.
במידה שנשאית HIV נכנסת להיריון, חשוב לדווח על כך למרפאת ה-HIV בה היא מטופלת.

לידה ו-HIV

כדי להפחית את הסיכון להעברת הנגיף לתינוק, ההמלצה בעבר לנשאיות HIV הייתה ללדת בניתוח קיסרי. כיום, הגישה המקובלת לגבי נשים שאצלן הספירה הנגיפית נמוכה היא שלידה רגילה לא תגדיל את הסיכון להדבקה של התינוק. יש להיוועץ בנושא זה עם הצוות הרפואי במרפאת ה-HIV.

הנקה ו-HIV

נגיף ה- HIV עלול לעבור דרך חלב האם לתינוק, ולכן הנקה אינה מומלצת לנשאיות HIV.

היריון כאשר אחד מבני הזוג נשא HIV

כיום, יש אמצעים רבים להבטיח את שלום בן או בת הזוג שאינם נשאי הנגיף, במקרה שאחד מבני הזוג נשא HIV והם מעוניינים להרות. כאשר הנשא או הנשאית נוטלים טיפול תרופתי בצורה אדוקה, אין כל סכנת הדבקה, וניתן להרות באופן בטוח כמי שאינם נושאים את הנגיף. במידה והגבר חיובי והאישה שלילית, ויש צורך בהפריית מבחנה (IVF) או בתהליך של פונדקאות, יתכן ורופאי הנשים ירצו לפני כן תהליך של שטיפת זרע (תהליך המתבצע במרכז הרפואי הדסה בירושלים).
במקרה ומחלתך אובחנה בשלב מוקדם ותקפיד על נטילת התרופות באופן עקבי, יש מקום לאופטימיות. אמנם אין עדיין תרופה המרפאת לחלוטין את המחלה, אך התרופות הקיימות יכולות לאפשר תוחלת חיים נורמלית ואורח חיים תקין.