19 פברואר 2020 כ"ד שבט תש"פ
מעודכן לתאריך  01.08.2019  באדיבות ה 

HIV (איידס) - מידע רפואי

Human Immunodeficiency Virus
מעודכן לתאריך  01.08.2019  באדיבות ה 
האם הטיפול התרופתי מתחיל מייד לאחר האבחון?

לאחר האבחון, תופנה למרפאת מומחים ל- HIV. אם לא תהייה סיבה מיוחדת, רוב הסיכויים שתתחיל טיפול תרופתי מיד לאחר האבחנה. במחקרים רבים נמצא כי התחלת טיפול מוקדמת עשויה למנוע הידרדרות של מערכת החיסון, ובעקבות כך גם למנוע איידס ומחלות העשויות להיות נלוות ל- HIV, כמו: טרשת עורקים, מחלות כלייה וכבד, מחלות של מערכת העצבים ועוד, וכן למנוע הדבקת אחרים. ההחלטה על התחלת הטיפול התרופתי צריכה להתקבל במשותף על ידי הרופאים והמטופל. במרפאה יעקבו אחר המצב הרפואי באמצעות בדיקות תקופתיות.

 

 

מהי מידת הסיכון בטיפול התרופתי?

הטיפול ב-HIV השתפר מאוד בשנים האחרונות, הן מבחינת יעילותו והן מבחינת בטיחותו ופשטותו. במרבית תכניות הטיפול, נטילת התרופות מתבצעת אחת ליום. לתרופות נגד HIV עשויות להיות תופעות לוואי, הן בטווח בקצר והן בטווח בארוך. לעתים, תופעות הלוואי חולפות מאליהן ולעתים יש צורך בהחלפת הטיפול.
יתרונות הטיפול התרופתי ב-HIV עולים בהרבה על הסיכון הכרוך בנטילתן של התרופות. הצוות הרפואי המטפל, יבצע מעקב אחר המצב הרפואי ועשוי להוסיף תרופות לטיפול בסיכונים בריאותיים, למשל על ידי מתן תרופות להורדת כולסטרול (סטטינים).

האם על נשא לשנות את אורח חייו?

מרבית נשאי HIV יכולים להמשיך בחייהם ובעבודתם ללא שינוי. עם זאת, חשוב להיות ערני למצב הבריאותי ולפנות לטיפול רפואי עם כל שינוי בו. לאנשים עם ליקוי חיסוני קשה (ספירת CD4 נמוכה מ- 200 תאים לממ"ק)- מחלות זיהומיות עלולות להוות סיכון משמעותי. טיול למדינות, בהן תנאי התברואה פחות מפותחים, עלול להיות מסוכן ובעייתי עבור חולים אלה. לנשאי HIV בעלי מערכת חיסון תקינה, אין כל בעיה לטייל בכל מקום בעולם.

האם נשא המקבל טיפול תרופתי מהווה מקור להדבקה של אנשים אחרים?

נשא HIV, אשר מקבל טיפול יעיל ונוטל אותו בהקפדה, ורמות הנגיף בדמו הן מתחת סף הגילוי (undetectable), אינו יכול להדביק אחרים במהלך קיום יחסי מין. בכל מקרה, הנגיף אינו מועבר במגע יומיומי, כמו: חיבוק, נשיקה או שימוש בכלי אוכל או אמבטיה.