15 אפריל 2021 ג' אייר תשפ"א

צריבת מדוזה - מהו הטיפול הנכון?

תקופת הקיץ מביאה איתה נחילי מדוזות לחופי ישראל. טיפול לא נכון בצריבת מדוזה עלול להחמיר את מצב הפגיעה, ולכן יש לפעול בנושא על פי כללי משרד הבריאות.

הן מגיעות בנחילים בתחילת כל קיץ, מאיימות להרוס את חווית הים ומשאירות תזכורות מאוד לא נעימות על הגוף שלנו.
ראשית, עלינו לדעת כי גירוי לעור יכול להתרחש גם ללא מגע ישיר עם גוף המדוזה ואף עם מדוזות שנסחפו לחוף ואינן במים.
צריבות המדוזה מוכרת כמעט לכל אחד ואחת מאיתנו. מעבר לכאב המיידי, הצריבה עלולה להשאיר גם סימנים העלולים להתפתח לשטפי דם ולשלפוחיות. לרוב, התסמינים האלו נעלמים בטווח של מספר ימים בודדים. יחד עם זאת, חשוב להבין כי החמרת המצב עלולה להתרחש לא רק כתוצאה מהצריבה עצמה, אלא גם בעקבות טיפול לא נכון בצריבה. 
בשנים האחרונות, נכתבו והופיעו כמה גרסאות שונות מצד מספר גורמים לגבי הטיפול הנכון בעקיצת מדוזה. טיפול בחומץ - שעד לפני כמה שנים נחשב כסוג הטיפול הנכון להסרת תאי הצריבה מהעור, נבדק ונמצא כגורם שדווקא מסייע לשחרור נוסף של תאי ארס המדוזה. כיום, אין תמימות דעים לגבי יעילותם במקרים אלו.

כיצד מטפלים בצריבות מדוזה?

הפרסום העדכני של משרד הבריאות משנת 2018, מתייחס לצורת הטיפול במקרי צריבת מדוזה:
  • הסרה ראשונה וזהירה (שלא בשפשוף) מהעור של שיירי תאי צריבה, בעזרת מקל פלסטיק
  • שטיפה ראשונית במי ים, ולאחריה שטיפה בזרם ישיר וחזק של מי ברז על אזור הצריבה. הזרם החזק יסייע להסרת התאים. גם כאן, אין לשפשף את מקום הצריבה מחשש להחדרת הארס לתוך העור
  • בחופים שבהם קיימת תחנת עזרה ראשונה, יוכלו לסייע לכם בהסרת תאי הצריבה ובהקלה על האזור הכואב 
 
חשוב לזכור! כניסה לים אינה מומלצת בכל מצב. הטיפול הנכון בצריבות מדוזה מתחיל בפעולות מניעה. חפשו מידע על אודות החוף שבו אתם אמורים לבקר. בתקופת הקיץ, ישנם דיווחים חדשותיים רבים על תפוצת המדוזות בחופי ישראל. התייחסו אליהם! בנוסף, נסו לסרוק בעין את הים ולגלות שכבות ריר צף של המדוזות, או את המדוזות עצמן.

מתי לפנות לעזרה רפואית?

מרבית מקרי הצריבה הקלים ניתנים לטיפול באמצעים ביתיים.
פנו לבית החולים אם חלקי עור נרחבים נפגעו או אם חלה פגיעה בעיניים.