14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020 

מתחסנים נגד שפעת עונתית

מעודכן לתאריך  30.12.2020 

כל מה שצריך לדעת על שפעת עונתית ועל החיסון נגדה

מתחסנים נגד השפעת

קבלת חיסון לפני עונת השפעת הינה אמצעי יעיל למניעת המחלה וסיבוכיה. הדבר חשוב לכולם אבל בפרט לאוכלוסיות הנמצאות בקבוצות סיכון. חובה להתחסן מחדש בכול שנה.
קיראו אילו חיסונים קיימים בישראל ומה מתאים למי.
השפעת היא מחלה נגיפית שהסימפטומים הנפוצים שלה כוללים חום גוף שעולה בפתאומיות אל מעל 38 מעלות, נזלת או גודש באף, כאבי שרירים וראש, כאב גרון ותחושת חולי כללית.
סיבוכים של מחלת השפעת עלולים לכלול דלקת סמפונות או דלקת ריאות קשה ואף לסכן חיים, במיוחד בקרב קשישים או אנשים שנמצאים בקבוצות סיכון. מדי שנה נפטרים בישראל כמה מאות אנשים כתוצאה מסיבוכי מחלת השפעת, רובם בני 65 ומעלה.
הסימפטומים מופיעים כיומיים לאחר ההדבקה ונמשכים בדרך כלל כשבוע ימים. על פי רוב יחמירו הסימפטומים ביומיים- שלושה הראשונים ולאחר מכן יפחתו בהדרגה.
נגיף השפעת מועבר באמצעות מגע ישיר עם טיפות רסס שנפלטות כתוצאה מהתעטשות או משיעול של אדם חולה, משאיפת אוויר המכיל טיפות אלו, או על ידי מגע עקיף עם חפצים שזוהמו בנגיף זמן קצר לפני כן.
חולי שפעת מסוגלים להדביק אחרים יום לפני הופעת הסימפטומים ובמשך 5-6 ימים לאחר מכן. ילדים ואנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת, כמו חולי סרטן, עלולים להיות מדבקים זמן רב יותר.

החיסון הוא אמצעי מניעה יעיל

גבר מקבל זריקה בזרוע
יעילות החיסון נשמרת לאורך 6-8 חודשים לאחר קבלתו.
החיסון נגד שפעת מגן מפני מספר סוגי נגיפים שגורמים למחלה. התחסנות מוקדמת, לפני עונת השפעת, מהווה אמצעי יעיל למניעת המחלה וסיבוכיה. החיסון מפחית את שכיחות התחלואה בשפעת ובדלקת ריאות בכ- 80% ומקטין את מספר מקרי התמותה עקב סיבוכי המחלה.

מידת ההגנה שהחיסון מעניק משתנה מאדם לאדם. על פי פרסומי ארגון הבריאות העולמי יעילות החיסון נגד שפעת בקרב מבוגרים (עד גיל 65) בריאים עומדת על 70%-90% ואילו אצל בני 65 ומעלה היעילות נמוכה יותר - החיסון מצליח למנוע רק 50%-60% ממקרי המחלה.

שלושה זני נגיפים

קיימים שלושה זני נגיפים שעלולים לגרום למחלת השפעת, בעיקר בחודשי החורף:
 • נגיף מסוג A הגורם לתחלואה קשה יותר בהשוואה לזנים אחרים של נגיפי השפעת. זן זה נוטה לעבור שינויים מבניים (מוטציות) תכופים ולכן ללא קבלת חיסון עדכני המערכת חיסונית לא תצליח לזהותו. נגיף שפעת החזירים (H1N1) שייך לקבוצה זו.
 • נגיף מסוג B גורם למחלה פחות קשה ואחראי להתפרצויות בקנה מידה קטן יותר. סוג זה תוקף בעיקר ילדים קטנים.
 • נגיף מסוג C גורם למחלה קלה בדומה להצטננות.
 
במרבית השנים נגרמת השפעת על ידי זן אחד או שניים של נגיפים מסוג A בשילוב עם נגיף מסוג B. מדי 10-15 שנים פורצות מגיפות עולמיות של שפעת שנגיף מסוג A אחראי להן ואלו גורמות לתחלואה נרחבת וקשה ולמקרי מוות רבים.

חייבים להתחסן מידי שנה

ארגון הבריאות העולמי מעריך מידי חודש פברואר אלו זני נגיפים עלולים לגרום לתחלואה בשפעת בחורף הבא בחצי כדור הארץ הצפוני. הערכה זו מהווה בסיס ליצירת חיסונים חדשים לקראת ספטמבר ו'עונת השפעת' באותה השנה. בדרך כלל החיסונים יהיו יעילים נגד שני נגיפי שפעת מסוג A ונגיף אחד מסוג B.
תרכיב החיסון נגד שפעת עונתית שיוצר עבור החורף הנוכחי לא השתנה מהותית בהשוואה לתרכיב של העונה הקודמת. אחד המרכיבים שנותר זהה בחיסונים בכול ארבע השנים האחרונות הוא זה נגד הנגיף שעלול לגרום לשפעת החזירים (H1N1/A). חשוב להדגיש שהחיסון יעיל רק נגד הזנים שנגדם הוא הורכב, כך שאם יתפשט זן אחר של הנגיף שלא הופיע בחיסון, גם אדם מחוסן עלול לחלות.
חייבים להתחסן מחדש בכל שנה כי חלה ירידה הדרגתית בהשפעת החיסון שקבל אדם בשנה שחלפה. כמות הנוגדנים שמייצרת המערכת החיסונית בעקבות קבלת החיסון יורדת באופן הדרגתי במהלך 6-8 חודשים. בנוסף יש לזכור שנגיפי השפעת משתנים כל הזמן וכן מופיעים זנים חדשים והחיסונים מתעדכנים בהתאם.
ההמלצה להתחסן תקפה במיוחד עבור אנשים שהסיכון שלהם לפתח סיבוכים כתוצאה משפעת הנו גבוה, לרבות חולים כרוניים, ילדים קטנים או קשישים. ניתן לקבל את החיסון בכל מועד, אך העיתוי הטוב ביותר הוא מאוקטובר ועד סוף חודש נובמבר.

מועד תחילת ההשפעה של החיסון ומשך ההשפעה

בעקבות קבלת החיסון המערכת החיסונית של הגוף תגיב ביעילות נגד הנגיפים לאחר כ-10-14 ימים ממועד ההתחסנות ובמהלך כול עונת החורף הנוכחי.
החיסון אינו יכול לגרום למחלת השפעת. עם זאת ייתכן שאדם נדבק בנגיף אחר דמויי שפעת ובעקבות זאת יחשוד שהחיסון גרם לחולי או 'לא עבד'. ייתכן גם מצב שאנשים נדבקו בשפעת לפני שהחיסון התחיל להשפיע.

החיסונים הניתנים בישראל

החיסונים נגד שפעת ניתנים בישראל לכלל האוכלוסייה, החל מגיל 6 חודשים. מדובר בחיסונים 'פעילים', במובן שהם מכילים נגיפים מומתים או מוחלשים. חיסון פעיל גורם למערכת החיסונית של הגוף לייצר נוגדנים נגד הנגיפים ובדרך זו נמנעת התפתחות המחלה והסיבוכים הקשים שעלולים להוביל לדלקת ריאות, לאשפוז, לנכות ואף לתמותה.
בישראל ניתן חיסון בזריקה אשר מכילה נגיפים מומתים. חיסון זה ניתן למבוגרים באמצעות הזרקה לתוך השריר בחלק העליון החיצוני של הזרוע, ואילו לתינוקות ולפעוטות עד גיל 3 באמצעות הזרקה לתוך השריר בחלק החיצוני של הירך.

למי מומלץ להתחסן ולמי לא

כל אדם מגיל 6 חודשים ומעלה יכול להתחסן נגד שפעת עונתית. החיסון מומלץ לאנשים בריאים מעל גיל 50 ובמיוחד לאלו שחצו את גיל 65 וכן לאנשים המוגדרים בקבוצת סיכון.
בקבוצות הסיכון נכללים תינוקות וילדים בריאים בגילאי 6-59 חודשים, נשים בכל שלבי ההריון וכן נשים המתכננות להרות ונשים בתקופת משכב הלידה, חולים במחלות כרוניות כגון יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות לב וכלי דם, חולי אסתמה, חולי סרטן, חולים במחלות כבד, חולי כליות, חולים במחלות דם, וחולים במחלות של מערכת העצבים וכן אנשים הסובלים מעודף משקל משמעותי (ערך BMI העולה על 40).

נשים בהריון

נשים בהריון יכולות להתחסן נגד שפעת ללא חשש במהלך כל שבועות ההריון. נשים בהריון יכולות להתחסן רק בחיסון מומת הניתן בזריקה, ולא בחיסון חי מוחלש.

מתי לא להתחסן

מומלץ לדחות את קבלת החיסון בעת מחלה זיהומית או מחלה שמלווה בחום גבוה (מעל 38 מעלות), עד לאחר ההחלמה.
אין להתחסן כאשר ידוע על תגובה חמורה קודמת לחיסון עצמו או על רגישות לאחד ממרכיביו.
יש להיוועץ ברופא לגבי אפשרות קבלת החיסון במקרים הבאים:
 • כאשר ידועה אלרגיה חמורה לביצים.
 • כאשר קיימת חולשה או ליקויים משמעותיים בפעילות המערכת החיסונית בשל מחלות כמו סרטן או איידס, או בעקבות קבלת טיפולים שגורמים לדיכוי מערכת החיסונית, דוגמת כימותרפיה.
 • ידוע סיכון להתפתחות של תסמונת גלייאן-ברה בתגובה לחיסונים.
 
מידע נוסף ניתן למצוא במסגרת הערך 'שפעת'.

החיסון לילדים

לילדים בגילאי 6 חודשים ועד 8 שנים הכלולים בהגדרות שלהלן יינתנו 2 מנות חיסון, במרווח זמן של 4 שבועות בין מנת חיסון אחת לשנייה:
 • ילדים המתחסנים לראשונה בחייהם.
 • ילדים שלא קיבלו חיסון באחד משני החורפים האחרונים שחלפו.
 • ילדים שקיבלו 2 מנות באחד משני החורפים שחלפו, אך לא ידוע אם אחת המנות הכילה זן של שפעת החזירים (H1N1), או שידוע ששתי המנות לא הכילו זן זה.
 
ילדים שקיבלו לפחות צמד חיסונים (שתי מנות) מלא (כוללים את הנגיף של שפעת החזירים) באחד משני החורפים האחרונים שחלפו, יקבלו מנת חיסון אחת בלבד.
המקרים בהם יש לתת 2 מנות מתעדכנים מדי עונה בהתאם להנחיות משרד הבריאות.
ילדים בגילאי 9 שנים ומעלה יקבלו מנת חיסון אחת, וכך אף מבוגרים.
ילד מקנח את האף
כל אדם מגיל 6 חודשים ומעלה יכול להתחסן נגד שפעת עונתית.

מתי יש להתחסן?

בגלל ששכיחות השפעת עולה בצורה ניכרת בתקופת החורף, מומלץ להקדים את קבלת החיסון לפני התפרצות התחלואה, לתחילת אוקטובר ועד סוף נובמבר לכל המאוחר.
במקרה של ילדים עד גיל 8 שחלקם צריכים לקבל 2 מנות חיסון, מומלץ לתכנן מראש את מתן החיסון כך שהמנה האחרונה תינתן לפני סוף נובמבר.
 • חיסון מומת. ניתן לקבל חיסון מומת נגד שפעת יחד עם שאר חיסוני השגרה של גיל הילדות, או עם כל חיסון אחר, ואין צורך להקפיד על מרווח זמן כלשהו בין מועד החיסון נגד שפעת לבין קבלת חיסונים אחרים.
 • חיסון חי מוחלש. כאשר מדובר על קבלת חיסון חי מוחלש, נדרש מרווח של חודש ימים בין קבלתו לבין קבלת חיסונים חיים מוחלשים אחרים, אם לא ניתנו באותו יום.
 

היכן ניתן לקבל את החיסון?

במהלך תקופת החיסונים, החיסון לילדים ניתן במסגרת טיפות החלב ומרפאות האחיות בכל המרכזים הרפואיים של "מכבי". כמו כן מבוצע החיסון בחלק ממרפאות הרופאים העצמאיים.
מומלץ שילדים עד גיל 9 שנים יגיעו להתחסן עם פנקס חיסונים.
על המתחסן להישאר תחת השגחה רפואית במשך 15 דקות לאחר קבלת החיסון, על מנת לנטר את מצבו הרפואי בעקבות קבלת החיסון. במידה שמתפתחת תגובה חריגה יינתן במקום טיפול רפואי ראשוני.

בטיחות החיסון ותופעות לוואי

החיסון נגד שפעת נחשב לבטוח מאד, אך במקרים נדירים ביותר תיתכן רגישות יתר חמורה המתבטאת באופן מיידי. רגישות זו המכונה הלם אנפילקטי מאופיינת בקשיי נשימה, נפיחות בפנים ובגרון, פריחה נרחבת, ירידה חדה בלחץ הדם, בצקת ואף איבוד הכרה. מסיבה זו המתחסן מתבקש להישאר תחת השגחה רפואית כרבע שעה לאחר קבלת החיסון.
במקרים נדירים מאד אחרים תיתכן תגובה אלרגית מאוחרת שיכולה להתבטא בנזלת, שיעול, אדמומיות, פריחה אלרגית בעור ותגובה עורית חריפה. במקרה כזה יש לפנות מיידית לרופא.

תופעות לוואי של החיסון באמצעות זריקה

בדרך כלל החיסון נגד שפעת אינו גורם לתופעות לוואי. עם זאת, אצל חלק מהמתחסנים באמצעות זריקה עלולות להתפתח תופעות לוואי מקומיות קלות הכוללות:
 • אדמומיות.
 • נפיחות.
 • כאב באזור ההזרקה.

לעיתים רחוקות עלולים להתפתח חום לא גבוה וכאבי שרירים קלים. אלו אופייניים יותר במקרים של התחסנות בפעם הראשונה.
תופעות הלוואי הללו חולפות בדרך כלל בתוך יומיים לכל היותר. על מנת להקל על חלק מהתופעות ניתן להניח תחבושת לחה פושרת על אזור ההזרקה.
יש לפנות לבדיקת רופא במקרה של נפיחות או כאב חזק.
תיתכנה גם תופעות לוואי כלליות הכוללות:
 • עליית חום הגוף.
 • כאב ראש.
 • שלשול.
 • עייפות.
 • ירידה בתאבון.
 
בדרך כלל אף תופעות אלו תחלופנה בתוך יומיים. במקרה הצורך ניתן ליטול תרופה להורדת החום. אם חלה עליית חום משמעותית יש לפנות לרופא.