03 יולי 2022 ד' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  30.12.2020 

מתחסנים נגד שפעת עונתית

מעודכן לתאריך  30.12.2020 

כל מה שצריך לדעת על שפעת עונתית ועל החיסון נגדה

רפואה מונעת לעונת החורף

ריכזנו שלל מיתוסים, אמיתות ועצות הנוגעים למניעה ולהתמודדות עם פגעי החורף. השנה יותר מתמיד מאוד מומלץ להתחסן נגד נגיף השפעת.

מחלות החורף הנפוצות כוללות שפעת, הצטננות (common cold), דלקת גרון, דלקת מערות האף (סינוסיטיס) ושלל מחלות דרכי הנשימה העליונות.
מזג האוויר הקר נוטה גם לעורר התפרצות של פצעי הרפס, להחריף בעיות של הסובלים מזרימת דם לקויה לגפיים ולגרום לפגעי יובש עוריים.
בעזרת ביגוד הולם, תזונה, שינה מספקת, שמירה על לחות העור וכמה תוספי מזון ותרופות סבתא ניתן להפחית את הסיכון להידבק או לחוות החמרה של מחלות קיימות.

כיצד למנוע הדבקות במחלות חורף?

הקפידו על שהייה במקומות מאווררים

הסיכון להידבק באחת מהמחלות הנזכרות עולה בחורף בעיקר לאור העובדה שאנשים שוהים יותר במקומות סגורים, שאינם מאווררים כיאות.
מרבית הנגיפים עוברים מאדם חולה לבריא באמצעות טיפות רסס המתפזרות באוויר בעת התעטשות או שיעול, או באמצעות מגע הדוק עם אדם חולה, או עם מגבת שהשתמש בה לניגוב האף או הפה.

היגיינה אישית

שמירה על היגיינה תסייע במניעת הידבקות. מדובר על רחצת הידיים באופן תדיר, שימוש בממחטות חד פעמיות והשלכתן לפח מייד בתום השימוש, חיטוי באלכוהול 70% או חומר חיטוי אחר של מכשיר טלפון בו מדברים מספר אנשים, וכמו כן לא לחלוק מגבות וכלי אוכל כולל כוסות.

שינה, תזונה ופעילות גופנית

כדאי לשמור על כמה כללי אצבע שיסייעו לעבור את החורף בלי יותר מדי מחלות.
 • שינה מספקת. בממוצע אנו ישנים 6.5 – 6 שעות בכל לילה שזה כשעה עד שעתיים פחות מהנדרש. שנת לילה נחשבת כמסייעת בשמירה על הבריאות ועל החוסן של גופנו.
 • תזונה. אכילה של פירות וירקות במקום אכילת פחמימות ריקות ו"מנחמות". מומלץ לצרוך 5 מנות של ירק ופרי ביום. במומלצים גזר, בטטה, פירות הדר, ברוקולי, עגבניות, סלק ועלים ירוקים העשירים בנוגדי חמצון. ניתן להכין מהם מרקים, ירקות קלויים או להוסיפם לתבשילי קדרות.
 • ארוחת הבוקר. אין זו הפעם הראשונה שאנו מדגישים את חשיבות ארוחת הבוקר. ארוחת בוקר משביעה הכוללת פחמימות מורכבות וסיבים תזונתיים חשובה במיוחד בעונת החורף. אם אין לכם זמן להשקיע אז גם דייסת שיבולת שועל או דגני בוקר המכילים פירות יבשים דוגמת חמוציות, צימוקים ושקדים הם פיתרון טוב.
 • פעילות גופנית. נכון שבגשם ובקור פחות נעים לצעוד בחוץ אבל עדיין אפשר להמיר את המעלית בטיפוס קצוב במדרגות וכפיפות בטן ניתן לבצע בבית (מומלץ על כדור פיטבול). אף פעילות מינית מוציאה קלוריות.
 
מרקי חורף

ביגוד

לאחרונה הועלתה השערה שאולי יש אמת בדעה שלמזג האוויר הקר השפעה על פגיעות מערכת החיסון. הפיתרון הוא ללבוש בגדים מאווררים במספר שכבות. למשל, גופיה תרמית, חולצה, עליונית ומעיל. כך ניתן להשיל שכבה בקלות כאשר אתם נכנסים לאזור סגור ומחומם. אבזרי חורף שאינם מותרות כוללים כפפות, גרביים מאריג שומר חום ובעל תכונת נידוף זיעה (אחרת הפטריות ישגשגו אצלכם) ולמי שסובל מבעיה בזרימת הדם לגפיים, סדין חשמלי.

ויטמין C

הרפואה המשלימה ואף מחקרים רפואיים טוענים שנטילת ויטמין C עשויה לחזק את מערכת החיסון ובכך למנוע שפעות. ויטמין C הוא ויטמין המסיס במים, שאינו מיוצר או נאגר על ידי הגוף ופועל כנוגד חמצון (אנטיאוקסידנט). עישון, צריכת אלכוהול ומצבי לחץ מורידים את רמתו בגוף.
הקצובה היומית המומלצת על ידי רשויות הבריאות בארה"ב היא 90 מ"ג ליום לגבר, ו-75 מ"ג ליום לאישה. קיים שוני מסוים בין המלצות גופים שונים במדינות שונות. המנה היומית המרבית המומלצת לאנשים בריאים הינה 2 גרם ליום. נטילה של מינונים גבוהים של ויטמיןC עלולה לגרום לשלשולים ואף עלולה לגרום ליצירת אבנים בכליות.
אנשים הנוטלים ויטמין C במינונים גבוהים ורוצים להפסיק את השימוש בו צריכים לעשות זאת בהדרגה.
תזונה מאוזנת, שינה ופעילות גופנית יסייעו במניעת הדבקות במחלות חורף

מזונות עשירים בוויטמין C

פאפאיה אחת מספקת 187 מ"ג של ויטמין C, כוס אחת של פלפל אדום טרי פרוס תספק 174 מ"ג, כוס של ברוקולי מאודה 123 מ"ג, כוס תותים 81 מ"ג - יותר מאשר תפוזים, אשכוליות או קיווי .

מיתוסים ואמיתות על ויטמין C

 • ויטמין C מסוגל לרפא שפעת
  לא נכון. מחקרים רבים בדקו את הנושא והמסקנה היא שוויטמין C אינו מרפא שפעות או הצטננויות.
 • ויטמין C ממקור טבעי עדיף על מקור סינטטי
  לא נכון. אין חשיבות למקורו של הוויטמין. הגוף מזהה ויטמין C שהוא חומצה אסקורבית באופן דומה ללא תלות במקורו.
 • עדיף ליטול מינון גבוה של ויטמין C פעם ביום מאשר מנות קטנות לכל אורך היום
  לא נכון. הגוף מפריש כמות הגדולה מ- 200 מ"ג של ויטמין C במנה בודדת. עדיף לצרוך את הוויטמין לכל אורך היום במנות קטנות ולא ליטול כדור בודד במינון גבוה פעם ביום.
 

אכינצאה (קיפודנית) ופרופוליס       

האכינצאה היא צמח מרפא שמקורו בדרום אמריקה. שלושה מהזנים שלו מכילים חומרים שלהם מייחסים פעילות אנטינגיפית, אנטידלקתית ונוגדת חמצון. כאשר האכינצאה ניטלת ברצף יומי משך 8 שבועות היא נחשבת כגורם המעורר את מערכת החיסון. ניתן למצוא אותה במגוון תכשירים המכילים את תמצית הצמח או בכאלו המשלבים תמצית אכינצאה עם תמציות צמחים אחרים וויטמינים.
יחד עם האמור, ראוי לזכור שיעילות האכינצאה בקיצור הצטננויות או בהפחתת חומרתן בקרב ילדים מוטלת בספק. הנושא נבדק במאות מחקרים רפואיים שלא הצליחו להראות יעילות מוכחת.
הפרופוליס הוא שרף שבטבע משמש את הדבורים לאיטום הכוורת. מייחסים לו פעילות אנטינגיפית, אנטי פטרייתית, אנטי חיידקית ונוגדת חמצון. לאור זאת הוא מכונה ה"פניצילין של הטבע". תכשירים הומיאופתים רבים לחיזוק מערכת החיסון וכן תרסיסים לחיטוי הפה והגרון מכילים פרופוליס.

אזהרות

קיימים דיווחים בספרות הרפואית על כך שנטילה יומית רצופה של אכינצאה לאורך זמן (מעל 8 שבועות) גרמה לפגיעה כלייתית ופגיעה בכבד. יש לנקוט משנה זהירות כאשר מדובר בחולי אסתמה ובחולים בנזלת אלרגית.
אין לשלב נטילת אכינצאה ופרופוליס עם נטילת תרופות המדכאות את מערכת החיסון, עקב החשש לירידה ביעילותן. לפיכך גם אין ליטול אכינצאה לפני ניתוח השתלת איבר שלפניו או לאחריו ניתנות תרופות המדכאות את מערכת החיסון.
לאור דיווחים על פגיעה בעובר אין ליטול אכינצאה בעת הריון ולאור היעדר מידע מחקרי מתאים מומלץ שלא ליטול אותו בתקופת הנקה. כמו כן יש לנקוט משנה זהירות במתן אכינצאה לתינוקות ופעוטות.
על אנשים אשר אלרגיים לדבש נאסר ליטול פרופוליס מחשש לתגובה אלרגית קשה (שוק אנאפילקטי). הפרופוליס אינו מומלץ עבור נשים בהריון בשל החשש לשיירים של עופרת בתמצית. חל איסור על מתן דבש ומוצריו לתינוקות עד גיל שנה ובכלל זה פרופוליס.
שילוב של פרופוליס עם תרופות אנטיפטרייתיות, אנטיביוטיקה, תכשירים נוגדי דלקת ותרופות לטיפול באוסטיאופורוזיס אינו מומלץ, כיוון שעלול להגביר או להחליש את הפעילות של התרופות.
מעבר לאמור כדאי להיות ערים לבעייתיות המתלווה לנטילת חומרים טבעיים. זו נובעת מכך שבמקרים רבים אין פיקוח על חומרי הגלם ותהליכי הייצור, בניגוד למקובל לגבי תרופות. אף המינון של החומר הפעיל אינו מדויק כמו בתרופה וקיים חשש להימצאות מתכות דוגמת עופרת בתכשירים.

תרופות סבתא
החיסון מומלץ לאנשים בריאים מעל גיל 50 ובמיוחד לאלו שחצו את גיל 65.

הרפואה העממית ממליצה על תזונה מסוימת וצמחי מרפא כאמצעי למניעה ולטיפול במחלות החורף. היעילות של המלצות אלו לא הוכחה מדעית אולם מן הסתם כאשר המלצות אלו מסייעות לשיפור התחושה אז למה לא.
 • מרק עוף- מעבר לשמירה על מאזן הנוזלים בגוף מיוחסות למרק העוף השפעה טובה על מערכת החיסון ומיתון התגובה הדלקתית.
 • חליטות. ברשימת הסבתא כלולות חליטות תה וחליטה של פלחי לימון, דבש, פיסות ג'ינג'ר וקליפת קינמון. שתיית חליטה של עלי צמח הטיליה עשויה להקל על שיעול יבש וחליטה של עלי קורנית (טימין) או שומר עשויה לסייע בריכוך ליחה וסילוקה מהגוף.
 • מיצי ירקות מדוללים במים.
 • שום ובצל. השפעות אנטינגיפיות מיוחסות לבצל ואנטי חיידקיות לשום. התכונות הרפואיות של שורשים מעובים אלו נחקרו מדעית.
 

הרפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית לכל סוג של מזון יש השפעה מחממת, מקררת או נייטרלית על הגוף. בעונת החורף מומלץ להרבות באכילת מזונות מחממים על מנת לגרום לחימום הגוף ולחיזוק מערכת החיסון.
ברשימה מככבים שיבולת שועל, מרקי קטניות, ירקות כתומים דוגמת בטטה, גזר ודלעת ותבשילי קדירה. ככלל הם ממליצים על מזון מבושל שהוא קל יותר לעיכול מאשר מזון נא. תבלינים בעלי אופי מחמם הם קינמון, ג'ינג'ר (זנגביל), פלפל שחור, רוזמרין, כוסברה, צ'ילי והל.
כדאי להימנע ממזונות עתירים בסוכרים ובפחמימות פשוטות דוגמת שוקולד, עוגיות, מאפים עשויים קמח לבן, אלכוהול (סוכר מותסס) ומיצים עתירי סוכר, היות שהם מחלישים את מערכת החיסון.
שעה שלוקים בדלקת כלשהי בדרכי הנשימה, מומלץ להימנע משתיית חלב ומאכילת מוצרי החלב מאחר שהם מעודדים ייצור ליחה העלולה לגרום להחרפת המצב.

מניעת יובש העור

שמירת הלחות בחדר. כדאי להימנע משהייה קרובה למוקד חימום דוגמת תנור חימום, מפזר חום או מזגן. מומלץ להוסיף לחות לחדר סגור באמצעות שימוש במכשיר אדים או בסיר פתוח המכיל מים אשר מתאדים לאוויר.
שימון העור. דווקא בחורף כדאי לשמור על רמת הלחות של העור על ידי מריחת קרמים או תחליבים המועשרים בלחות מספר פעמים ביום. יש להימנע משימוש בתכשירים המכילים אלכוהול.
רחצה. יש להעדיף מקלחות קצרות במים פושרים על פני שימוש במים חמים או אמבטיות קצף שעלולות ליבש את העור. אם כבר אמבטיות אז רק בשילוב שמנים המלחחים את העור. את הסבון המייבש ראוי להמיר בתרחיצי לחות.