16 ינואר 2021 ג' שבט תשפ"א
מעודכן לתאריך  22.05.2013  באדיבות ה 

הפרעת קשב וריכוז (היפראקטיביות) - מידע רפואי

Attention deficit and hyperactivity disorder
מעודכן לתאריך  22.05.2013  באדיבות ה 

הטיפול ב- ADHD

הטיפול ב- ADHD עשוי להפחית את הסימפטומים ולהקל על הנטל שהפרעה זו גורמת ללוקים בה. ניתן לטפל ב- ADHD באמצעות תרופות או באמצעות טיפול פסיכולוגי, והמומחים תמימי דעים שהשילוב שלהם הוא הדרך הטיפולית היעילה ביותר.
אף נטילת תוספי תזונה והימנעות מאכילת מזונות מסוימים עשויים לסייע לחלק מהמטופלים.

טיפול תרופתי

הטיפול התרופתי מביא עימו שיפור קצר טווח בסימפטומים, לאחר הנטילה של כל מנה, אך אינו מרפא כליל את ההפרעה. הוא גורם לכך שבמהלך מספר שעות המטופל יכול להתרכז טוב יותר, להיות סבלני יותר ופחות אימפולסיבי, להרגיש רגוע יותר וללמוד או לתרגל מיומנויות חדשות.
המטופלים בתרופות צריכים לעבור ביקורת תקופתית, על מנת לוודא שהטיפול עדיין יעיל. כאשר מושג שיפור או יציבות במצב, עשוי הרופא להמליץ על הפסקת הטיפול במהלך סוף השבוע, או במהלך החופשות מבית הספר. הפסקות אלו יכולות ללמד איך המטופל מתפקד ללא התרופה.

מתילפנידאט (Methylphenidate)

ריטלין® או קונצרטה® שמכילות את החומר הפעיל מתילפנידאט, הן התרופות הנפוצות ביותר לטיפול ב- ADHD. הן שייכות לקבוצת תרופות המכילות חומרים שמגרים ומעוררים את מערכת העצבים המרכזית. עדיין לא ברור כיצד פועל מתילפנידאט וכפי הנראה הוא מגרה את החלק במוח שגורם לשינוי בתגובה השכלית וההתנהגותית.
מתילפנידאט משמש כאמצעי טיפול עבור ילדים מעל גיל 6. למרות שהתרופה אינה רשומה לטיפול בהפרעות קשב אצל מבוגרים, אנשי מקצוע ממליצים על השימוש בה בעת הצורך, תחת פיקוח קפדני של רופא מטפל או רופא מומחה.
מתילפנידאט אסור לשימוש על ידי נשים בהריון או נשים מניקות. הוא אינו מומלץ אם המטופלים, ילדים או מבוגרים, לוקים בגלאוקומה, טיקים (תנועות או קולות בלתי רצוניים) או תסמונת טורט.
קיימות שתי צורות של מתילפנידאט:
  • טבליות המשחררות את החומר הפעיל בצורה מיידית. הן מכילות מינון נמוך וניטלות 2-3 פעמים ביום.
  • טבליות המשחררות את החומר הפעיל בצורה איטית והדרגתית. הן ניטלות פעם ביום, בדרך כלל בבוקר.
 
הרופא עשוי להמליץ על מתילפנידאט בשחרור מושהה אם המטופל זקוק לטיפול מתמשך עד לשעות הערב. השימוש בצורה זו של התרופה יכול להיות נוח יותר עבור ילדים שנבצר מהם ליטול מספר מנות של התרופה בבית הספר.
מתילפנידאט עלול לגרום למספר תופעות לוואי:
  • עלייה מתונה בלחץ הדם ובקצב הלב.
  • איבוד תיאבון שעלול להוביל לירידה במשקל. אם ילד מקבל את התרופה יש לעקוב אחר משקלו כדי לוודא שהוא מתפתח וגדל בצורה תקינה. כדי להימנע מאיבוד תיאבון מומלץ ליטול את התרופה עם ארוחה או אחרי אכילת חטיף.
  • קשיי שינה.
  • יובש בפה.
  • כאב ראש.
  • כאב בטן.
  • שינויים במצב הרוח.
 
בני הנוער ומבוגרים צריכים להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים במהלך הטיפול במתילפנידאט, כי הדבר עלול להחמיר את תופעות הלוואי.

מתילפנידאט (ריטלין® וקונסרטה®) מעלה סיכון לבעיות לב בקרב ילדים עם ADHD

ביולי 2009 התפרסם מחקר מדעי בכתב העת לרפואת ילדים, אשר מצא ששימוש בתרופות לטיפול ב-ADHD מגביר את הסיכון ללקות בבעיות לב וכלי דם אצל כ-20% מהילדים ובני הנוער.
החוקרים ציינו שהנתונים הרפואיים מצביעים על כך שלתרופה יש תופעות לוואי הכוללות עלייה בקצב הלב ובלחץ הדם, וכי קיימים דיווחים על מספר מקרי מוות פתאומי של ילדים שקיבלו את התרופות. יחד עם האמור הדגישו החוקרים שיש לבצע מחקרים נוספים על מנת לבחון את השפעת המינונים השונים.

לטיפול קוגניטיבי התנהגותי (cognitive behavioral therapy CBT) תפקיד מפתח בטיפול

מחקר שהתפרסם בכנס השנתי של האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה של ההתמכרות (דצמבר 2009 ) טוען שהטיפול בבני נוער עם הפרעות קשב וריכוז ובעיות התמכרות לסמים ואלכוהול, בעזרת מתילפנידאט בשחרור מושהה (קונסרטה), אינו יעיל יותר מטיפול בתרופת דמה. כול זאת תוך דגש על כך שבשני המקרים מלווה הטיפול התרופתי בטיפול קוגניטיבי התנהגותי (cognitive behavioral therapy CBT).
במחקר הנדון הוכח שיפור משמעותי, זהה אצל שתי קבוצות המטופלים, אלו שקיבלו טיפול תרופתי מלווה בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, ואלו שקיבלו תרופת דמה בליווי טיפול קוגניטיבי התנהגותי.
רוב המחקרים שבדקו את יעילות הטיפול התרופתי בקרב בני נוער עם הפרעות קשב והיפראקטיביות הראו פערים משמעותיים בין מקבלי התרופה לבין קבוצת בקורת. אולם מחקרים אלו לא בחנו את ההשפעה של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי.

שיטות טיפול נוספות

הימנעות מאכילת מזונות מסוימים ונטילת תוספי תזונה עשויים לסייע ללוקים ב- ADHD. עם זאת חשוב לציין שהמידע המחקרי לגבי היעילות של אמצעים אלו עדיין מצומצם. רבים מאשימים את הסוכר והקפאין בהחמרת היפראקטיביות. אצל מטופלים מסוימים עלולים מאכלים המכילים חיטה או מוצרי חלב להחמיר את הסימפטומים. לתוספים של אומגה-3, אבץ או צמח המרפא גינקו מיוחסות תכונות של הקלה על הסימפטומים.
בכול מקרה יש להיוועץ ברופא או דיאטנית טרם שינוי תזונתי, במיוחד כשמדובר בתזונת ילדים.