25 מאי 2022 כ"ד אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.04.2021  באדיבות ה 

הפרעות קשב ופעלתנות יתר - מידע רפואי

ATTENTION DEFICIT AND HYPERACTIVITY DISORDER (ADHD)
מעודכן לתאריך  06.04.2021  באדיבות ה 

לחיות עם ADHD

קשה לתת המלצות שתהיינה נכונות ותקפות לכול מקרה, הן משום שכל ילד הוא יחיד ומיוחד והן משום שהפרעת קשב והיפראקטיביות הן בעיות מורכבות. יחד עם זאת מספר צעדים יקלו הן על הילד והן על הסביבה.

ילדים בבית

  • הפגינו המון חום ואהבה כלפי ילדכם. כל אחד רוצה וצריך לשמוע שהוא אהוב ומוערך, במיוחד הילדים. ההתמקדות בהיבטים השליליים של התנהגות הילד עלולה לחבל במערכת היחסים בין ההורה לילד ולפגוע בביטחון ובהערכה העצמית. מילה טובה, חיבוק וחיוך יראו לילד שאיכפת לכם.
  • אתרו התנהגויות שיאפשרו לכם לשבח ולהחמיא לילדכם. אנשי המקצוע סבורים שזה אחד הכלים היעילים להתמודד עם התנהגות היפראקטיבית או אימפולסיבית.
  • הקפידו על ארגון וסדר. עזרו לילדכם לארגן ולנהל יומן שבו הוא רושם את כל המטלות והמשימות היומיומיות. וודאו שיש לו מקום שקט ומסודר ללימוד והכנת שיעורים. אחסנו את הצעצועים והמשחקים במקומות מסומנים, כדי שהילד יוכל לשמור על הסדר בעצמו.
  • הקפידו על שינה מספקת. מחסור בשעות שינה עלול לגרום לעייפות ביום שלמחרת ולהקשות עוד יותר על הריכוז והלמידה. כשעייפים קשה יותר לשלוט ולרסן התנהגות בלתי רצויה. שינה מספקת עשויה לסייע בשיפור ההתנהגות ואף להפחית את המינון התרופתי. במקרים של בעיית שינה יש לבנות תוכנית טיפול אישית הלוקחת בחשבון הן את התמונה הרפואית והן את נושא השינה.
  • מצאו דרכים לשפר את ההערכה ואת המשמעת העצמית של ילדכם. לעיתים קרובות ילדים הלוקים ב- ADHD מצליחים באמנות, מוזיקה, ריקוד או אומנויות לחימה. עודדו אותם להשתתף בפעילויות שהם מצליחים בהן ואשר מקנות הערכה ומשמעת עצמית. יחד עם זאת לא מומלץ לדחוף את הילד להשתתף בפעילויות שהן מעבר ליכולתו.
  • הציבו דרישות וציפיות מציאותיות. אין לבקש מהילד יותר ממה שהוא מסוגל, הן מהבחינה הגופנית והן מהבחינה הרגשית. הציבו מטרות קטנות בכל פעם, גם עבורכם וגם עבור ילדכם ואל תנסו לגרום לשינוי מהותי בבת אחת.
  • אל תקנו את שלוותכם בזול. הורים רבים מבחינים בדפוסי התנהגות קבועים של ילדיהם ומנסים לשבשם על ידי דבר שרק עלול להחריף את המצב. לדוגמה, הילד עלול לעבור התקף זעם כל ערב לפני ארוחת הערב. הורה שנותן לו חטיף כלשהו כדי לאפשר את סיום הכנת האוכל בשלווה מעודד את התנהגות הילד. הן הילד והן ההורה צריכים לנהוג אחרת, אולם הדבר אינו קל והוא מצריך ייעוץ מקצועי, אורך רוח ומודעות.
  • השתמשו במילים פשוטות ובהדגמות שעה שאתם נותנים הנחיות לילד. דברו לאט ובצורה רגועה והשתדלו לתת הנחיות מדויקות. תנו הוראה אחת בכל פעם והקפידו לשמור על קשר עין עם הילד בזמן זה.
 

ילדים בבית הספר

  • שאלו לגבי תוכניות מיוחדות הקיימות בבית הספר. נצלו כל תוכנית העשרה או שיעורי עזר המתקיימים בבית הספר ובדקו לאיזו עזרה זכאי ילדכם. הדבר חשוב במיוחד עבור ילדים עם קשיי לימוד או הפרעות קשב וריכוז.
  • דברו עם המורים. שמרו על קשר שוטף עם המורים ותמכו במאמץ שלהם לעזור לילדכם בכיתה. וודאו שהמורים עוקבים אחר מאמצי הלימוד וההתקדמות של הילד. בקשו מהם להיות ברורים לגבי ההוראות שהם נותנים. בכל מקרה השתדלו להגביר את שיתוף הפעולה ביניכם לבין צוות בית הספר.
 

המשפחה הקרובה

גידול ילדים הלוקים ב- ADHD הוא אתגר לכל המשפחה. ההורים עלולים להיפגע מההתנהגות של בנם או בתם ומהתגובות של הסובבים. הלחץ הנובע מההתמודדות עם בעיות הילדים עלול להוביל לבעיות בזוגיות. בעיות אלו עלולות להחריף על רקע העול הכלכלי שנוצר בעקבות הטיפול ב- ADHD.
זכרו שהורים מותשים ולחוצים פחות יעילים עבור הילד. קחו פסק זמן. חשוב שהורים לילד או ילדה עם הפרעת קשב והיפראקטיביות ייקחו מידי פעם פסק זמן לעצמם. אל תחושו אשמה בגין כך שאתם מבלים מספר שעות בנפרד מהילד. כישורי ההורות שלכם יהיו יעילים יותר כאשר אתם רגועים.
אל תהססו לבקש עזרה מחברים, סבים או קרובי משפחה. רק תוודאו שהבייבי-סיטר או מי שמחליף אתכם בוגר מספיק ומוכן להתמודד עם המשימה.
אף אחים לילד או ילדה הלוקים ב- ADHD עלולים להיתקל בקשיים. הם עלולים להיפגע מהתוקפנות או מהדרישות של האח הלוקה בהפרעת קשב ובהיפראקטיביות. הם גם עלולים לזכות בפחות תשומת לב בגלל שהאח הלוקה דורש תשומת לב רבה מההורים. קיצורו של עניין, זכרו להעניק תשומת לב וזמן איכות לכול ילדיכם.