04 יולי 2022 ה' תמוז תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.12.2010  באדיבות ה 

פקקת ורידים עמוקים - מידע רפואי

((Deep Vein Thrombosis (DVT)
מעודכן לתאריך  06.12.2010  באדיבות ה 

מבוא לפקקת ורידים עמוקים

פקקת ורידים עמוקים משמעותה נוכחותו של קריש דם באחד מוורידי הגוף העמוקים. היא תיווצר בדרך כלל בווריד גדול בגפיים התחתונות, היינו בווריד היורד משריר הירך לשריר השוק. קריש הדם נוצר בחלל הווריד ומפריע לזרימת הדם דרכו. פקקת ורידים עמוקים תתבטא בכאב ובנפיחות ברגל ועלולה לגרום לסיבוך דוגמת תסחיף ריאות.
תסחיף ריאות יתרחש כאשר חלק מקריש דם ניתק ממנו, נסחף לזרם הדם וחוסם את כלי הדם בריאות. שילוב של פקקת ורידים עמוקים עם תסחיף ריאות מכונה פקקת ורידים תסחיפית (venous thromboembolism (VTE)).

מי נמצא בקבוצת סיכון?

פקקת ורידים עמוקים עלולה להתרחש בכל גיל, אולם שכיחותה עולה עם הגיל. בנוסף לגיל, גורמי הסיכון לפקקת ורידים עמוקים כוללים:
  • אירועים קודמים של פקקת ורידים תסחיפית.
  • היסטוריה משפחתית של פקקת ורידים עמוקים.
  • מצבים רפואיים כגון סרטן או אי ספיקת לב.
  • מצב של חוסר פעילות (לדוגמה, כמו אחרי ניתוח).
  • עודף משקל או השמנה.
 
ניתוחים וטיפולים רפואיים עלולים להגביר את הסיכון לפתח פקקת ורידים עמוקים.

סימני אזהרה

פקקת ורידים עמוקים מתבטאת בכאב, נפיחות ותחושה של וריד נוקשה ברגל. בחלק מהמקרים של פקקת ורידים עמוקים לא מופיעים סימפטומים מקדימים ולכן חשוב להיות מודעים לסימנים ולגורמי הסיכון. יש לפנות לרופא המטפל באופן מיידי כאשר חושדים שמתפתח מצב זה.

כיצד להימנע מפקקת ורידים עמוקים

הפסקת עישון, הפחתת משקל (במידת הצורך), פעילות גופנית סדירה (פעילות אירובית דוגמת הליכה שתשפר את זרימת הדם ברגל), ותזונה דלת כולסטרול תסייענה בהפחתת הסיכון לפקקת ורידים עמוקים.
לא קיימת עדות לכך שנטילת אספירין מפחיתה את הסיכון לפתח פקקת ורידים עמוקים.

שכיחות פקקת ורידים תסחיפית (VTE)

במדינות האיחוד הארופי מתרחשים כל שנה למעלה מחצי מליון מקרי מוות עקב פקקת ורידים תסחיפית. מספר זה גבוה יותר ממספר מקרי המוות המתרחשים עקב סרטן השד, סרטן הערמונית, מחלת האיידס ותאונות הדרכים גם יחד. ההערכה היא שכ 10% ממקרי המוות בבתי החולים נגרמים עקב היווצרות של קרישי דם.
מדי שנה מדווחים בישראל כ- 20,000 מקרים של היווצרות קרישי דם. אין נתונים לגבי מספר מקרי המוות הנובעים מפקקת ורידים תסחיפית.