26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  06.12.2010  באדיבות ה 

פקקת ורידים עמוקים - מידע רפואי

((Deep Vein Thrombosis (DVT)
מעודכן לתאריך  06.12.2010  באדיבות ה 

אבחון של פקקת ורידים עמוקים

אם קיים חשד לפקקת ורידים עמוקים יש לפנות בהקדם לרופא המטפל. האבחון כולל תשאול של המטופל לגבי הסימפטומים ולגבי עברו הרפואי. לשם השלמת האבחנה תידרשנה בדיקות רפואיות.

D- Dimer test

בדיקת דם ייחודית המסוגלת לזהות חלקים שניתקו מקריש דם ונסחפים באופן חופשי בזרם הדם. ככל שמספר החלקים הנסחפים גדול יותר כך עולה הסיכון להימצאות קריש דם בווריד.

בדיקת דופלר אולטרה סאונד

ניתן לזהות קרישי דם בווריד באמצעות שימוש במכשיר אולטרה סאונד. הבדיקה אינה פולשנית ומבוצעת באמצעות מכשיר אולטרה סאונד מיוחד המכונה דופלר המודד את קצב זרימת הדם בכלי הדם. תוצאות הבדיקה מאפשרות לרופא לזהות האטה או חסימה בזרימת הדם שעלולה להיגרם עקב קריש דם.
כמו כן ניתן לבצע בדיקת דופלר המשווה בין אספקת הדם לשתי הרגליים ובין אספקת הדם לזרוע. מדידה זו יכולה להצביע על ירידה באספקת הדם לגפיים התחתונות עקב נוכחותו של קריש דם.

ונוגראם (Venogram)

כאשר בדיקת ה-D –Dimer ובדיקת האולטרה סאונד אינן חד משמעיות יערך צנתור של הווריד שבמהלכו יוזרק צבע מיוחד לווריד הרגל. לאחר החדרת הצנתר (צינורית גמישה) תנוטר זרימת הצבע המוחדר באמצעות צילום רנטגן. במידה שקיים קריש דם החוסם את מעבר הצבע, לא תתקבל צביעה רציפה ויראה בצילום מרווח.