26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  23.05.2012  באדיבות ה 

סרטן שד אצל גברים - מידע רפואי

(Breast Cancer in Men)
מעודכן לתאריך  23.05.2012  באדיבות ה 

אבחון סרטן השד בגברים

רופא המשפחה יסקור את השדיים ויחפש סימפטומים נוספים שעלולים להצביע על סרטן שד, דוגמת בלוטות לימפה נפוחות. באמצעות מישוש יוכל הרופא להבדיל בין מצב של גידול בשד לבין גינקומסטיה. בעוד שגידול סרטני יהיה ברוב המקרים גבשושי וחסר אחידות, הרי שבמקרה של גינקומסטיה מדובר בגוש חלק בצורת דסקית, מאחורי הפטמה.
במידת הצורך תידרשנה בדיקות נוספות כגון ממוגרפיה, סריקת אולטרה סאונד וביופסיה (דגימת רקמה).

בדיקת ממוגרפיה

זהו צילום רנטגן של השדיים באמצעות מכשיר רנטגן מיוחד הנקרא ממוגרף. הבדיקה מבוצעת בעמידה. כל שד בנפרד מושם בין שתי פלטות תוך לחץ, ומצולם משני כיוונים: צילום מלמעלה כלפי מטה וצילום אלכסוני.
ממוגרפיה יכולה לזהות סרטן שד מוגבל (in situ) בגודל 1 מילימטר (בצילום רואים הסתיידויות זעירות). סרטן פולשני ניתן לאבחן כאשר הוא בגודל 4 מילימטר ויותר. האבחנה היא על פי זיהוי גוש בשד או על פי עיוות במבנה השד. ב- 10% ממקרי סרטן השד הגידול לא ניתן לזהות בממוגרפיה.

בדיקת אולטרה סאונד

בעוד שבקרב נשים ממוגרפיה היא הבדיקה המשמעותית ביותר שיעילותה מגיעה לכדי גילוי 80-90% מהמקרים, בקרב גברים אולטרה סאונד היא בדרך כלל הבדיקה היעילה ביותר.
בדיקה זו מבוצעת בעזרת מתמר השולח גלי קול דרך השד. ההדים המוחזרים יכולים לאפשר הבחנה בין גוש מוצק לבין כיס המכיל נוזלים (ציסטה).

ביופסיה

במידה שמתגלה גוש חשוד ניתן לקחת ממנו דגימה של תאים (ביופסיה) על מנת לבדוק האם מדובר בגידול סרטני. בהתאם למיקום הגוש ולשיקולים אחרים של הרופא המטפל, ניתן לבצע סוגים שונים של ביופסיות:
  • שאיבה במחט - באמצעות החדרת מחט אל הגוש ניתן לנקז נוזלים (במידה שמדובר בציסטה), או להוציא דגימה של תאים מהגוש על מנת לבדוק אם הם ממאירים, מבלי לפגוע ברקמת השד.
  • ביופסיה באמצעות מחט – זוהי השיטה השכיחה ביותר. דגימת רקמה מוצאת מתוך הגוש בשד באמצעות מחט גדולה, תחת אלחוש מקומי.
  • ביופסיה ניתוחית – מבוצעת תחת הרדמה כללית, ובה חלק או כל הגידול מוסר מהשד, ונשלח לבדיקת ממאירות.
 
כאשר הביופסיה מעידה על נוכחות תאים סרטניים ברקמת השד, תיערך בדיקה מעבדתית לזיהוי קולטנים (רצפטורים) לאסטרוגן על פני שטח תאי הסרטן שנדגמו. נוכחות הקולטנים נבדקת על ידי צביעות מיוחדות וכ- 90% מגידולי השד של גברים הלוקים במחלה נצבעים בבדיקה.
כיוון שגידולי שד סרטניים בהם קיימים קולטנים לאסטרוגן או לפרוגסטרון ישגשגו כאשר הורמונים אלו נוכחים, יש חשיבות רבה לבדיקה זו בהיבט הטיפולי. הגידולים יגיבו לטיפול בתרופות החוסמות קולטנים לאסטרוגן, דוגמת טמוקסיפן.