19 מאי 2022 י"ח אייר תשפ"ב
מעודכן תאריך  18.04.2021  באדיבות ה- 

אדמת - מידע רפואי

Rubella
מעודכן תאריך  18.04.2021  באדיבות ה- 

גורמים לאדמת

נגיף האדמת מדבק מאד ולכן חשוב לחסן את הילדים בגיל צעיר. חיסון מוקדם נגד נגיף האדמת נותן הגנה מהזיהום בילדות.
תינוקות שזה עתה נולדו, מחוסנים בדרך כלל נגד מחלות כמו חזרת, חצבת או אדמת באמצעות נוגדנים שקיבלו מאימם דרך השליה, במהלך ההריון. נוגדנים אלו מספקים הגנה במשך חודשי החיים הראשונים, עד להתפתחות מערכת החיסון של התינוק, בסביבות גיל שנה.
לפיכך, מקובל לתת את חיסון ה- MMRV כנגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח בגיל שנה, במסגרת שגרת החיסונים בטיפות החלב.
בגיל 6, יש צורך במנת חיסון נוספת שנקראת מנת דחף. חיסון זה נעשה במסגרת החיסונים הניתנים בכיתה א' בבתי הספר. מומלץ לכל הילדים לקבל את מנת הדחף, אלא אם הילד סובל ממחלת חום, או ממחלה שפוגעת בתפקוד מערכת החיסון.

הריון

מאז שהחיסון נגד אדמת נכנס לשגרת החיסונים, מספר הנשים ההרות שנדבקו באדמת קטן באופן משמעותי. חשוב לזכור כי הדבקה באדמת במהלך חודשי ההריון הראשונים עלולה לגרום למומים מולדים בעובר, כגון חרשות, בעיות נפשיות, פגמים בלב וקטרקט.
מאחר שההגנה מפני הנגיף באמצעות החיסון נחלשת עם השנים, הרי גם אם חוסנת בעבר, מומלץ לבדוק את רמת הנוגדנים לאדמת אצל כל אישה שמתכננת הריון, או במהלך חודשי ההריון הראשונים.
רופא הנשים יפנה אותך לבדיקת רמת החיסון נגד אדמת (Rubella immunity test), שבודקת את רמת הנוגדנים בדמך. חשוב להבין כי רוב הנשים מחוסנות ואינן זקוקות לאמצעים נוספים. יחד עם זאת, אם הבדיקה תראה שאין לך נוגדנים לאדמת, יומלץ לך לקבל חיסון כדי להגן עלייך מפני המחלה.
ניתן לקבל את החיסון לפני הכניסה להריון, אך לא אם את כבר בהריון. במידה שקיבלת את החיסון, הקפידי שלא להיכנס להריון במשך כחודש לאחר מכן.
אם הבדיקה תראה שרמת הנוגדנים בדמך נמוכה ואינך מוגנת מספיק נגד אדמת, תקבלי זריקת דחף. הקפידי שלא להיכנס להריון במשך חודש לפחות לאחר קבלת הדחף. גם את מנת הדחף לא ניתן לתת לנשים בהריון.
אם את בהריון, אינך מחוסנת מפני אדמת, ובאת במגע עם אדם חולה, עלייך לפנות לרופא בדחיפות. הרופא ימליץ על בדיקות דם כדי לקבוע אם חלית באדמת, גם לפני שהופיע סימן אופייני למחלה. בהתאם לתוצאות בדיקות הדם, ניתן יהיה להחליט על הצעדים הדרושים. אם נדבקת בנגיף האדמת, יתכן שימליצו לך לקבל זריקה של נוגדנים (Immunoglobulin) שיספקו לך הגנה מיידית לזמן קצר (עד 6 ימים מהמגע). זריקה זו מקטינה את הסיכון לפתח את המחלה.