26 מאי 2022 כ"ה אייר תשפ"ב
מעודכן תאריך  18.04.2021  באדיבות ה- 

אדמת - מידע רפואי

Rubella
מעודכן תאריך  18.04.2021  באדיבות ה- 

מניעה של אדמת

החיסון המרובע (בעבר, החיסון המשולש)

החיסון נגד חצבת (Measles), חזרת (Mumps), אדמת (Rubella) ואבעבועות רוח (Varicella Zoster) נקרא MMRV. החיסון ניתן כיום כחלק משגרת החיסונים במדינת ישראל, ב- 2 מנות חיסון:
  • המנה הראשונה של החיסון ניתנת במסגרת טיפת חלב, בגיל שנה.
  • המנה השנייה ניתנת במסגרת החיסונים בבית הספר, בכיתה א'.
 
לאחר קבלת המנה הראשונה עדיין כ- 5-10% מהילדים אינם מחוסנים לחלוטין מאדמת. המנה השנייה של החיסון מיועדת להגביר את כושר החיסון של המקבל. למעלה מ- 99% מהילדים יהיו מחוסנים לאחר קבלת שתי מנות החיסון.

היעדר קשר בין החיסון לאוטיזם

עד שנת 2008 חוסנו התינוקות במדינת ישראל בחיסון המשולש נגד חצבת, חזרת ואדמת (ללא אבעבועות רוח) שידוע בשם MMR. חיסון זה עמד במרכזו של דיון ציבורי על הקשר האפשרי בין החיסון לבין אוטיזם, לאחר שבשנת 1998 פרסם רופא בריטי בשם ד"ר אנדרו וייקפילד מחקר על הקשר בין החיסון לתופעה, בכתב העת המדעי Lancet. ראוי לציין כי Lancet הוא אחד מכתבי העת המדעיים היוקרתיים ביותר בעולם.
בעקבות הפרסום של המחקר סרבו הורים רבים לחסן את ילדיהם, ועקב כך חלה עליה משמעותית במספר הנדבקים בחצבת. מחקרים נוספים שנערכו עם השנים הפריכו כליל כל קשר אפשרי בין החיסון לבין אוטיזם.
למעשה, לא רק שהקשר נשלל, אלא פורסמו עבודות לפיהן שכיחות האוטיזם בקרב ילדים שלא חוסנו בחיסון ה- MMR עלתה על השכיחות בקרב ילדים שכן קיבלו את החיסון. יתר על כן, בעוד שמנת החיסון הראשונה ניתנת בגיל שנה, הרי שרמזים ראשונים לאוטיזם ניתן לאבחן כבר בגילאים צעירים יותר.
מחקרו של ד"ר וייקפילד לא אושש מעולם, ולמרבה התדהמה הסתבר שהרופא קיבל תשלומי שוחד מהורים לילדים אוטיסטים, כדי שיאתר עבורם קשר אפשרי בין החיסון לבין התופעה. ד"ר וויקפילד הועמד לשימוע על ידי המועצה הרפואית הלאומית בבריטניה, שקבעה כי הוא נכשל כחוקר, פעל מתוך ניגוד עניינים ונהג בצורה שאינה הוגנת ואינה אחראית. טרם נתקבלה החלטה אם לשלול כליל את רשיונו לעסוק במקצועות הרפואה.
בחודש ינואר 2010, בעקבות חשיפת הפרשה, החליטה מערכת כתב העת Lancet למחוק כליל את מאמרו של ד"ר וייקפילד מארכיון מאמרי העיתון.

חיסון הדחף

בכיתה ו', ניתנת מנת דחף נוספת של החיסון לאדמת, מפאת חשיבות החיסון בעתיד, במקרה של הריון. יעילות החיסון נגד אדמת עלולה לרדת עם השנים. אצל כ- 10% מהנשים, על אף שחוסנו בעבר נגד אדמת, רמת הנוגדנים תהיה נמוכה והן תידרשנה לקבל חיסון דחף נוסף טרם כניסה להריון.
כאשר מתגלה שילד או נער לא קיבל את החיסון, ניתן לתת לו את שתי המנות בכל גיל, בהפרש של חודש אחד לפחות.

פעוטות מתחת לגיל שנה

עד גיל 6 חודשים לערך מחוסנים התינוקות נגד אדמת באמצעות נוגדנים שקיבלו מאימם (בהנחה שחוסנה או שחלתה בעבר) דרך השליה, במהלך ההריון.
במידה שתינוקות רכים מאד נחשפו לנגיף טרם קבלת החיסון, תינתן להם זריקה של נוגדנים ספציפיים (Immunoglobulin) נגד הנגיף. טפול בנוגדנים ספציפיים נגד המחלה לאחר החשיפה מכונה 'חיסון סביל'. חיסון זה מעניק הגנה מיידית לזמן קצר ומקטין את הסיכון לחלות במחלה.
במקרים מסוימים, ניתן לחסן ב- MMRV כבר החל מגיל 9 חודשים.