16 דצמבר 2018 ח' טבת תשע"ט
תאריך עידכון  17.09.2009  באדיבות 

אקנה (פצעי בגרות) - מידע רפואי

(Acne)
תאריך עידכון  17.09.2009  באדיבות 

טיפול באקנה

סוג הטיפול יקבע בהתאם לחומרת המצב, כלומר, האם מדובר במצב שטחי בלבד, או שמא הפצעים מודלקים ועלולים לדרוש טיפול סיסטמי (מערכתי).
פצעי בגרות בדרגה קלה הם פצעונים 'שחורים' ו'לבנים' בלבד, ללא פצעים מודלקים. באלו ניתן לטפל באמצעות תכשירים לשימוש חיצוני שמיועדים למריחה על העור, וקיימים כג'ל, קרם או תחליב. תכשירים מסוג זה מכילים בדרך כלל חומרים פעילים כגון:
  • רטינואידים (Retinoids) – אלו הן נגזרות של ויטמין A שמטרתן להסיר את תאי העור שחוסמים את זקיק השערה.
  • אדאפאלן (Adapalene) – חומר זה משפיע על צמיחת תאי העור.
  • בנזואיל-פראוקסיד (Benzoyl peroxide) – חומר מחטא בעל פעילות נגד חיידקים.
 
פצעי בגרות בדרגה בינונית-קלה הם פצעים מודלקים ('מורסות' או 'נודולות'). אקנה בדרגה זו תטופל על ידי תכשירים לשימוש חיצוני שמכילים:
  • בנזואיל-פראוקסיד (Benzoyl peroxide).
  • חומצה אזלאית (Azelaic acid), שפוגעת במנגנון צמיחת החיידקים על פני העור.
  • תכשירים אנטיביוטיים המכילים חומרים כמו קלינדמיצין (Clindamycin). הם בעלי פעילות אנטי חיידקית, שפוגעת בחיידקים על פני העור, ולכן תורמת לצמצום התהליך הדלקתי.
 
במידת הצורך, ניתן לטפל בפצעי בגרות בדרגה בינונית באמצעות מתן מינון נמוך של אנטיביוטיקה בבליעה, ובכלל זה טטראציקלין (Tetracycline) או אריתרומיצין (Erythromycin) . מטרת הטיפול האנטיביוטי להקטין את מספר החיידקים על פני העור, ולפיכך לצמצם את התהליך הדלקתי. טיפול זה עלול לארוך כשמונה שבועות טרם השגת שיפור משמעותי. בדרך כלל יימשך הטיפול כחצי שנה.
בפצעי בגרות אצל בנות ניתן לטפל בעזרת גלולות למניעת הריון שמסדירות את רמות ההורמונים האנדרוגנים, שגורמים לייצור מוגבר של החלב בעור.

פצעי בגרות בדרגה חמורה

במידה שפצעי הבגרות הם בדרגה חמורה, ימליץ רופא העור על נטילת תרופה שמכילה איזוטרטינואין (Isotretinoin). זוהי נגזרת של ויטמין A שנלקחת דרך הפה. התרופה מביאה להסרת תאי העור שחוסמים את זקיק השערה ומקטינה את מידת הפרשת החלב. טיפול באיזוטרטינואין מצריך מעקב קפדני אחר תפקודי הכבד והימנעות מחשיפה לשמש.
אין להיכנס להריון במהלך הטיפול, מאחר שמדובר בחומר טרטוגני, שגורם למומים מולדים בעוברים. תופעת לוואי שכיחה של טיפול זה היא קילוף משמעותי בעור הפנים.
כיום קיימים טיפולים מתקדמים חדשים לאקנה, כגון טיפול פוטו-דינמי, באמצעות קרני אור נראה. מטרת הטיפול היא קטילת החיידקים שגורמים להתפתחות התהליך הדלקתי וזיהום הפצעים.
הטיפול בקרני לייזר אינו מומלץ, מאחר שהוא עלול לגרום לכוויות וכתמי פיגמנטציה בעור. הטיפול הפוטו-דינמי מבוצע על ידי רופאי עור שהוכשרו לכך במיוחד.
במידה שפצעי הבגרות גרמו לצלקות קשות בפנים, ניתן לשקול טיפולים כגון שיוף העור (Dermabrasion) או טיפול בלייזר. טיפולים אלו מבוצעים על ידי פלסטיקאים מומחים, ומטרתם להסיר את שכבת העור החיצונית ולחשוף השכבה חלקה של עור. טיפולים אלו מבוצעים בהרדמה מלאה.