27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
מעודכן לתאריך  20.01.2011  באדיבות ה 

עצירות אצל ילדים - מידע רפואי

(Constipation in children)
מעודכן לתאריך  20.01.2011  באדיבות ה 

מבוא לעצירות אצל ילדים

עצירות היא תופעה נפוצה אצל ילדים, שמתאפיינת על ידי יציאות לא סדירות וצואה קשה ויבשה. מדובר בסימפטום אשר יכול לנבוע מסיבות רבות. אצל יותר מ-95% מהילדים העצירות אינה נובעת ממחלה אלא מהרגלים לקויים שהילד מסגל לעצמו. עצירות אורגנית (עצירות הנובעת מבעיה גופנית) נדירה בקרב ילדים.
הסיבות הנפוצות לעצירות אצל ילדים הן תזונה דלה בסיבים תזונתיים ושתייה בלתי מספקת. במרבית המקרים הוספת פירות וירקות לתזונת הילד מקלה עד מאד על התופעה ומהווה פתרון פשוט.

מהי תדירות תקינה של יציאה אצל תינוקות וילדים?

תדירות תקינה של יציאות אצל תינוקות היא 4 פעמים ליום בשבוע הראשון לחיים, ויורדת באופן הדרגתי לשתי יציאות ליום בגיל שנתיים. מגיל ארבע התדירות המקובלת היא יציאה אחת ליום. יש הבדל בתדירות היציאות בין תינוקות יונקים לבין תינוקות המוזנים בפורמולה.
יחד עם האמור התדירות יכולה להשתנות מילד לילד ומתקופה לתקופה אצל אותו הילד. ישנם ילדים הנותנים צואה אחת למספר ימים ויש כאלו שעושים זאת מספר פעמים ביום, ועדיין אין הדבר צריך להדאיג. יש לטפל בעצירות כאשר הצואה הופכת גושית, קשה למעבר, או כאשר תדירות הפרשתה נמוכה משלוש פעמים בשבוע.

גמילה מחיתולים והתפתחות עצירות

תקופת הגמילה מחיתולים היא רגישה ביותר ובעלת השפעות גופניות ונפשיות על הילד.
לחץ מוגבר מצד ההורים להיגמל, ללא התחשבות במוכנות הגופנית של הילד, עלול להשפיע לרעה על תחושות הילד ולהתבטא בין השאר בהמנעות ממתן צואה.
הורים רבים אינם מודעים לכך שילדיהם נמנעים לחלוטין משימוש בתאי השירותים בגן ובבית הספר. הסיבות לכך יכולות להיות מגוונות, החל מלחץ בלימודים, הגיינה לא מספקת בשירותים או אף ביישנות הנובעת מהצורך לבקש רשות מהמורה לצאת לשירותים. כתוצאה מכך עלולה להתפתח עצירות כרונית (מתמשכת).