17 מאי 2022 ט"ז אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  20.01.2011  באדיבות ה 

עצירות אצל ילדים - מידע רפואי

(Constipation in children)
מעודכן לתאריך  20.01.2011  באדיבות ה 

הטיפול בעצירות

מטרת הטיפול בעצירות היא לרכך את היציאות ולהביא ליציאה סדירה ללא כאבים. עבור תינוקות, עיסוי הבטן בכוון השעון והזזת הרגליים בתנועת אופניים יכולים לעזור עד מאד.
על מנת להקל על היציאות, בין ההנקות ניתן להשקות במים תינוקות יונקים הסובלים מעצירות. מומלץ להעשיר את התזונה של תינוקות האוכלים מזון מוצק בפירות מרוסקים. עגבנייה מרוסקת יכולה לסייע.
כאשר מדובר בילדים ההמלצה הראשונה לטיפול בעצירות היא שינוי הרגלי התזונה אגב מעבר לתזונה מועשרת בסיבים, לרבות הקפדה על חיטה מלאה. משימה זו אינה תמיד פשוטה ולעיתים אף אינה אפשרית. מן הראוי להתייעץ תחילה בנושא עם רופא.
הטיפול בעצירות צריך להיות פרטני, בהתאם לגיל הילד ולחומרת העצירות. בניגוד למבוגרים אשר ממהרים לעיתים לרכוש משלשלים, עבור ילדים הטיפול שונה ומבוסס על מרככי צואה, במטרה שלא לגרום להתמכרות למשלשלים.
מרככי הצואה המקובלים הם חומרים 'אוסמוטיים' שאינם נספגים ולכן סופחים אליהם מים. תכשירים כגון פג לקס קידס, שמן פרפין ואבילק ניתנים לרכישה ללא מרשם רופא .
טיפול בעזרת חוקן יתאים למצב של חסימת צואה. ניתוח עקב עצירות הינו מצב נדיר עד מאד ומקובל במקרים של מחלת הירשפרונג (מחלה מולדת בה חלק מהמעי הגס מוגדל עקב חסימה) ובאבנורמליות (אי תקינות) של המעי הגס.

שינוי אורח חיים

שינויי תזונה ואורח חיים יכולים להביא לפתרון הבעיה:
  • תזונה מועשרת בסיבים תזונתיים עוזרת ליצירת צואה נפחית ורכה יותר. מדובר בפירות, ירקות, שעועית ומוצרים מחיטה מלאה. מומלץ להמעיט בצריכת מזון מעובד בו תכולת הסיבים נמוכה.
  • צריכה מספקת של נוזלים ומים בפרט מביאה לריכוך צואה. מומלץ להמעיט בצריכה של חלב פרה בעת עצירות כיוון שצריכת החלב עלולה להחמיר עצירות.
  • בסיום הארוחה (מיד או מעט אחרי) עודדו את ילדכם לשבת בשירותים 5-10 דקות. הקפידו על שיגרה זו בכל יום, גם בזמן החופשות.
  • יש להימנע מוויכוחים ומיצירת מתח סביב נושא היציאות, ולעודד כתיבת יומן יציאות או אף לתגמל את הילד עם 'כוכבים'.