25 יוני 2022 כ"ו סיון תשפ"ב
תאריך:  04.02.2011 

המדריך לשינה ערבה

תאריך:  04.02.2011 

האם מכון שינה יכול לסייע לי?

קשת הבעיות המטופלות מתחילה בנחירות ומסתיימת בהליכה מתוך השינה. חשוב להגיע לאבחון מקצועי סמוך להתעוררות הבעיה. מכון השינה כולל מגוון בעלי מקצוע במקצועות הרפואה ומצויד במכשור אבחון מתאים. מה בין בדיקת פוליסומנוגרפיה ובין בדיקת שנת חביוני יום ומה מבצעים בבית ומה במעבדת השינה.
רפואת השינה היא תחום רפואי צעיר יחסית. ההתקדמות שחלה בשנים האחרונות ביכולת האבחון והטיפול בהפרעות השינה אפשרה יצירת מסגרת טיפולית יעילה המכונה מכון שינה. על פי הערכות שונות כ- 30% מהאוכלוסייה יסבלו מהפרעת שינה כלשהי במהלך חייהם, אולם רק חלק קטן מהם יפנו לעזרה מקצועית.
חשוב להגיע לאבחון מקצועי סמוך להתעוררות הבעיה, לא למשוך ולא לדחות, כי לבעיות השינה, כולל נחירות, יש השלכות חמורות הן על איכות החיים והן על הבריאות.
הדרך לבדיקה ולטיפול במכון שינה אינה מסובכת. כאשר חושדים בקיומה של בעיית שינה, כל שצריך הוא הפניה מרופא/ת המשפחה/הילדים (חברי מכבי). אין צורך בהפניה מיוחדת מנוירולוג או מרופא אף אוזן גרון, כפי שהיה נהוג בעבר.

צוות המטפלים במכון השינה כולל בדרך כלל מגוון בעלי מקצוע במקצועות הרפואה, שבנוסף למומחיותם הראשונית התמחו בבעיות שינה. מדובר ברופאים ורופאות מומחים ברפואת משפחה, רפואת ילדים, רפואה פנימית, נוירולוגיה, פסיכיאטריה, רפואת ריאות, רפואת אף אוזן וגרון וכן צוות מתחום בריאות הנפש.
מכון השינה מצויד כמובן במכשור אבחון מתאים, שלחלקו אנו מייחסים את הכינוי 'מעבדת שינה'.

חשוב לציין שלא כל בעיית שינה דורשת שימוש במכשיר לצורך ברור וטיפול. אך במידת הצורך, הודות להתקדמות הטכנולוגיה בשנים האחרונות, רב הבדיקות שבוצעו בעבר בתוך מכון השינה יכולות להתבצע כיום באופן בייתי, כאשר הנבדקים מגיעים למכון השינה לקבל מכשיר, אך ישנים עימו בנוחות המוכרת של מיטתם האישית, בבית. את מכשיר הבדיקה מתבקשים הנבדקים להחזיר למכון השינה בבוקר לשם פענוח התוצאות.  מכוני השינה של 'אסותא' (מקבוצת מכבי) נותנים שירות של ביקורי בית במקרים חריגים וקשים.

באלו סוגי בעיות מטפל מכון שינה?

במסגרת מכון שינה מאבחנים ומטפלים במגוון הפרעות שינה, בכולן טווח הגילאים, לרבות ייעוץ והכוונה של הורים שלילדיהם הפרעות שינה.
קשת הבעיות המטופלות כוללת נחירות, הפרעות נשימה בשינה, נדודי שינה, קשיי הירדמות ושינה שטחית ובלתי מרעננת, ישנוניות ועייפות יתר יומית (היפרסומניה), תנועתיות יתר בשינה, תנועות גפיים מחזוריות בשינה, הפרעות בתזמון שינה ובשעון ביולוגי (השעון הביולוגי הפנימי אינו מתואם עם סדר היממה).
במסגרת מכון השינה מטפלים גם בפאראסומניות. הפרעות אלה מתרחשות בעת השינה, אך הן אינן משנות את משכה. פאראסומניות כוללות תופעות כמו הליכה מתוך השינה, דיבור בשינה, הפרעות במהלך שנת החלום (REM Behavioral Disorder) המתבטאות בתנועות רבות שלעיתים הן אלימות והשתנה בשינה.

בדיקות האבחון

בדיקת שינה מלאה (פוליסומנוגרפיה)

יש מקרים בהם נדרשת בדיקת שינה מלאה במעבדת שינה, הן לגבי ילדים והן לגבי בוגרים. במקרה זה מחברים את הנבדק לאלקטרודות שקולטות ורושמות את גלי המוח, מעקב דופק, רמת החמצן, נחירות, תנועות נשימה ותנוחות שינה. לעיתים תחוברנה לרגליים אלקטרודות כדי לבחון אם היו תנועות רגליים חריגות במשך שנת הלילה.

ישנוניות יתר: בדיקת שנת חביוני יום (MSLT Multiple Sleep Latency Test)

הבדיקה מתבצעת רק כאשר מתעורר חשד לישנוניות יתר. תחילתה של הבדיקה בבדיקת לילה רגילה (פוליסומנוגרפיה), כדי לשלול קיומן של הפרעות שינה ליליות שעלולות להוביל לעייפות משמעותית במשך היום, ולאחר מכן ממשיכים עם בדיקת היום, כדי לראות אם הנבדק נרדם בקלות במהלך היום.
במהלך היום, מהשעה 8 בבוקר ועד 16:00 אחר הצהריים, נכנס הנבדק מידי שעתיים לחדר הבדיקה ומתחבר לאלקטרודות (חיישני בדיקה). החדר מוחשך, הנבדק נשכב במיטה וניתנת לו האפשרות להירדם למשך 20 דקות. אם הנבדק לא נרדם הוא יכול לצאת מהמיטה עד לבדיקה הבאה, שעתיים לאחר מכן.
אם הנבדק נרדם תינתן לו האפשרות לישון במשך חמש עשרה דקות לפחות.  בשבוע שלפני הבדיקה יש להקפיד על שינה סדירה ומספקת כל לילה (8 שעות שינה ללילה באדם בוגר) ולמלא יומן שינה לתעוד שעות השינה.
 

בדיקת שינה ביתית

אנשים רבים ישנים טוב יותר בסביבתם הטבעית מאשר במכון השינה. במקרים רבים ניתן להגיע לאבחון יעיל מהיר ומדוייק בעזרת בדיקת שינה בייתית.
הנבדק מגיע למכון השינה לקבל את ערכת הבדיקה. מקבל הסבר מצוות מכון השינה לגבי אופן השימוש במכשיר, וצריך לחברו סמוך לשעת הכניסה למיטה לשינה. למחרת בבוקר יש להחזיר את המכשיר למעבדת השינה שם מפוענחים נתוני הבדיקה.

בדיקת אקטיגרף

מכשיר האקטיגרף משמש לאבחון הפרעות בתזמון השינה. הבדיקה מתבצעת בבית על ידי הנבדק. הוא מקבל למשך שבוע מכשיר דמוי שעון העוקב אחר השעון הביולוגי, זמני השינה וזמני הערות.

בדיקת ערנות (MWT)

להבדיל מבדיקת בעיות הירדמות ושינה, קיימות בדיקות שנועדו לבחון אם הנבדק מתעורר בקלות והאם הוא מצליח לשמור על ערנות. בדיקה זו נערכת לעיתים רחוקות כשיש חשד לבעיות הקשורות לשינה עודפת (הבדיקה אינה מבוצעת במכוני השינה באסותא).

לפני שמגיעים למכון השינה

כאשר אתם חושדים שיש לכם בעיית שינה או הפרעת שינה, בצעו מעקב ורישום של דפוסי השינה שלכם. הדבר יסייע לרופא לאבחן את מקור הבעיה.
יומן השינה צריך להכיל את הנתונים הבאים:
  • השעה בה הלכתם לישון והשעה בה התעוררתם.
  • איכות השינה – כמה פעמים התעוררתם במהלך הלילה ומה עשיתם בעת הערות (לדוגמה, נשארתם במיטה עם עיניים עצומות, קמתם, שתיתם כוס חלב, קראתם ספר, ביצעתם תרגילי הרפיה או מדיטציה).
  • מזונות ומשקאות שצרכתם לפני השינה ובאיזו שעה. חשוב לכלול מידע על צריכת משקאות המכילים קפאין או משקאות אלכוהוליים, אם הייתה כזו.
  • תחושות ומצב הרוח לפני שהלכתם לישון (אושר, עצבות, סטרס, חרדה).
  • תרופות או סמים שאתם נוטלים, המינון שלהם ומתי נלקחו.
 

מכוני השינה של אסותא (מקבוצת מכבי)

לקביעת תור ולמידע נוסף ניתן לפנות בטלפון: 03-7644444, פקס: 03-7643210 או בדוא"ל: sleep2@assuta.com.
מכוני השינה של 'אסותא' נמצאים בפריסה ארצית, מראש פינה ועד אילת, ומשרתים ציבור מבוטחים של כול קופות החולים.
שיחות יעוץ עם רופאי השינה מבוצעות ברובן בשיחות וידאו כדי להבטיח שרות נגיש ללא קשר למקום המגורים.
כל מכשירי הבדיקה והטיפול עוברים כמובן חיטוי קפדני לפי הסטנדרטים המקובלים למניעת העברת זיהומים.