28 ינואר 2022 כ"ו שבט תשפ"ב
תאריך:  04.02.2011 

המדריך לשינה ערבה

תאריך:  04.02.2011 

האם מכון שינה יכול לסייע לי?

קשת הבעיות המטופלות מתחילה בנחירות ומסתיימת בהליכה מתוך השינה. חשוב להגיע לאבחון מקצועי סמוך להתעוררות הבעיה. מכון השינה כולל מגוון בעלי מקצוע במקצועות הרפואה ומצויד במכשור אבחון מתאים. מה בין בדיקת פוליסומנוגרפיה ובין בדיקת שנת חביוני יום ומה מבצעים בבית ומה במעבדת השינה.
רפואת השינה היא תחום רפואי צעיר יחסית. ההתקדמות שחלה בשנים האחרונות ביכולת האבחון והטיפול בהפרעות השינה אפשרה יצירת מסגרת טיפולית יעילה המכונה מכון שינה. על פי הערכות שונות כ- 30% מהאוכלוסייה יסבלו מהפרעת שינה כלשהי במהלך חייהם, אולם רק חלק קטן מהם יפנו לעזרה מקצועית.
לדברי ד"ר גילי גבעתי, רופאת שינה באסותא, חשוב להגיע לאבחון מקצועי סמוך להתעוררות הבעיה, לא למשוך ולא לדחות, כי לבעיות השינה, כולל נחירות, יש השלכות חמורות הן על איכות החיים והן על הבריאות.
הדרך לבדיקה ולטיפול במכון שינה אינה מסובכת. כאשר חושדים בקיומה של בעיית שינה, כול שצריך הוא הפניה מרופא המשפחה (חברי מכבי). אין צורך בהפניה מיוחדת מנוירולוג או מרופא אף אוזן גרון, כפי שהיה נהוג בעבר. לרופאי המשפחה ב'מכבי' יש שאלון בנושא שינה, שהשאלות בו עוזרות לגלות אם הסימפטומים שהמטופל חווה קשורים לבעיות שינה. כאשר מתעורר צורך יפנה הרופא את המטופל למכון שינה.
צוות המטפלים במכון השינה כולל בדרך כלל מגוון בעלי מקצוע במקצועות הרפואה, שבנוסף למומחיותם הראשונית התמחו בבעיות שינה. מדובר בנוירולוגים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים, רופאי ילדים, רופאי שיניים (הפרעות תפקודיות במערכת הלעיסה עלולות לגרום לבעיות שינה), רופאי ריאות ודרכי נשימה וכירורגים.
מכון השינה מצויד כמובן במכשור אבחון מתאים, שלחלקו אנו מייחסים את הכינוי 'מעבדת שינה'. נציין כי לאחר פגישת אבחון ראשונה בכ-50% מהמקרים המשך האבחון יתבצע במסגרת ביתו של המטופל, אם כי בדרך כלל ילדים ישלימו את כול תהליך האבחון במכון השינה.
הליך האבחון כולל (על פי הצורך) שימוש במכשיר המודד הפסקות נשימה בשינה בלילה. במקרים רבים יינתן מכשיר כזה למטופל לשם הפעלתו בבית והוא יתבקש לחזור למחרת עם המכשיר למכון השינה לשם פענוח התוצאות. מכוני השינה של 'אסותא' (מקבוצת מכבי) נותנים שירות של ביקורי בית במקרים חריגים וקשים.

באלו סוגי בעיות מטפל מכון שינה?

במסגרת מכון שינה מאבחנים ומטפלים במגוון הפרעות שינה, בכולן טווח הגילאים, לרבות ייעוץ והכוונה של הורים שלילדיהם הפרעות שינה.
קשת הבעיות המטופלות כוללת נחירות, הפרעות נשימה בשינה, נדודי שינה, קשיי הירדמות ושינה שטחית ובלתי מרעננת, ישנוניות ועייפות יתר יומית (היפרסומניה), תנועתיות יתר בשינה, תנועות גפיים מחזוריות בשינה, הפרעות בתזמון שינה ובשעון ביולוגי (השעון הביולוגי הפנימי אינו מתואם עם סדר היממה).
במסגרת מכון השינה מטפלים גם בפאראסומניות. הפרעות אלה מתרחשות בעת השינה, אך הן אינן משנות את משכה. פאראסומניות כוללות תופעות כמו הליכה מתוך השינה, דיבור בשינה, הפרעות במהלך שנת החלום (REM Behavioral Disorder) המתבטאות בתנועות רבות שלעיתים הן אלימות והשתנה בשינה.

בדיקות האבחון

בדיקת שינה מלאה (פוליסומנוגרפיה)

במקרים רבים יומלץ על בדיקת שינה מלאה במעבדת שינה, הן לגבי ילדים והן לגבי בוגרים. כאשר מדובר בילדים מחברים את הנבדק לאלקטרודות שקולטות ורושמות את גלי המוח. אצל בוגרים מתווספים לבדיקה מעקב דופק, רמת החמצן, נחירות ותנועות נשימה, על מנת לקבל מדד של ערות-שינה ולדעת כמה האדם ישן באמת. כמו כן, נספרות הפסקות הנשימה בעת השינה.
לעיתים תחוברנה לרגליים אלקטרודות כדי לבחון אם היו התכווצויות או תזוזות רגליים חריגות במשך שנת הלילה, דבר שיכול לרמז על תסמונת של רגליים חסרות מנוחה.

ישנוניות יתר: בדיקת שנת חביוני יום (MSLT Multiple Sleep Latency Test)

הבדיקה מתבצעת רק כאשר מתעורר חשד לישנוניות יתר. תחילתה של הבדיקה בבדיקת לילה רגילה (פוליסומנוגרפיה), כדי לשלול קיומן של הפרעות שינה ליליות שעלולות להוביל לעייפות משמעותית במשך היום, ולאחר מכן ממשיכים עם בדיקת היום, כדי לראות אם הנבדק נרדם בקלות במהלך היום.
במהלך היום, מהשעה 8 בבוקר ועד 16:00 אחר הצהריים, נכנס הנבדק מידי שעתיים לחדר הבדיקה ומתחבר לאלקטרודות (חיישני בדיקה). החדר מוחשך, הנבדק נשכב במיטה וניתנת לו האפשרות להירדם למשך 20 דקות. אם הנבדק לא נרדם הוא יכול לצאת מהמיטה עד לבדיקה הבאה, שעתיים לאחר מכן. אם הנבדק נרדם תינתן לו האפשרות לישון עשר דקות נוספות.
במקרים של נבדקים בעלי חסך שינה מתמשך (כרוני) יש לוודא טרם ביצוע הבדיקה שהנבדק אכן ישן מספיק שעות. לשם כך מחברים את הנבדק מידי לילה, במשך שבוע לפני יום הבדיקה, למכשיר אקטיגרף הנותן מידע כללי על שעות השינה, כדי לוודא שהנבדק אכן ישן מספיק שעות.
בדיקת ישנוניות יתר (MSLT) תחשב תקינה כאשר אדם נרדם פעם אחת בלבד במהלך היום, תוך פחות מ-10 דקות. אם הנבדק נרדם פעמיים או יותר (תוך פחות מ-10 דקות), ישנוניות היתר תיחשב מחלתית. כאשר ההרדמות מתרחשת תוך פחות מ-5 דקות, הפרעת הישנוניות תוגדר כחמורה.

בדיקת שינה ביתית

למרות שבדיקת השינה בבית אינה מדויקת כזו המתבצעת במעבדה, יש לה עדיפות כי אנשים רבים ישנים טוב יותר בסביבתם הטבעית מאשר במכון השינה. במקרים רבים ניתן להסתפק בבדיקה זו ולהסיק ממנה על ההפרעות.
הנבדק מקבל לביתו מכשיר נישא והוא מחבר עם כניסתו למיטה אלקטרודות (חיישנים הקשורים למכשיר) רק לאצבעות הידיים ולבית החזה. המכשיר אינו כולל אלקטרודות ראש כמו במעבדת שינה. למחרת בבוקר הנבדק סר עם המכשיר למעבדת השינה ושם מפענח הטכנאי את הנתונים שנאספו, לרבות מספר הפסקות הנשימה בשעה.

בדיקת אקטיגרף

מכשיר האקטיגרף משמש לאבחון הפרעות בתזמון השינה. הבדיקה מתבצעת בבית על ידי הנבדק. הוא מקבל למשך שבוע מכשיר דמוי שעון העוקב אחר השעון הביולוגי, זמני השינה וזמני הערות.

בדיקת ערנות

להבדיל מבדיקת בעיות הירדמות ושינה, קיימות בדיקות שנועדו לבחון אם הנבדק מתעורר בקלות והאם הוא מצליח לשמור על ערנות. בדיקה זו נערכת כשיש חשד לבעיות הקשורות לשינה עודפת.

לפני שמגיעים למכון השינה

כאשר אתם חושדים שיש לכם בעיית שינה או הפרעת שינה, בצעו מעקב ורישום של דפוסי השינה שלכם. הדבר יסייע לרופא לאבחן את מקור הבעיה.
יומן השינה צריך להכיל את הנתונים הבאים:
  • השעה בה הלכתם לישון והשעה בה התעוררתם.
  • איכות השינה – כמה פעמים התעוררתם במהלך הלילה ומה עשיתם בעת הערות (לדוגמה, נשארתם במיטה עם עיניים עצומות, קמתם, שתיתם כוס חלב, קראתם ספר, ביצעתם תרגילי הרפיה או מדיטציה).
  • מזונות ומשקאות שצרכתם לפני השינה ובאיזו שעה. חשוב לכלול מידע על צריכת משקאות המכילים קפאין או משקאות אלכוהוליים, אם הייתה כזו.
  • תחושות ומצב הרוח לפני שהלכתם לישון (אושר, עצבות, סטרס, חרדה).
  • תרופות או סמים שאתם נוטלים, המינון שלהם ומתי נלקחו.
 

מכוני השינה של אסותא (מקבוצת מכבי)

לקביעת תור ולמידע נוסף ניתן לפנות בטלפון: 03-7644444, פקס: 03-7643210 או בדוא"ל: sleep@assuta.com.
מכוני השינה של 'אסותא' נמצאים בפריסה ארצית, מחיפה עד באר-שבע, ומשרתים ציבור מבוטחים של כול קופות החולים.

מכוני השינה אסותא פועלים על מנת להמשיך לתת שירות רפואי למרות המצב.
השרות ניתן כעת בצורה מקוונת ומינימום מגע בין הלקוחות ואנשי צוות, לרב בבית הנבדק ללא צורך לצאת מהבית.
כל מכשירי הבדיקה והטיפול עוברים כמובן חיטוי קפדני בהתאם להנחיות.