27 יוני 2022 כ"ח סיון תשפ"ב
תאריך:  04.02.2011 

המדריך לשינה ערבה

תאריך:  04.02.2011 
תאריך:  17.02.2011 

כמה שעות שינה דרושות לפעוט שלי?

תאריך:  17.02.2011 
התעוררויות בלילה אינן פוגעות בהתפתחות התקינה של התינוק. הורמון הגדילה מופרש אצל פעוטות בעיקר בשלבי השינה העמוקה. אם התינוק מתעורר באמצע הלילה, אין להדליק אור חזק. לא למוסיקה בעת השינה.
ילודים ופעוטות מבלים שעות רבות בשינה, כי היא חיונית להתפתחותם הבריאה ולגדילתם. בשבועות הראשונים שעות השינה של היילודים מפוזרות על פני כל היממה ורק לאחר 2-3 חודשים הם מתחילים לישון שעות רבות יותר בלילה ופחות ביום.
כבר בגיל שישה חודשים מרבית התינוקות יכולים לישון לילה רצוף (חמש שעות לפחות) ובנוסף לכך יזדקקו לשתי תנומות קצרות במשך היום. בדרך כלל, בגיל הזה התינוקות מתעוררים פעם או פעמיים בלילה ושבים לישון.
תינוק ישן ומחבק בובה
תינוקות בני 3 עד 6 חודשים ישנים בדרך כלל 3 פעמים במהלך היום.
למרות שהתעוררויות של הפעוט בלילה גורמות להורים למחסור בשעות שינה ולעייפות ביום למחרת, הן אינן פוגעות בהתפתחות התקינה של התינוק שמשלים את שעות השינה במהלך היום. חוקרים קנדיים הופתעו לגלות שהתעוררויות בלילה לא השפיעו על תוצאות המשימות שניתנו לפעוטות במהלך היום. החוקרים הסיקו גם שפעוטות בגילאי 1 – 2 שנים, שרוב שנתם מתרכזת בשעות הלילה, מצליחים יותר במשימות הקשורות ביכולת לזכור דברים, הם בעלי גמישות מחשבתית ובעלי יכולת שליטה בדחפים.
מספר שעות השינה המומלץ עבור פעוטות בגילאים שונים נחקר רבות ולמרות שייתכנו הבדלים מסוימים מפעוט לפעוט, עדיין הקווים המנחים תקפים. הבדלים משמעותיים ממספר שעות השינה המומלץ יכולים לרמז על מחסור בשעות השינה הדורש תשומת לב. מעבר לספירת שעות השינה של הפעוט ניתן לחשוד בחוסר שינה כאשר הוא הופך לנרגן או לאדיש ואף יפגין לעיתים שינויים קיצוניים בהתנהגות ובמצב הרוח.
יחד עם זאת, גם אם שנת בתכם או בנכם אינם מתאימה בדיוק למספרים, לא חייבים לרוץ מיד לרופא. חשוב לדעת שקיימים הבדלים משמעותיים הן במשך השינה והן בדפוסי השינה של תינוקות וילדים, אשר מתבטאים גם במהלך היום וגם במהלך הלילה.

שעות השינה המומלצות לתינוקות ולפעוטות

גיל סך הכול שעות שינה שעות שינה ביום שעות שינה בלילה
1 חודש 16-17 שעות 7-8 שעות 8.5-9 שעות
3 חודשים 15 שעות 5 שעות 10 שעות
6 חודשים 14.5 שעות 3-4 שעות 10.5-11 שעות
9 חודשים 14 שעות 2.5-3 שעות 11-11.5 שעות
12 חודשים 13.5-14 שעות 2-3 שעות 11 שעות
18 חודשים 13.5 שעות 2 שעות 11.5 שעות
שנתיים 13 שעות 1.5 שעות 11.5 שעות


16 אינו מספר קדוש

בדרך כלל, ילודים שנולדו בעקבות הריון תקין ומלא ישנים כ-16 שעות ביממה. השינה בגיל זה אינה רציפה אלא מתפלגת באופן שווה על פני היממה, כך שהתינוקות נוטים להתעורר לעיתים קרובות הן ביום והן בלילה. במרבית המקרים תינוקות מתעוררים בלילה בשל תחושת הרעב.
המספר 16 אינו קדוש וייתכנו הבדלים בין שנת תינוק למשנהו. ישנם תינוקות שיסתפקו ב-9-10 שעות שינה ביממה ולעומתם ישנם כאלו שיזדקקו ל-18 שעות שינה. במקרה הראשון ההורים עצמם עלולים לסבול ממחסור משמעותי בשעות השינה בשל שעות העירות הרבות של הפעוט אשר מתפלגות על פני כול היממה. ככל שהתינוקות גדלים ומתפתחים דפוסי השינה שלהם נוטים 'להסתדר'.

סיבות להתעוררות התינוק בלילה: רעב או בקיעת השיניים?

עם הבשלת המוח בחודשים הראשונים של החיים, מתחילה השינה להתרכז בעיקר בשעות הלילה והיא מלווה בירידה הדרגתית של מקבצי השינה היומיים. תינוקות בני 3 עד 6 חודשים ישנים בדרך כלל 3 פעמים במהלך היום. בתקופה זו התינוקות יכולים לישון יותר בלילה כי הם זקוקים לפחות האכלות במהלכו. חלק מהתינוקות ישנים 8 שעות בלילה ואף יותר, דבר שמן הסתם אמור לספק יותר שעות שינה גם להורים.
במרבית המקרים מעל גיל 6 חודשים (ולעיתים נדירות יותר מעל גיל שנה) אין הפעוטות זקוקים לארוחות במהלך הלילה ומסוגלים לישון היטב במשך כל הלילה. התעוררות במהלך הלילה יכולה לנבוע עקב כאבים הנובעים מבקיעת שיניים אך לעיתים גם בגלל רעב האופייני לתקופות של גדילה מואצת. בכול מקרה מומלץ לתהות מהי סיבת הבכי לפני שרצים להאכיל את הפעוט. לעניין זה מומלץ השימוש בתוכנת cry translator שניתן להוריד לאייפון.
תינוקות בוגרים יותר, בני 12 עד 18 חודשים, ישנים רק פעמיים במשך היום ובגילאי שנה וחצי עד 4 שנים ישנים פעם אחת בלבד, בצהריים. מגיל 3-4 שנים יזדקקו הפעוטות לכ-12 שעות שינה, אם כי חלק מהם יסתפקו ב-8 שעות ולעומתם אחרים ידרשו 13-14 שעות שינה ביממה.
"השינה בגיל הרך קשורה להתפתחות המהירה של מבנים מסוימים במוח", מסבירה פרופ' אנני ברנייר, פסיכולוגית מאוניברסיטת מונטריאול בקנדה. "אנחנו סבורים ששינה טובה בלילה בגיל שנה-שנתיים עוזרת להתפתחות המוח שתשפיע על המיומנויות של פתרון בעיות, תכנון והתארגנות בשנים הבאות."
בדרך כלל השינה אצל התינוקות מאד שקטה. לכן, אם תינוקכם משמיע קולות, מזיע, זז במיטה או שהנשימות שלו מאומצות, כדאי לפנות לרופא ילדים שמתמחה בתחום השינה של תינוקות.
בגיל 4-5 מרבית הילדים כבר אינם נמים בצהרים, אם משום שהם כבר אינם חשים צורך בכך ואם בשל כך שאפשרות כזו אינה קיימת במסגרות החינוך לגיל הרך. בכול מקרה חשוב מאד להקפיד על שעות שינה מספיקות בלילה.

השפעת המלטונין והורמון הגדילה על תינוקות

הפרשת המלטונין (הורמון השינה) בחודשי החיים הראשונים היא נמוכה מאד אצל התינוקות ואינה מתוזמנת לפי שעות האור ביום והחושך בלילה. לקראת גיל שישה חודשים עולה רמת המלטונין בגופו של התינוק בהדרגתיות ובסמוך למועד זה מתפתח דפוס יומי של הפרשת מלטונין, שמגיעה לשיאה בשעות הלילה.
ככל שהתינוק מייצר כמות מלטונין גבוהה יותר בשעות הערב כך הוא ילך לישון מוקדם יותר.
שיבושים בדפוסי הפרשת המלטונין יובילו להפרעות בדפוסי השינה, אך מדובר במצב נדיר.
הורמון הגדילה מופרש אצל פעוטות בעיקר בשלבי השינה העמוקה (שלב 3 ו-4), בחלק הראשון של הלילה, והפרעות שינה מתמשכות עלולות להוביל להפרעה בגדילה. הדבר בולט בקרב תינוקות או ילדים הסובלים מהפרעות בנשימה אשר גורמות להפרעות שינה קשות במיוחד, ובעקבות טיפול מתאים נצפה אצלם שיפור בגדילה. לעומת זאת, שיפור במשך ובאיכות השינה עשוי לתרום להאצה בגדילה.

פעוטות חולמים

למעשה כבר בשלבי ההריון המתקדמים ניתן לראות סממנים האופייניים לשנת החלום אצל העובר. אמנם תינוקות אינם יכולים לספר על מה הם חולמים, אך על פי הסימנים הגופניים ברור שהם חולמים. אלו כוללים ריצוד מהיר של העיניים מצד לצד (תנועות עיניים מהירות האופייניות לשלב ה- REM הוא 'שנת החלום'), שינויים בקצב הנשימות, תנועות של הגפיים ואף תזוזות מהירות של הידיים, עוויתות בפנים וחיוכים.
תינוקות שזה עתה נולדו מבלים זמן רב ביותר בשלב השינה הפעילה, שדומה לשנת ה- REM (שנת החלומות) אצל המבוגרים. אצל התינוקות שנת ה- REM עשויה לתפוס כ-50% מזמן השינה, כ-8 שעות ביממה. שיעור שעות החלימה מתוך סך שעות השינה יורד ככל שהילדים גדלים.

טיפים לשנת תינוקות בטוחה ונעימה

מסיבות בטיחותיות צריכה מיטת התינוק להכיל מזרון שמותאם במדויק לגודלה. לא רצוי שהמזרון יהיה רך מדי ודווקא מזרון קשיח יחסית יאפשר תמיכה טובה יותר לגוף התינוק.
לא מומלץ להניח כריות, צעצועים רכים או שמיכות שאינן בטיחותיות במיטת הפעוט מאחר שהם יוצרים עומס סביבתי ועלולים לפגום באוורור. רצוי להדק את השמיכה לצדי המיטה, כדי שהיא לא תתגלגל ולא תפריע לזרימת האוויר באזור הראש של התינוק. חשוב להקפיד שהחדר לא יהיה חם מדי או קר מדי ושכלי המיטה והפיג'אמה יתאימו לתנאי הסביבה, אחרת עלולה להיווצר הפרעה לשינה.
אפשר להשאיר מנורת לילה עמומה, כי פעוטות יכולים לישון היטב גם עם תאורת לילה קלה. יחד עם זאת ישנם מומחים המצדדים בהשריית חשיכה, כי במצב זה יקל על התינוק לחזור לישון בעצמו כשהוא מתעורר באמצע הלילה.
יש הסכמה גורפת על כך שאם התינוק מתעורר באמצע הלילה, אין להדליק אור חזק כי הוא יעורר את התינוק מעל לרצוי ויקשה עליו ללמוד להירדם שוב בכוחות עצמו. בכל מקרה לא מומלץ ללוות את שנת התינוק במוזיקה.

איזו תנוחת ישנה עדיפה?

ההמלצות הנוגעות לתנוחת השינה המועדפת מתייחסות רק להפחתת הסיכון למוות בעריסה. מחקרים מדעיים מוכיחים שהשכיחות של מוות בעריסה פוחתת בצורה משמעותית בקרב תינוקות הישנים על הגב, ולפיכך זו ההמלצה המקובלת על רופאי הילדים.
עם זאת, כשהתינוק גדל ומתחיל להתהפך באופן עצמוני, לא מומלץ לשנות את התנוחה שהוא בוחר לישון בה.