18 מאי 2022 י"ז אייר תשפ"ב
תאריך:  04.02.2011 

המדריך לשינה ערבה

תאריך:  04.02.2011 
תאריך:  17.02.2011 

הפחתת הסיכון למוות בעריסה

תאריך:  17.02.2011 
מוות בעריסה או תסמונת המוות הפתאומי אצל תינוקות (SIDS) הוא מוות בלתי צפוי ובלתי מוסבר של תינוק בריא לכאורה. אירועים כאלו הם נדירים ועלולים להתרחש עד גיל שנתיים. הגורם המדויק למוות בעריסה אמנם אינו ידוע, אך ניתן לנקוט מספר צעדי מניעה ואמצעי זהירות שמאפשרים להפחית את הסיכון למוות בעריסה

צעדים שיפחיתו את הסיכון למוות בעריסה

רשויות הבריאות ואנשי המקצוע ממליצים על הצעדים הבאים:
  • רצוי להשכיב את התינוק על הגב (בעריסה או במיטת תינוק).
  • יש להימנע מעישון במהלך ההריון ואין לאפשר לאנשים לעשן בחדר בו נמצא התינוק.
  • לא רצוי שהתינוק יישן באותה המיטה עם ההורים ובפרט אם הם נוהגים לשתות אלכוהול, לעשן או להשתמש בסמים.
  • יש להימנע משינה עם התינוק על הספה או על הכורסה.
  • חשוב לשמור שלתינוק לא יהיה חם מדי. יש לכסות את התינוק בשמיכה רק עד לגובה הכתפיים ולהקפיד שראשו יהיה גלוי לחלוטין.
  • יש להשכיב את התינוק כך שרגליו תהיינה קרובות יותר לקצה המיטה או העגלה, ולא ראשו.
 

הנקה מפחיתה את הסיכון למוות בעריסה

חלב אם מכיל את כל המרכיבים התזונתיים שתינוקות זקוקים להם בששת החודשים הראשונים לחייהם ולכן מסייע להגן עליהם מפני זיהומים. אם מתעוררים קשיים או שאלות לגבי הנקה כדאי לפנות לרופא ילדים או ליועצת הנקה.

תנוחות שינה מומלצות לתינוקות

המומחים ממליצים להשכיב את התינוק על הגב ולמקם אותו כך שרגליו תהינה קרובות יותר לקצה המיטה או העריסה. תנוחה כזו מפחיתה את הסיכון לחנק בזמן השינה ולמוות בעריסה.
אמנם בגיל חמישה-שישה חודשים התינוקות מסוגלים כבר להתהפך בעצמם ועלולים לישון על הבטן, אך גם הסיכון למוות בעריסה פוחת משמעותית בגיל זה. אם גיליתם שתינוקכם ישן על הצד או התהפך על הבטן, החזירו אותו בעדינות לתנוחה המקורית – על הגב. יחד עם זאת אל תרגישו שאתם חייבים לעמוד על המשמר כל הזמן שהתינוק ישן.
תינוק ישן
המומחים ממליצים להשכיב את התינוק על הגב ולמקם אותו כך שרגליו תהינה קרובות יותר לקצה העריסה.

בחירת מיטה לתינוק וכיסוי בשמיכה

במשך ששת החודשים הראשונים רצוי שהתינוק יישן במיטה משלו או בעריסה בחדר ההורים. הקפידו שהמזרון יהיה קשיח, שטוח ואטום למים, שיתאים בדיוק לגודל המיטה או העריסה ושיהיה מכוסה בסדין אחד. השתמשו בסדינים ובשמיכות קלות ולא בשמיכת פוך, שמיכת טלאים, כריות או כלי מיטה מרופדים. הקפידו על ניקיונם.
אין לכסות את ראשו של התינוק עם השמיכה כי זה מעלה את הסיכון למוות בעריסה. הניחו אותו כך שרגליו קרובות לקצה המיטה ולא ראשו. כדי למנוע מהתינוק להשתחל כולו מתחת לשמיכה, הדקו אותה למזרון כך שלא תחליק אל מעבר לראשו של התינוק.

עישון בהריון או בקרבת התינוק מעלה את הסיכון למוות בעריסה

עישון במהלך ההריון ואף שהייה באופן תדיר בסביבת מעשנים בתקופת ההריון מעלה את הסיכון למוות בעריסה של הילוד. גם חשיפה של התינוק לעשן מגבירה את הסיכון למוות בעריסה, כך שעדיף להימנע לחלוטין מעישון כשיש תינוק בבית. מעשנים צריכים להימנע לחלוטין משינה משותפת באותה המיטה עם תינוקם.

טמפרטורה מתאימה לחדר התינוק

חימום יתר של התינוק עלול להחמיר את הסיכון למוות בעריסה ולכן רצוי להיזהר שלא לכסות את התינוק בשמיכות רבות ולהימנע מחימום יתר של החדר. בדקו אם התינוק מזיע או שבטנו חמה מדי והורידו לפי הצורך חלק מהכיסויים או המלבושים. אין צורך לחשוש אם הידיים או הרגליים של התינוק אינן חמות.
תינוקות אינם זקוקים לחדר המחומם יתר על המידה. טמפרטורה של 22 מעלות בחדר מתאימה לתינוקות.
אסור שהתינוק ישן בתנאים הבאים:
  • עם בקבוק מים חמים.
  • עם שמיכה חשמלית.
  • בסמוך למפזר חום, לרדיאטור או לתנור חימום.
  • באור שמש ישיר.
 

מוצץ מפחית את הסיכון למוות בעריסה

במחקרים נמצא שאצל תינוקות הישנים עם מוצץ ההתסברות למוות בעריסה היא נמוכה יותר.
יחד עם זאת לא רצוי להרגיל למוצץ תינוקות יונקים כאשר הם בני פחות מחודש, כדי לא לפגוע בשגרת ההנקה. חשוב להדגיש שלא כל התינוקות אוהבים מוצצים ולא צריך לדאוג אם התינוק אינו מוכן להשתמש בו, או שהמוצץ נופל מפיו במהלך שנתו. בכל מקרה אין להכריח את תינוק להשתמש במוצץ.