18 ספטמבר 2018 ט' תשרי תשע"ט
תאריך:  04.02.2011 

המדריך לשינה ערבה

תאריך:  04.02.2011 
תאריך:  17.02.2011 

הפחתת הסיכון למוות בעריסה

תאריך:  17.02.2011 
מוות בעריסה או תסמונת המוות הפתאומי אצל תינוקות (sudden infant death syndrome SIDS) הוא מוות בלתי צפוי ובלתי מוסבר של תינוק בריא לכאורה. אירועים כאלו הנם נדירים ועלולים להתרחש עד גיל שנתיים. אמנם הגורם המדויק למוות בעריסה אינו ידוע, אך מספר צעדי מנע ואמצעי זהירות מאפשרים להפחית את הסיכון לכך.
רשויות הבריאות ואנשי המקצוע ממליצים על צעדים הבאים:
  • רצוי להשכיב את התינוק על הגב (בעריסה או במיטת תינוק).
  • יש להימנע מעישון במהלך ההריון ואין לאפשר לאנשים לעשן בחדר בו נמצא התינוק.
  • ככלל לא רצוי שהתינוק יישן באותה המיטה עם ההורים ובפרט אם הם נוהגים לשתות אלכוהול, לעשן או להשתמש בסמים.
  • יש להימנע משינה עם התינוק על הספה או על הכורסה.
  • חשוב לשמור שלתינוק לא יהיה חם מדי. יש לכסות את התינוק בשמיכה רק עד לגובה הכתפיים ולהקפיד שראשו יהיה גלוי לחלוטין.
  • יש להשכיב את התינוק כך שרגליו תהינה קרובות יותר לקצה המיטה או העגלה, ולא ראשו.
 

הנקה

הנקת התינוק מפחיתה את הסיכון למוות פתאומי. חלב אם מכיל את כל המרכיבים התזונתיים שתינוקות זקוקים להם בששת החודשים הראשונים לחייהם ומסייעים להגן עליהם מפני זיהומים. אם מתעוררים קשיים או שאלות לגבי הנקה כדאי לפנות לרופא ילדים או ליועצת הנקה.

תנוחת השינה המועדפת

המומחים ממליצים להשכיב את התינוק על הגב ולמקם אותו כך שרגליו תהינה קרובות יותר לקצה המיטה או העריסה. תנוחה כזו מפחיתה את הסיכון לחנק בזמן השינה ולמוות בעריסה.
אמנם בגיל חמישה-שישה חודשים התינוקות מסוגלים כבר להתהפך בעצמם ועלולים לישון על הבטן, אך גם הסיכון למוות בעריסה פוחת משמעותית בגיל זה. אם גיליתם שתינוקכם ישן על הצד או התהפך על הבטן, החזירו אותו בעדינות לתנוחה המקורית – על הגב. יחד עם זאת אל תרגישו שאתם חייבים לעמוד על המשמר כל הזמן שהתינוק ישן.
תינוק ישן
המומחים ממליצים להשכיב את התינוק על הגב ולמקם אותו כך שרגליו תהינה קרובות יותר לקצה העריסה.

מיטה ושמיכה

במשך ששת החודשים הראשונים רצוי שהתינוק יישן במיטה משלו או בעריסה בחדר ההורים. הקפידו שהמזרון יהיה קשיח, שטוח ואטום למים, שיתאים בדיוק לגודל המיטה או העריסה ושיהיה מכוסה בסדין אחד. השתמשו בסדינים ובשמיכות קלות ולא בשמיכת פוך, שמיכת טלאים, כריות או כלי מיטה מרופדים. הקפידו על ניקיונם.
אין לכסות את ראשו של התינוק עם השמיכה כי זה מעלה את הסיכון למוות בעריסה. הניחו אותו כך שרגליו קרובות לקצה המיטה ולא ראשו. כדי למנוע מהתינוק להשתחל כולו מתחת לשמיכה, הדקו אותה למזרון כך שלא תחליק אל מעבר לראשו של התינוק.

עישון

אישה הרה מעשנת או הימצאותה (באופן תדיר) בעת ההריון בסביבת מעשנים מעלה את הסיכון למוות בעריסה של הילוד. אף החשיפה של הפעוט לעשן טבק מגבירה את הסיכון למוות בעריסה, כך שעדיף להימנע כליל מעישון כשיש תינוק בבית. מעשנים צריכים להימנע לחלוטין משינה משותפת באותה המיטה עם תינוקם.

טמפרטורה

חימום יתר של התינוק עלול להחמיר את הסיכון למוות בעריסה. כלי מיטה רבים מדי או חימום יתר של החדר עלולים לגרום להיווצרותו של מצב כזה. בדקו אם התינוק מזיע או שבטנו חמה מדי והורידו לפי הצורך חלק מהכיסויים או המלבושים. אין צורך לחשוש אם הידיים או הרגליים של התינוק אינן חמות.
תינוקות אינם זקוקים לחדר המחומם יתר על המידה. טמפרטורה של 22 מעלות בחדר מתאימה לתינוקות.
אסור שהתינוק ישן בתנאים הבאים:
  • עם בקבוק מים חמים.
  • עם שמיכה חשמלית.
  • בסמוך למפזר חום, לרדיאטור או לתנור חימום.
  • באור שמש ישיר.
 

השימוש במוצץ

מחקרים עדכניים מצאו שאצל תינוקות הישנים עם מוצץ חלה ירידה בסיכון למוות בעריסה.
יחד עם זאת לא רצוי להרגיל למוצץ תינוקות יונקים כאשר הם בני פחות מחודש, כדי לא לפגוע בשגרת ההנקה. חשוב להדגיש שלא כל התינוקות אוהבים מוצצים ולא צריך לדאוג אם התינוק אינו מוכן להשתמש בו, או שהמוצץ נופל מפיו במהלך שנתו. בכל מקרה אין להכריח את תינוק להשתמש במוצץ.