14 אוגוסט 2022 י"ז אב תשפ"ב
תאריך:  04.02.2011 

המדריך לשינה ערבה

תאריך:  04.02.2011 
תאריך:  17.02.2011 

בעיות שינה של פעוטות

תאריך:  17.02.2011 
זהו את סיבת הקושי להירדם או למה הוא (או היא) מתעורר בלילה. ביעותי לילה עלולים להופיע עוד בטרם מלאה לפעוט שנה. מועקות עלולות לגרום לבעיות שינה. סיבה נפוצה לבעיות שינה היא בעיה בדרכי הנשימה. כשאין סיבה רפואית לבעיית השינה היצמדו לשגרת ההשכבה ולמדו את ילדכם לחזור לישון בעצמו.
רוב התינוקות יכולים לישון לילה רצוף (חמש שעות לפחות) כבר בגיל שישה חודשים ובנוסף לכך הם זקוקים לשתי תנומות קצרות במשך היום. בדרך כלל, בגיל הזה התינוקות מתעוררים פעם או פעמיים בלילה וחוזרים לישון בעצמם ללא כול בעיה.
כ-20% - 30% מהתינוקות והפעוטות חווים הפרעות שינה שהביטוי העיקרי שלהן הם קשיי הירדמות והתעוררויות ליליות מרובות. תינוקות המתעוררים יותר מפעמיים בלילה וכאלו שאינם נרדמים בעצמם לאחר ההתעוררות, סובלים כפי הנראה מבעיית שינה. הם עלולים להזדקק למעורבות של הורה כדי להירדם בערב, או לאחר שמתעוררים במהלך הלילה.
התוצאה המיידית של הפרעות השינה היא עייפות ביום המחרת שמתבטאת באדישות וישנוניות, או להיפך, בפעילות יתר, התפרצויות בכי וחוסר שקט כללי. תינוקות אשר ישנים פחות מדי או שיש להם בעיות שינה נוטים להיות תובעניים וגחמניים מעל המקובל. הם עלולים להיות רגישים יותר לגירויים וקשה לספק את רצונותיהם. הורים לתינוקות עם הפרעות שינה מדווחים על בעיות התנהגותיות לרבות קשיי קשב וריכוז, התפרצויות זעם, סרבנות וקושי להסתגל לשינוים.

זהו את סיבת הקושי להירדם

ברוב המקרים בעיות שינה נובעות מהרגלי הירדמות לא תקינים. הפתרון למקרה זה הוא התמדה בשגרת ההשכבה כפי שפורטה בכתבה 'שוכבים לישון'. עם זאת, יש לשלול סיבות אחרות שיכולות לגרום לקשיי הירדמות ולהתעוררויות מרובות בלילה, ביניהן כאב בטן הנגרם כתוצאה מגזים (קוליק, אצל תינוקות רכים) או מרגישות לחלב, דלקת אוזניים, כאבי שיניים ואף טיפול בתרופות נגד שיעול.
במקרים רבים הבכי של התינוק מעיד על צרכיו, לרבות בעת ההשכבה ובעת ההתעוררות במהלך הלילה. לא כול בכי מעיד על רעב והוא יכול לנבוע מכאב, שעמום, אי נוחות או עייפות ותסכול מאי היכולת להירדם. אם אתם מתקשים להבחין בין הגורמים השונים מומלץ להיעזר ביישום cry translator שניתן להוריד לאייפון.
פעמים רבות תינוק ימשיך לבכות רק בשל תגובת ההורים. הורה מתוח כתוצאה מבכי תינוק גורם לחרדה ולחוסר מנוחה אצל ילדו ולהתעצמות הבכי בשל כך. אף הנוהג להרדים את העולל בזרועותיכם עלול להוביל לבכי שעה שאתם מניחים אותו (בשעה טובה) במיטתו, כי אז הוא מתעורר בבהלה כתוצאה מהשינוי הלא מובן בסביבה.
כאשר אתם חשים שבעיית השינה של הפעוט גורמת לכם לעצבנות יתר (מה לעשות, אף אתם לא ישנים די) אתרו קרוב משפחה אותו מכיר הפעוט, שיוכל להחליפכם מידי פעם, כדי לאפשר לכם לאגור כוחות ולצבור כמה שעות שינה רצופות.
קיצורו של עניין, זיהוי והתייחסות לסיבה האמיתית של הבכי יועילו לשני הצדדים. במרבית המקרים של בכי בעת הירדמות או ניסיון לשוב לשינה מדובר בעייפות ותסכול מאי יכולת להירדם. במקרה זה אין לעודד 'פעילות' אלא יש להיצמד לנוהל שפורט בכתבה 'שוכבים לישון'. כול סטייה מהנוהל עלולה להוביל לבעיות שינה מתמשכות.
נדגיש בהקשר זה שעד גיל 4-6 חודשים השעון הביולוגי שמתווה את התהליכים הביוכימיים היומיים אינו מפותח. מסיבה זו הפעוט יכול להיות רעב או לרצות לישון בכל שעות היממה, ועל ההורים או המטפלים להיות קשובים לצרכיו ולא לנסות להכתיב לוחות זמנים קשיחים, היינו אין למנוע שינה כדי 'שיירדם טוב יותר מאוחר יותר' או להאכיל בשעה שאינו רעב.
תינוק ישן
חלומות רעים או סיוטים נפוצים למדי בקרב הפעוטות

בררו למה הוא מתעורר בלילה

מגיל שישה חודשים ומעלה אמורים פעוטות בריאים לישון כל הלילה, אולם עובדה היא שכמחצית מהילדים מתחת לגיל חמש שנים עוברים תקופות בהן הם מתעוררים בלילה. במצב זה יש לבחון מדוע ילדכם מתעורר שוב ושוב. סיבות אפשריות הניתנות לפיתרון בקלות:
 • רעב או צמא. אם הפעוט מעל גיל שנה, יתכן שמתן דייסה לקראת השינה בלילה יעזור לשנת לילה רציפה. אם הוא מתעורר ורוצה לשתות, תנו לו מים, אך אל תתנו לו לאכול.
 • חום או קור. התאימו את המצעים ואת החימום (או קירור) בחדר ובדקו אם זה פותר את הבעיה.
 • פחד מחושך. השאירו בחדר מנורת לילה עמומה.
 

חלומות רעים וביעותי לילה

חלומות רעים או סיוטים נפוצים למדי בקרב הפעוטות והם מתחילים לרוב בין הגילאים של 18 חודשים ו-3 שנים. העובדה שלילד יש סיוטים אינה מעידה על כך שיש לו הפרעות נפשיות. הסיוטים עלולים להופיע בשל חרדה מתוכנית טלוויזיה או מסיפור מפחיד.
בעקבות התעוררות מחלום רע זקוק הפעוט להרגעה, כדי שיוכל להרגיש בטוח, ואין למנוע אותה ממנו. יחד עם זאת אם ילדכם מרבה להתעורר בלילה כתוצאה מסיוטים ואינכם יודעים מדוע זה קורה, כדאי לפנות לרופא ילדים שמתמחה בבעיות שינה של ילדים.
ביעותי לילה עלולים להופיע עוד בטרם מלאה לפעוט שנה, אך הם נפוצים יותר בגילאי 3-4 שנים. בדרך כלל הביעותים יבואו לידי ביטוי שעתיים – שלוש לאחר שהילד נרדם ואז הוא מתחיל לצעוק או להשתולל במיטתו בעודו ישן. הוא יכול להתיישב במיטה, לדבר ולהראות מבועת ועדיין לא להתעורר.
אמנם המראה של פעוט החווה ביעותי לילה יכול להיות קשה ובלתי נעים, אך אין מדובר במצב מסוכן או במצב שיש לו השפעה מתמשכת. במרבית המקרים ביעותי לילה לכשעצמם אינם מהווים בעיה רצינית, אינם מעידים על בעיה ויחלפו עם הגיל.
אם ילדכם צועק או משתולל במיטתו מתוך שינה, מומלץ שלא להעיר אותו. יחד עם זאת, כאשר ביעותי הלילה פוקדים אותו פחות או יותר באותה שעה כל לילה, שברו את שיגרת הביעות על ידי כך שאתם מעירים את הפעוט כרבע שעה לפני מועד הביעות. העירו אותו בעדינות לדקות ספורות בלבד ואז הניחו לו (או לה) להמשיך לישון. לרוב הילדים לא יזכרו בבוקר המחרת שום דבר ממה שהתרחש בלילה.

חזית אחידה לפני הכול

בין אם זוג ההורים חי תחת אותה קורת גג ובין אם לא, חשוב לשתף פעולה. תאמו עם ההורה השני את דרך הטיפול בבעיות השינה של הפעוט כי עקביות וחזית אחת תסייענה להשיג פיתרון יעיל. מאד לא מומלץ להתלבט או להתווכח באמצע הלילה, כשהפעוט התעורר ומצפה לתגובה ואף לא מומלץ שפעוט השוהה אצל אימא יקבל דפוס תגובה שונה מזה שיקבל אצל אבא.
 • למדו את ילדכם לחזור לישון בעצמו. ראשית וודאו שהכול בסדר ואז השכיבו אותו (או אותה) שנית במיטתו, בלי הרבה דיבורים. אל תוציאו אותו מהחדר ואל תכניסו אותו למיטתכם. אם הוא מתחיל לבכות ואתם לא מאתרים מצוקה גופנית כלשהי, חכו רגע ואפשרו לו (או לה) להירגע בעצמו בטרם תיגשו אליו שוב. אורך הרגע תלוי בכם - שיטות שונות דוגלות בזמן שונה, הנע בין שניה ל- 5 דקות.
 • התעוררות יזומה. אם ילדכם מתעורר באותה השעה בכל לילה, העירו אותו 15-60 דקות לפני כן (לדקות ספורות בלבד) ואז השכיבו אותו חזרה לישון.
 • שינה בחדר עם אח או אחות. אפשרו לילדכם לישון (במיטתו) בחדר עם אח או אחות (קבלו את הסכמתם לפני כן). לעיתים תחושת החברה תסייע לשנת לילה רציפה.
 

מועקות עלולות לגרום לבעיות שינה

מועקות העלולות להוביל לבעיות שינה, הן הירדמות קשה והן התעוררויות במהלך הלילה אינן רק נחלת מבוגרים. פעוטות שחוו מועקות (בדרך כלל מעל גיל שלוש שנים) הנובעות מפרידה כפויה מהורה או מסב אליו היו קשורים, עלולים לחוות קשיי שינה. הפיתרון במקרה זה אינו טמון בהתפשרות על שגרת השינה (כי זה רק יערער מוקד ביטחון חיוני) אלא בטיפול של ההורה (עם או ללא סיוע של פסיכולוג) במועקה עצמה, במהלך היום.

מתי לפנות לרופא הילדים?

מרבית בעיות השינה ניתנות לפתרון בבית ללא הסתייעות בעזרה מקצועית. יחד עם זאת כאשר אתם חשים ש'ניסיתם הכול' ועדיין לא הצלחתם לפתור את בעיות השינה של ילדכם, כדאי לפנות לרופא הילדים או לרופא ילדים שהתמחה בבעיות שינה. רופא שהתמחה בתחום עשוי להציע לכם רעיונות נוספים או להמליץ על בדיקה במעבדת שינה כדי לאבחן את מקור הבעיה.
פעמים רבות בעיות השינה הן בעיות משניות הנובעות מבעיה רפואית ראשונית, אותה יאבחן רופא הילדים במהירות (מה לעשות, הוא ראה יותר פעוטות 'בעייתיים' מכם). מדובר בין היתר במצבים הבאים:
 • רגישות לחלב שאחד מביטויה אלו כאבי בטן (חוץ מפליטות, עצירות, שלשולים ופריחה עורית).
 • חתך או גירוי בפי הטבעת.
 • בקע מפשעתי.
 • גזים או הפרעות אחרות במערכת העיכול.
 • צרבות כתוצאה מחזרת המזון מהקיבה לוושט.
 • כאב אוזניים.
 • כאב בקיעת שיניים.
 
סיבה נפוצה לבעיות שינה היא בעיה בדרכי הנשימה. סימפטומים העלולים לרמז על בעיות נשימה כוללים:
 • נשימה כבדה.
 • נזלת כרונית או נזלת סמיכה.
 • חרחורים בשינה או שינה לא רגועה (תזוזות רבות של הפעוט בעת שינה והתעוררויות).
 • דלקות חוזרות בדרכי הנשימה.
 • דלקות אוזניים חוזרות.
 • פליטות מרובות.