21 מאי 2022 כ' אייר תשפ"ב
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

דלקת מפרקים שגרונית - מידע רפואי

Rheumatoid arthritis
מעודכן לתאריך  22.11.2020  באדיבות ה 

תזונה מסייעת

רק מעט מחקרים מבוקרים בדקו את הקשר בין דלקת פרקים שגרונית ותזונה. יחד עם זאת ישנן מספר המלצות הנתמכות בהגיון רפואי ובעדויות מצטברות.
חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת ומגוונת שכוללת אך מעט שומן מחי ולשלב באורח החיים פעילות גופנית מבוקרת. כמו כן מומלץ להגביל את צריכת המשקאות האלכוהוליים.
במצבי דלקת ראוי להקפיד על אספקה נאותה של חלבונים ושל פחמימות מורכבות (פסטה מלאה, אורז מלא, תפוחי אדמה - לא סוכר).
למעשה אימוץ תזונה ים תיכונית (מומלץ בכול מקרה) הוא מדיניות תזונה נכונה שעשויה להפחית סימפטומים של המחלה ולפחות מחקר מדעי אחד הראה זאת בברור.

צמחונות, טבעונות וצום

מספר מחקרים שבוצעו באירופה המערבית הצביעו על כך שתזונה צמחונית או טבעונית (בפרט צמחונית הכוללת עדיין ביצים, מוצרי חלב ודגים) עשויה לשפר את מצבם של הלוקים בדלקת פרקים שגרונית מבחינות רבות - פחות דלקתיות, פחות התקפים, הפחתת כאב והפחתת קישיון בוקר. לצום עשויה להיות השפעה מטיבה קצרת טווח על הסימפטומים ולכן בעיקרון אינו מומלץ.

דגים ואומגה 3

טרם אותר מינון בדוק ובטוח של קפסולות (כמוסות) אומגה 3 שמקורו בדגים לחולי דלקת פרקים שגרונית ועל כן נטילתן אינה מומלצת. הקפסולות הללו עלולות להזיק, בייחוד כאשר ניטלות יחד עם אספירין או תרופות נוגדות דלקת שאינן סטראודליות וכן לשבש את קרישיות הדם. לעומת זאת צריכה מוגברת של דגים המכילים כמות נדיבה של אומגה 3 דוגמת סלמון, מקרל, הרינג ואפילו פורל בהחלט מומלצת.

מתכוני דגים

 

ויטמין E וסלניום

מומלץ להקפיד על נטילת תוספים המכילים נוגדי חמצון כמו ויטמין E וסלניום,  כדי שיפחיתו נזקי רדיקלים חופשיים למפרקים, דבר שעשוי להפחית כאב ונפיחות.

ויטמין D וסידן

רצויה גם נטילת תוספי ויטמין D וסידן לשם להפחתת סיכון לאוסטיאופורוזיס (ירידה בצפיפות העצם) בפרט לאחר הפסקת המחזור החודשי (אצל נשים בגיל המעבר) או בעת נטילת תרופות סטרואידיליות. תזונה עתירה בוויטמין D ובסידן בהחלט מומלצת (סרדינים, סלמון, טונה, חלמון ביצה וגם פטריות וירקות ירוקי עלים).

כורכום וג'ינג'ר

מדובר בפקעות של צמחים שהם קרובי משפחה. בניסויים שנערכו בבעלי חיים נמצא שצריכת תוספי כורכום (מכיל כורכומין) נקשרה להפחתת דלקות ומחקר אחד שבוצע בחולי דלקת פרקים הראה שיפור בזמן הליכה, הפחתת נפיחות והפחתת קישיון בוקר. הג'ינג'ר נקשר להפחתת כאב. הכללתם בתפריט כתוספי תזונה או שילובם במתכונים שונים (ראו למשל מתכון 'דג לבן ברוטב פטריות וכורכום') עשוי להיות צעד מועיל.

חומצה פולית ומתוטרקסאט

חשוב שנוטלי התרופה מתוטרקסאט יקפידו על רמה נאותה של חומצה פולית. מחקרים הראו שנוטלי התרופה מועדים למחסור.
חומצה פולית